Samsung Galaxy S9+ a Apple iPhone X. Ktorý fotí lepšie?

V redakcii sa nám objavil nový Samsung Galaxy S9+, ktorý síce nepriniesol príliš veľa zmien v dizajne, ale na druhú stranu ponúka kompletne prepracovaný fotoaparát. Ako sa mu darí v porovnaní s Apple iPhone X? Pozrite si náš rýchly fototest.

Apple iPhone X je v predaji už niekoľko mesiacov, kým Samsung Galaxy S9+ sa začal predávať iba nedávno. Oba smartfóny ponúkajú dvojicu 12 Mpx fotoaparátov.

Pozrite siSamsung Galaxy S9/S9+ – evolúcia nemení to, čo perfektne funguje

Oba pritom svojim majiteľom okrem základných funkcií fotoaparátu ponúkajú aj rozšírené funkcie. V tomto krátkom teste sa však pozrieme len na výsledky v plne automatickom režime.

Pozrite siApple iPhone X – Aj malý šašo zahrá veľké divadlo

Väčšina používateľov aj tak vytvára fotografie najmä v automatickom režime. Poďme teda pomaly na to. V závere článku nájdete aj link na fotografie v plnom rozlíšení, pre prípad, že by ste si ich chceli sami porovnať.

Fotografia č.1

Na tejto fotografii vidieť, že oba smartfóny zvládajú vytvoriť vcelku vydarené fotografie. V prípade iPhonu X však fotografia pôsobí trochu pochmúrne a má príliš veľa kontrastu.

Fotografia zo Samsungu Galaxy S9+ pôsobí o niečo ostrejšie. Na druhú stranu si iPhone lepšie poradil s vyvážením bielej a podaním farieb. Fotografia zo Samsungu pôsobí studeno.

Fotografia č.2

Pri tejto fotografii bolo použité dvojnásobné priblíženie, ktorým oba smartfóny disponujú. Samsung opätovne preferoval studenšie vyváženie bielej. To je však možné veľmi jednoducho upraviť. Fotografia z iPhonu má síce prirodzenejšie farby, ale ani zďaleka nepôsobí tak ostro.

Keďže sa jednalo o dvojnásobné priblíženie, v prípade fotografie zo Samsungu je podstatne viac viditeľný efekt clony, aj bez použitia funkcie pre rozostrenie pozadia.

Prekvapivé ale je, o koľko lepšie fotografie vytvorené Samsungom Galaxy S9+ vyzerajú na displeji smartfónu, ktorý prispôsobí zobrazenie tak, aby fotografia vyzerala, čo možno najlepšie.

Fotografia č.3

Na tejto fotografii si Samsung poradil s vyvážením bielej podstatne lepšie, ako iPhone. Fotografia vytvorená iPhonom X je príliš tmavá a potrebovala by úpravu v editore fotografií.

Tiež sa na nej objavuje o niečo viac šumu pri priblížení, ako v prípade fotografie zo Samsungu Galaxy S9+.

Fotografia č.4

Opätovne Samsung Galaxy S9+ preferuje studenšie farby. Oba smartfóny si však veľmi dobre poradili s pomerne zložitým osvetlením.

Úroveň šumu je v oboch prípadoch po priblížení fotografie rovnaká, takže v tomto prípade je ťažké vybrať, ktorý z dvojice je víťazom.

Fotografia č.5

V tomto prípade platí to isté ohľadom vyváženia bielej. Svetelné podmienky však boli pomerne nepriaznivé. Na tomto mieste je pomerne šero.

Po priblížení však vidieť, že fotografia vytvorená Samsungom Galaxy S9+ je oproti tej vytvorenej iPhonom X o niečo ostrejšia.

Fotografia č.6

V tomto prípade sa Samsungu podarilo trafiť vyváženie bielej o niečo lepšie, ako to zvládol iPhone. Všimnite si však prepálenú časť nad fotoaparátom v prípade fotografie z iPhone X. Práve prepaly sú najčastejším problémom najnovšieho iPhonu.

Po priblížení vidieť aj to, že Samsungu sa darí lepšie pracovať s ostrosťou. Dokonca v niektorých prípadoch pôsobia fotografie až príliš ostro.

Fotografia č.7

V tomto prípade oba smartfóny zvládli scénu veľmi dobre aj po stránke dynamického rozsahu. V prípade iPhonu sa však občas stane, že preexponuje oblohu.

