S Google Street View nahliadnete do krátera sopky Marum vo Vanuatu

ZDROJ | Google

Google so svojou službou Street View prechádza a mapuje nielen bežne dostupné miesta, ktoré sú okolo nás. Postupne umožňuje pohľad aj na odľahlé miesta či iné zaujímavé lokality, do ktorých sa len tak ľahko (ak vôbec) nedostaneme.

Prechádzka po pláži lávového ostrova Ambrym, Vanuatu.ZDROJ | Google

Jednou z takýchto lokalít, ktoré Google nedávno zverejnil, je sopka Marum. Na tom by možno nebolo nič nezvyčajné, avšak v prípade Marum hovoríme o činnej sopke.

Pozrite siProstredníctvom Street View navštívite už aj známe miesta Afriky

Marum je na ostrove Ambrym. Ten je jedným z 80 ostrovov, tvoriacich súostrovie Vanuatu, ktoré sa nachádza približne 1 600 km východne od Austrálie. A na okraj tejto činnej sopky sa so Street View Trekkerom dostali prieskumníci Geoff Mackley a Chris Horsley.

Lávové jazero sopky Marum, Vanuatu.ZDROJ | Google

Lávové jazero sopky Marum má veľkosť približne dvoch futbalových ihrísk. Po návrate zo zostupu do krátera Chris Horsley povedal, že: „stáť na okraji (sopky) a cítiť na pokožke tú horúčavu je fenomenálne. Dúfam, že pri pohľade na toto nádherné miesto si ľudia uvedomia, na akej úžasnej planéte žijeme“.

Lávové jazero sopky Marum, Vanuatu.ZDROJ | Google

Ostrov Ambrym veľkosti približne 62 km² je vytvorený vulkanickou kalderou a nachádzajú sa na ňom dve činné sopky, Benbow (domácimi nazývaná tiež „manžel“) a Marum („manželka“).

Pozrite siNikolaj Coster-Waldau zo seriálu Hra o tróny mapuje Grónsko pre Street View

Tento tropický ostrov osídľuje viac ako 7 000 obyvateľov, žijúcich v dažďovom pralese na úpätí hory. Počas rokov, čo Ambrym obývajú, sa naučili žiť po boku a v harmónii týchto „smrteľných diablov“.

ZDROJ | Google

Pozrite siGoogle pridal do Street View nové lokality, prejdite si ich z pohodlia domova

A hoci pozývajú návštevníkov na prehliadku tejto nádhernej krajiny, spoznať ich históriu a kultúru, nie každý má možnosť navštíviť unikátne súostrovie Vanuatu. Obzvlášť spomínané sopky Benbow a Marum na ostrove Ambrym.

Dedina Endu na ostrove Ambrym, Vanuatu.ZDROJ | Google

Preto si aspoň jednu z nich, Marum, môžete zblízka pozrieť z pohodlia svojho vlastného domova a vidieť tak „domov“ ľudí, ktorí tam po generácie žijú.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku