S rýchlym nabíjaním Audi Q4 e-tron nie sú dlhé trasy žiadny problém

audi q4 e-tron

Elektromobil Audi Q4 e-tron vychádza z najnovších technológií a myšlienok dizajnérov Audi, ktoré spoločne vytvárajú skvelé auto na každú príležitosť. Kvalitné spracovanie, parádny dizajn, dojazd až 520 kilometrov na jedno nabitie a taktiež rýchle nabíjanie, ktoré je na dlhých trasách rovnako kľúčové.

Posledný diel nášho seriálu s Audi Q4 e-tron preto venujeme tejto podstatnej časti všetkých elektrických vozidiel – batérii, nabíjaniu a dojazdu. Audi Q4 e-tron je vybavené ultra-rýchlym nabíjaním cez CCS konektor a aj veľmi solídnou palubnou nabíjačkou, ktorú dokážete využiť nielen na verejných nabíjacích staniciach, ale aj doma. K autu je totiž pribalený aj multifunkčný nabíjací kábel, takzvaný „mobilný wallbox“.

Veľmi rýchle nabíjanie na cestách

Pri kúpe klasického auta si každý všíma iné parametre a vlastnosti. Rôzni ľudia majú totiž rôzne preferencie a nároky, no pri kúpe elektromobilu sa mnohí obzerajú najmä po dvoch kľúčových údajoch. Ide samozrejme o rýchlosť nabíjania a maximálny dojazd. Audi Q4 e-tron dokáže prejsť na jedno nabitie až 520 kilometrov podľa normy WLTP. To je určite nadpriemer, no predovšetkým ide o číslo, ktoré vám bude plne postačovať na drvivej väčšine vašich ciest.

audi q4 e-tron

 

Pri dlhších cestách je samozrejme dôležitá rýchlosť nabíjania a dobitie potrebnej energie, aby ste mohli pokračovať bez problémov ďalej. Elektromobil Audi Q4 e-tron podporuje ultra-rýchle nabíjanie cez CCS konektor s výkonom maximálne 125 kW. Ten výkon dosiahne v nižšom stave nabitia, preto je dôležité prichádzať k nabíjacej stanici s dostatočne vybitou batériou. Napríklad, z 20 na 80 percent sa batéria dokáže nabiť už za približne 30 minút.

audi q4 e-tron

Ak percentá premeníme na WLTP dojazd, znamená to, že za tento čas si predĺžite dojazd o ďalších 300 kilometrov. Nabíjanie na dlhších trasách tak vôbec nie je problém. Batériu si dokážete dostatočne nabiť už počas krátkej prestávky, ktorá po dvoch alebo troch hodinách konštantnej jazdy určite dobre padne. Prípadné zdržanie na ceste napríklad z Bratislavy do Košíc je skutočne minimálne, ba až zanedbateľné.

Pozrite siAudi Q4 e-tron je atraktívny a nevídane priestranný elektromobil

Plánovanie cesty zvládne za vás

V Audi vždy myslia aj na váš maximálny komfort počas jazdy, no nie vždy musí byť komfort spojený len s fyzickým pohodlím. Veľmi dôležitá je vaša celková pohoda s podporou rôznych asistenčných systémov či ďalších softvérových doplnkov. Pri elektromobiloch je samozrejme nutné plánovať prípadné zastávky pri dlhších cestách a Audi Q4 e-tron s tým absolútne počíta. Do navigácie sa dostala veľmi užitočná funkcia.

audi q4 e-tron

Ak máte v pláne absolvovať dlhšiu cestu do Košíc alebo prípadne aj do Chorvátska, systém navigácie sa o plánovanie postará za vás. Do navigácie stačí zadať cieľ a navigácia automaticky vypočíta všetky potrebné zastávky na nabíjanie. Trasu vám teda stačí iba spustiť a môžete sa nechať viesť. Systém počíta s topológiou trasy, teda stúpaniami a prípadnými klesaniami. Takmer s absolútnou presnosťou dokáže odhadnúť, koľko percent vám bude na trase ubúdať a kedy by malo byť potrebné zastaviť sa na nabíjačke.

