sobota, 16.1.2021

Vesmírna loď Starship spoločnosti SpaceX absolvovala tri testy motorov Raptor v priebehu jedného dňa. Spoločnosť si mala pri týchto testoch podľa slov Elona Muska „precvičovať“ štarty motorov lode, ktorá však bola tentokrát pevne pripevnená k zemi.

nedeľa, 13.1.2019

Ford F-150 Raptor sa vyrába už od roku 2010, najnovšia generácia ale už nie je dodávaná s motorom V8, ale len V6. Firma Hennessey sa rozhodla vyhovieť zákazníkom, ktorým chýba tento motor a zároveň ponúka vlastnú verziu Hennessey VelociRaptor V8. Avšak okrem motora dostal aj mnoho ďalších vylepšení, ktoré sú zverejnené na stránke Hennessey. V nasledujúcom videu toto auto predstavuje samotný zakľadateľ John Hennessey. Vyzerá naozaj zaujímavo, veď posúďte sami.

https://www.youtube.com/watch?v=oO-OMrY1R-s&t=416s

pondelok, 26.9.2016

SpaceX testuje nový raketový motor Raptor, ktorý by mal ľudstvo dopraviť na Mars. Ten by mal byť 3x výkonnejší, ako súčasný motor v rakete Falcon 9.

streda, 3.2.2021

Prototyp vesmírnej lode Starship skončil opäť v plameňoch. Loď po úspešnom štarte nezvládla pristávací manéver, počas ktorého sa podľa predbežných špekulácií nepodarilo zažať sekundárny motor Raptor. Korekcia dopadu a brzdenie tak zostalo na pleciach jedného motora, ktorý to v tak vysokej rýchlosti nemal šancu zvládnuť podobne, ako v prípade prvého pokusného letu.

štvrtok, 21.1.2021

Najväčší operačný raketový stupeň Super Heavy sa začal montovať v južnom Texase. Jeho úlohou bude vyniesť do kozmu plne naloženú kozmickú loď Starship. Poháňať ho bude 28 motorov Raptor. Starship bude mať spolu so Super Heavy hmotnosť viac ako 5 000 ton a dokáže vyvinúť ťaho od a vyprodukovať ťah od 5 600 do 7 700 ton.

sobota, 9.5.2020

V priebehu 30 hodín absolvovala raketa Starship spoločnosti SpaceX dva testy štartu motoru Raptor. Raketový motor bežal zhruba 3-sekundy, pričom išlo o jeho prvý ostrý test priamo v spojení s raketou. Po dvanástich hodinách od testu spoločnosť odpojila motor od rakety, aby ho následne podrobila testovaniu v kryo-podmienkach.

nedeľa, 20.10.2019

SpaceX začal s výstavbou rakety Starship novej generácie. Má 50 metrov a poháňať ju budú tri motory Raptor s ťahom 12 000 kN (!). Je určený na prepravu veľkého množstva nákladu, prípadne posádku, pre misie na Mesiac resp. ďalej. Letecké video zo závodu spoločnosti v Cocoa na Floride ukazuje veže z nehrdzavejúcej ocele, z ktoré sa stanú telá rakiet.

piatok, 18.10.2019

Spoločnosť Summit Motors Slovakia dnes spustila predaj vozidla Ford Ranger Raptor na slovenskom trhu. Vozidlo bude stáť 47 990 eur bez DPH a za túto cenu ponúkne motor 2.0 TDCi Ecoblue BiTurbo s výkonom 157 kW a krútiacim momentom 500 Nm. Vodiči si budú môcť vybrať spomedzi šiestich režimov systému Terrain Management System, ktoré im pomôžu zvládnuť širokú škálu terénov a jazdných situácií.

nedeľa, 29.9.2019

Elon Musk bližšie predstavil kozmickú loď Starship a potvrdil, že jej skúšobný let je reálny do dvoch mesiacov. Prototyp bude mať tri motory Raptor, vo finálnej verzii ich bude šesť. Prvý let bude do výšky 20 km nad morom, Starship má zvládať prepravovať náklad aj ľudí na akékoľvek miesto v slnečnej sústave a bude sa dať opakovane použiť.

štvrtok, 4.4.2019

Testovacia verzia sondy SpaceX novej generácie úspešne zapálila motor na kozmickej lodi. Tento test sa nazýva statický požiar, ktorý skúša motor, no raketa je fixovaná na Zemi. Testovaný model sa volá Starhopper, pracovníci na ňom testujú technológie a základný dizajn finálnej lode Starship. Táto obrovská kozmická loď má v budúcnosti doviezť ľudí na Mesiac a Mars.