sobota, 11.1.2020

Bezpečnostná firma Malwarebytes zistila, že americkou vládou dotované lacné smartfóny UMX U686CL (za cca 35 $) obsahujú predinštalovaný vírus. Nachádza sa v aplikácii Wireless Update a obsahuje malvér Adups, ktorý bol objavený v roku 2017. „Od chvíle, keď sa prihlásite do mobilného zariadenia (UMX U686CL), program Wireless Update spustí automatickú inštaláciu aplikácií,“ uviedli bezpečnostní technici z Malwarebytes. „Neexistuje žiadny súhlas používateľa, ktorý by to povolil, žiadne tlačidlá na odsúhlasenie inštalácie.“ Okrem malvéru Adups sa v appke Nastavenia našiel ďalší škodlivý kód. Ten je kódovaný tak, aby dokázal spustiť nebezpečný advér HiddenAds.

streda, 11.9.2019

Google odstránil zo svojho obchodu ďalších 24 aplikácií šíriacich malware. Spolu si ich stiahlo až pol milióna používateľov. Výskum ukazuje, že malware „Joker“ v týchto infikovaných appkách bol schopný tajne prihlásiť ľudí na prémiové predplatné služby, ukradnúť SMS správy, kontakty a dokonca získať informácie o kľúčovom zariadení, ako sú sériové čísla a čísla IMEI.

pondelok, 11.2.2019

Spoločnosti ESET sa podarilo odhaliť prvý clipper malware v Google Play Store. Ide o škodlivý softvér, ktorý zmení kopírovaný text za iný. V tomto prípade sa jednalo o krypto peňaženku MetaMask (táto služba ale zatiaľ oficiálnu aplkáciu nemá), ktorá pri kopírovaní odkazu majiteľovej krypto peňaženky vymenila odkaz za iný. Bola tak schopná ukradnúť Bitcoin a Etherum.

sobota, 17.2.2018

Spoločnosť Malwarebytes odhalila stránku, ktorá na zariadeniach s Androidom ťažila kryptomenu Monero. Stránka dokonca používateľov informovala o tom, že ich smartfón je práve využívaný na ťaženie. Na zastavenie ťaženia stačilo používateľovi zadať kód captcha.

ZDROJ | Malwarebytes

sobota, 3.12.2016

Malware zaútočil na Android obchod Google Play a infikoval viac ako milión mobilných zariadení. Nové telefóny by mali byť v bezpečí, no dávajte si pozor, čo inštalujete. Google na odstránení problému pracuje, no naďalej sa hovorí o 13 000 infikáciách denne.

gooligan-malware

piatok, 17.4.2020

Google zaznamenal, že za posledný týždeň bolo cez jeho službu Gmail denne zaslaných viac ako 18 miliónov emailov, ktoré využívali ochorenie COVID-19 na phishing a šírenie malvéru. Emaily zvyčajne využívali strach ľudí z ochorenia a strach, že ľudia prídu o svoj nárok na finančné stimuly, ktoré sú v súčasnosti rozdávané najmä v Spojených štátoch. Umelá inteligencia v službe Gmail sa však má postarať o blokovanie 99,9 % takýchto emailov. (The Verge)

štvrtok, 5.9.2019

Odborníci zo spoločnosti Kaspersky odhalili 53 531 prípadov škodlivých alebo potenciálne nechcených súborov, ktoré sa maskovali ako pomocné učebné materiály pre školy a univerzity. Na základe správy „Back to school report“ boli v období od augusta 2018 do júla 2019 takto maskované súbory použité pri 356 662 útokoch na 104 819 používateľov. 

ZDROJ | Kaspersky