S O2 VoWiFi môžete volať aj z miesta, kde nemáte signál

ZDROJ | Thom Holmes (Unsplash)

S rozširovaním sa jednotlivých mobilných a internetových služieb pribudlo do ponuky mobilného operátora O2 čarovné slovíčko VoWiFi, ktoré prináša revolúciu do bežného telefonovania. Čo to však VoWiFi je a ako funguje?

Pamätáme si časy, kedy sme platili účty najmä za telefonovanie. Potom prišla éra mobilného internetu a začali sme vo veľkom využívať aplikácie ako WhatsApp, Viber či FaceTime. Počet prevolaných minút cez celulárnu sieť sa na faktúrach mnohých používateľov blížia k číslu iba pár minút mesačne. Na tento trend reaguje aj operátor O2, ktorý najnovšie prináša funkciu VoWiFi.

Čo sa však za týmto zvláštnym označením ukrýva?

VoWiFi (Voice over WiFi) je technológia, ktorá umožňuje prenos hovorov prostredníctvom WiFi siete. Nepotrebujete žiadnu externú aplikáciu, cena hovorov sa nemení a vaše dáta sa nespotrebujú.

Rozdiel nespoznáte

Ide v podstate o telefonovanie, ktoré funguje cez internet, no bez nutnosti využívať aplikácie tretích strán, ako napríklad spomínaný WhatsApp. Stačí iba vytočiť číslo a volať. Fakt, takéto je to jednoduché.

Základom je, aby vaše zariadenie disponovalo touto funkciou a aby ju malo aktivovanú. Znamená to, že pokiaľ protistrana, s ktorou práve telefonujete, nemá VoWiFi, telefonovať stále môžete. Rozdiel je iba v tom, že vy budete telefonovať cez VoWiFi a protistrana bežným spôsobom. Čerešničkou na torte je, že VoWiFi hovory nemajú žiaden vplyv na mobilné dáta a tieto telefonáty sú zarátavané ako bežné hovory.

Momentálne O2 ponúka viacero modelov smartfónov, ktoré túto funkciu podporujú ako napríklad Motorola Edge+, Xiaomi Redmi 9 či Samsung Galaxy A40 Dual SIM. Zoznam sa však neustále rozširuje.

ZDROJ | O2

Pozrite siO2 spúšťa volania cez Wi-Fi siete, VoWi-Fi

Telefonujte a súčasne aj využívajte internet

Výhodou takejto technológie je tiež možnosť využívať súčasne mobilný internet aj telefonovať. Pri bežnom telefonovaní cez celulárnu sieť sa častokrát stáva najmä v oblastiach so slabším pokrytím, že kvôli zosilneniu celulárneho signálu sa vám vypne mobilný internet. Pri VoWiFi takéto niečo nehrozí a pokojne môžete volať aj z podzemnej garáže či pivnice a súčasne hľadať informácie na internete. Dôležité je, aby bol dostupný Wi-Fi signál.

Jednoducho povedané, ak máte Wi-Fi v pivnici, máte operátora O2 a niektorý z podprovaných telefónov môžete telefonovať aj keby ste tu nenašli signál operátora. Výhodou tiež je bezpečnosť dát, pri ktorých sa nemusíte báť, že sa vám ukladajú do niektorej z aplikácií tretích strán. Ochrana spočíva v zabezpečení SIM karty, ktorá využíva prepracovanejšie mechanizmy než kryptografické kódovanie.

ZDROJ | O2

Pozrite siVoLTE, prenos hlasu cez LTE, podporujú na Slovensku už desiatky telefónov

Zlý signál nie je problém

Napriek tomu, že operátori sa častokrát predbiehajú, kto má väčšie pokrytie, stále nájdeme na Slovensku množstvo miest, kde nie je žiadny alebo iba veľmi slabý telefónny signál. Spomenieme napríklad Ivanku pri Dunaji, satelit pri Bratislave, kde býva v niektorých uliciach veľmi slabý mobilný signál. Aj preto ste odkázaní na volanie cez mobilné aplikácie. S VoWiFi však takýto problém nemusíte riešiť – dovoláte sa kdekoľvek a čo je hlavné, dovolajú sa aj vám. Stačí mať doma router s Wi-Fi.

Možnosť volania cez Wi-Fi sa tiež ideálne hodí na miesta ako sú odľahlé dediny, pivnice či podzemné garáže, kde chytiť mobilný signál býva veľmi náročné.

Ďalším príkladom sú chaty, kde väčšinou kvôli mobilnému signálu musíte vybehnúť na najvyššie poschodie, prípadne sa postaviť k oknu, aby ste sa niekomu vôbec dovolali a keď už sa dovoláte, kvalita hovoru je žalostne nízka kvôli slabému pokrytiu. Síce je takýchto miest na Slovensku málo, najmä keď O2 má v súčasnosti vynikajúce pokrytie, no O2 VoWiFi ponúka riešenie aj na takýto unikátny problém.

Aj my v redakcii sme sa stretli s podobnou situáciou. Jeden z našich redaktorov bol nútený z dôvodu návratu z rizikovej krajiny stráviť týždeň v izolácii a keďže nechcel ohroziť rodinu, ostal na chate kúsok od Bratislavy, kde bol problém ako s celulárnou sieťou tak s mobilným internetom. Riešením na takúto situáciu by bola práve VoWiFi funkcia.

Čo sa však stane, keď opustíte dosah Wi-Fi siete a práve telefonujete? Pokiaľ máte dostupnú 4G/LTE sieť, hovor sa automaticky presmeruje na túto sieť a nepreruší sa. Super, že?

Pokiaľ teda už teraz využívate funkciu VoLTE, ktorá funguje na rovnakom princípe, len cez 4G sieť, potom si môžete užiť bezproblémové internetové volanie či už ste na Wi-Fi alebo na mobilných dátach.

ZDROJ | 3GPP

Pozrite siV O2 vypli automatické hlášky na zákazníckej linke. Vyskúšali sme si to!

Samotné mobilné dáta môžete mať dokonca aj vypnuté a VoWiFi bude plnohodnotne fungovať. Hlavne nezabudnite na 4G SIM kartu, ktorú musíte vlastniť, aby vám funkcia VoWiFi fungovala. Dobrou správou však je, že vám túto SIM kartu vymenia bezplatne na ktorejkoľvek pobočke O2.

VoWiFi je ideálne riešenie, ktoré rozširuje ponuku O2 a po podobnej funkcii VoLTE prináša rozšírené riešenie telefonovania aj v oblastiach, kde nie je najlepší signál.

Článok sme pripravili v spolupráci s operátorom O2.

Komentáre k článku