utorok, 30.7.2019

Spoločnosť ESET objavila nový Android ransomware, ktorý sa cez SMS správy snaží šíriť do viacerých kútov sveta. Android ransomware je typ škodlivého kódu, ktorý zašifruje obsah mobilného telefónu (alebo tabletu) s OS systémom Android a za odšifrovanie žiada od majiteľa výkupné. ESET objavil tento škodlivý kód po viac ako dvojročnom období, počas ktorého výskyt Android ransomwaru celosvetovo klesal. 

utorok, 16.5.2017

Najnovšie správy o ransomware WannaCry poukazujú na prepojenie so Severnou Kóreou. Firma Kasperky Lab odhalila nové dôkazy, ktoré poukazujú, že kód WannaCry pochádza z tejto krajiny. Otázne naďalej ostáva, či je za útokom nezávislá hackerská skupina alebo štát.

utorok, 16.5.2017

Ransomware WannaCry, o ktorom sa v poslednej dobe vo veľkom píše, najviac postihol krajiny Čínu a Rusko. Dôvodom je podľa fínskej bezpečnostnej spoločnosti F-Secure to, že v týchto krajinách je najväčší objem používania pirátskeho nezabezpečeného softvéru.

ZDROJ | securelist

streda, 9.3.2016

O tom, že na OS X sa objavil prvý ransomware sme vás už informovali, teraz však prišla agentúra Reuters s priamymi informáciami od tvorcov tohto ransomware, podľa ktorých sa týmto kúskom infikovalo približne 6 500 používateľov.

štvrtok, 13.2.2020

Výskumníci Sophosu pri skúmaní ransomvérových útokov zistili, že útočníci využívajú legitímne zraniteľnosti tretích strán k zmazaniu bezpečnostných produktov skôr, ako spustia samotný vydieračsky softvér. Zistenie je potvrdením toho, že ransomvér sa neustále vyvíja, je veľmi nebezpečný a napadnutie hrozí aj plne aktualizovaným počítačom.

pondelok, 14.1.2019

Ryuk je jedným z posledných veľkých ransomvérov, ktoré obetiam robia dosť škody. Podľa portálu crowdstrike sa Ryuk podarilo získať už viac ako 3,7 milióna USD, ktoré utočníci majú v podobe bitcoinov. Na začiatku je počítať napadnutý malvérom, ktorý následne sleduje aktivitu používateľa. Toto môže trvať až rok, pričom skupina okrem iného skúma aj návyky obete a vyhodnocuje či ide o výnosný cieľ.

streda, 27.6.2018

S rastúcou popularitou kryptomien rastú aj hrozby s nimi spojené, ako napríklad ich nelegálna ťažba. Podľa najnovšieho prieskumu Kaspersky Lab sa počet používateľov, ktorí boli napadnutí softvérom na ťažbu kryptomien, zvýšil medziročne z 1,9 milióna na 2,7 milióna.

ZDROJ | Kaspersky Lab

štvrtok, 31.5.2018

ESET sa podrobne pozrel na prípady Android ransomwaru, ktoré za posledný rok analyzoval. Z výskumu vyplynulo, že najrozšírenejším typom Android ransomwaru za posledné obdobie boli škodlivé kódy, ktoré zablokujú zariadenie tak, že monitor prekryjú vyskakovacím oknom alebo na ňom zmenia PIN. Za odblokovanie mobilu následne požadujú výkupné. Súčasťou správy je aj návod, ako chrániť svoje Android zariadenie, prípadne ako sa zbaviť ransomwaru, ak ste sa už stali jeho obeťou.

ZDROJ | ESET