Zamračené počasie mu však nerobí problém. Na fotografii Samsungu vidieť mierne vyššiu saturáciu, ktorou sú smartfóny tohto výrobcu známe.

Fotografia č.8

Na tejto fotografii sa dynamický rozsah podarilo lepšie zachytiť iPhonu X. Kým na fotografii vytvorenej Samsungom sú mraky zliate, iPhone zachytil ich detaily o niečo lepšie.

Opätovne však fotografia vytvorená Samsungom ponúka o niečo vyššiu saturáciu.

Fotografia č.9

Ako som už spomínal, iPhone X má často problém s prepálením svetlých častí. Na tejto fotografii to je jasne vidieť.

Kým Samsung dokázal zachovať zamračenú oblohu aj na horizonte, v prípade iPhonu je už obloha doslova neviditeľná.

Fotografia č.10

Ako dlhodobý používateľ iPhonu X nie som z jeho novej prednej kamery ani zďaleka tak nadšený. Jej výsledky sú niekedy fajn, inokedy doslova na zahodenie. Nemyslím si, že je to len mojim neforemným „ksichtom“.

V prípade selfie sa teda prikláňam skôr k výtvoru od Samsungu Galaxy S9+. Vyváženie bielej je podstatne lepšie a rovnako pôsobí fotografia podstatne ostrejšie.

Fotografia č.11

Pri selfie fotografii v noci používajú oba smartfóny ako blesk svoj displej. Ako však vidieť z fotografií, lepšie si s touto úlohou poradil iPhone.

Samsung Galaxy S9+ totiž fotografiu preexponoval a tým sa stratila jej ostrosť a tiež vernosť farieb. iPhone X naopak fotografiu podexponoval, ale aspoň udržal tón pleti.

Fotografia č.12

Nočné fotografie pôsobia obe veľmi dobre, aj keď v tomto prípade by som sa viac naklonil na stranu Samsungu, ktorý lepšie vykreslil najmä časti okolo svetiel.

Apple iPhone X tieto časti podstatne preexponoval. Fotografia Samsungu je navyše o niečo ostrejšia, ako v prípade iPhonu X.

Fotografia č.13

Pri tejto fotografii bolo použité dvojnásobné priblíženie, ktorým oba smartfóny disponujú. Keďže podľa skúseností, ktoré som za tú chvíľku získal má iPhone X lepšie stabilizovaný teleobjektív ako Samsung Galaxy S9+.

Fotografia z iPhone X je tak o niečo ostrejšia. Samsung si však lepšie poradil s expozíciou svetlých scén podobne, ako v predchádzajúcej fotografii.

Fotografia č.14

Táto nočná snímka opäť ukazuje tendenciu Samsungu Galaxy S9+ vyvažovať farby do studena. iPhone X v tomto prípade ponúka prirodzenejšie farby.

Fotografia č.15

Posledná fotografia predstavuje pomerne náročnú scénu, kde je vnútri pomerne tma a pritom vonku jasný deň. iPhone X opätovne prepálil svetlú oblohu, kým Samsung Galaxy S9+ zachová detaily aj v tejto časti.

Takže toto bolo rýchle porovnanie fotoaparátov v novom Samsung Galaxy S9+ a Apple iPhone X. Detailnejšie sa na snímače oboch noviniek, ako aj pripravovaného Huawei P20 pozrieme neskôr, keď budeme mať v rukách aj novinku od Huawei.

Fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto linku.

A ktorý je na lepší? Tak Samsung Galaxy S9+, ako aj Apple iPhone X sú skutočne jedny z najlepších foto smartfónov súčasnosti. Samsung ponúkne o niečo lepší dynamický rozsah tak pri dennej, ako aj nočnej fotografii.

iPhone má naopak navrch vo vernejšom podaní farieb a tiež lepšej stabilizácii teleobjektívu. Samozrejme výsledné fotografie môžu byť diametrálne odlišné, ak by som namiesto plne automatického režimu použil niektoré manuálne nastavenia, ktoré smartfóny ponúkajú.

Ak by som si ale mal osobne vybrať, priklonil by som sa k Samsungu Galaxy S9+. Aj keď nie výrazne, ale predsa len umožňuje vytvárať o niečo krajšie fotografie.

Komentáre k článku