S Apple Mapami môžete vyhľadávať zdieľanie bicyklov aj vo Viedni či Budapešti

Napriek tomu, že Google Mapy sú najpoužívanejšou lokalizačnou aplikáciou na svete, Apple Mapy si idú svojou cestou a najnovšie rozširujú informácie o zdieľaní bicyklov pre všetkých nadšencov cyklistiky.

Bicyklová sezóna sa blíži a počasie v Európe sa začína nakláňať k jarným dňom. To je ideálny čas na bicyklovanie. Spoločnosť Apple už pred rokom začala pridávať informácie o staniciach či obchodoch, ktoré ponúkajú tzv. bike sharing, čiže zdieľanie bicyklov.

Kým v ostatných európskych metropolách funguje takáto možnosť už niekoľko rokov, k nám sa bike sharing dostal po prvýkrát až minulý rok keď sa spúšťalo zdieľanie elektromobilov Volkswagen Up.

Pozrite siMoustache – nová značka elektrobicyklov prichádza na Slovensko

Spoločnosť Apple najnovšou aktualizáciou pridala do aplikácie Apple Mapy informácie o zdieľaní z viac ako 175 miest z 36 krajín sveta. Je určite škoda, že v Mapách nenájdeme informácie o zdieľaní z miest ako Bratislava či Praha, no Budapešť či Viedeň v zozname nechýba. Z európskych miest však výrazne chýba Holandsko, ktoré je mäkkou cyklistov.

Na druhej strane tu nájdeme Nemecko, Poľsko, Francúzsko, Anglicko, Chorvátsko či Slovinsko. Z východnej Európy okrem Poľska nájdete požičovne aj v Litve či na Ukrajine a v Rusku. Zo severných krajín nájdete Nórsko a Fínsko.

Veríme, že Apple bude postupne pridávať aj ďalšie miesta. Dáta o staniciach na zdieľanie bicyklov zbiera spoločnosť Apple od firmy Ito World. Tiež by potešila integrácia cyklotrás, ktoré by v sebe zahŕňali aspoň medzinárodné európske cyklotrasy EuroVelo.

Pozrite siup! city – prvý slovenský projekt na zdieľanie automobilov a bicyklov

Rovnako by potešila lepšia podpora pre zdieľanie bicyklov ako napríklad, keby jednotlivé body na mape ukazovali, koľko bicyklov je aktuálne dostupných. Keďže väčšina služieb na zdieľanie bicyklov má integrované svoje vlastné aplikácie, ktoré ukazujú dostupnosť, nemal by byť problém tieto dáta prepojiť s Apple Mapami.

Ak si chcete službu vyhľadávania staníc s bicyklami vyskúšať, stačí do aplikácie Apple Mapy napísať „bike sharing“ alebo „požičovňa bicyklov“ a kliknúť na „hľadať v okolí“.

ZdrojTechcrunch

Komentáre k článku