audi q4 e-tron

Vhodnú nabíjaciu stanicu vyberie automaticky, pričom preferované sú samozrejme ultra-rýchle nabíjacie stanice, aby sa využil maximálny podporovaný výkon. Navigácia vás ďalej informuje, do koľkých percent musíte vozidlo nabiť a ako dlho to bude trvať. Následne môžete pokračovať v ceste a ďalej sa riadiť pokynmi. Ide skutočne o veľmi šikovnú a podstatnú funkciu, vďaka ktorej je jazda s plne elektrickým autom Audi Q4 e-tron maximálne bezstarostná.

Pozrite siS Audi Q4 e-tron prejdete až 520 kilometrov na jedno nabitie

audi q4 e-tronRýchle domáce nabíjanie

Audi pochopiteľne myslí aj na domáce nabíjanie, ktoré je pre elektromobil najlepšie a pre vás ako majiteľa najvýhodnejšie a zároveň aj najjednoduchšie. Automobilka si je vedomá skutočnej podstaty domáceho nabíjania, vďaka čomu k vozidlu dodáva pokročilú nabíjačku. K elektromobilu štandardne dostanete klasickú nabíjačku do bežnej 230 V zásuvky, avšak Audi na to ide trochu inak.

K Audi Q4 e-tron dostanete multifunkčnú nabíjačku, ktorú môžete zapojiť nielen do 230 V zásuvky, ale aj do priemyselnej trojfázovej zásuvky. To v praxi znamená, že aj bez wallboxu môžete vozidlo nabíjať v domácich podmienkach maximálnym výkonom palubnej nabíjačky. Audi Q4 e-tron je vybavené trojfázovou palubnou nabíjačkou s výkonom 11 kW, vďaka čomu dokážete nabiť celkom vybitú batériu na maximum už za približne 7 hodín.

audi q4 e-tron

Presne za rovnaký čas si pritom môžete auto nabiť aj doma, ak máte k dispozícii v garáži trojfázovú zásuvku. Ide v podstate o náhradu jednoduchého wallboxu, ktorý si ale môžete zobrať kamkoľvek so sebou. Ide skutočne o veľmi dobrý doplnok, ktorý viete oceniť aj na cestách alebo plánovaných dovolenkách.

Pozrite siVýkon dvoch elektromotorov robí z Audi Q4 e-tron dravú šelmu

audi Q4 e-tron pr

Elektromobil Audi Q4 e-tron je vybavený ultra-rýchlym nabíjaním, vďaka ktorému dokážete s prehľadom zvládnuť aj dlhé trasy. S autom sme počas testu spravili stovky kilometrov a nabíjacie stanice sme navštívili iba dvakrát. Nabíjanie bolo pritom otázkou iba dvoch, maximálne troch desiatok minút. A to sme jazdili s najvýkonnejšou verziou Audi Q4 e-tron 50 quattro s dvojicou elektromotorov.

audi q4 e-tron

Cena testovaného modelu Audi Q4 e-tron quattro začína na 58 000 €, avšak vďaka aktuálne platnému e-tron bonusu vo výške 3 000 €, klesá suma za túto verziu na 55 000 €. Navyše pri kúpe získate ďalší bonus, praktickú nabíjaciu kartu ZSE Drive s predplateným objemom 4 500 kWh, čo zodpovedá nabitiu na približne 15 000 km. Mimochodom, nami testovaný model bol vďaka vysokej výbave v hodnote 77 613 €.

Ak vás tento moderný a výkonný elektromobil zaujal, prečítajte si aj ďalšie časti nášho seriálu o Audi Q4 e-tron.

Článok vznikol v spolupráci s Audi Slovensko.

Komentáre k článku