streda, 24.5.2017

V záplave noviniek nesmieme zabudnúť na správu spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá upozorňuje, že za prvé tri mesiace od začiatku roka počet ransomvérových útokov na mobilné zariadenia rástol viac ako trojnásobne! V prvom štvrťroku bolo odhalených 218 625 súborov napadnutých mobilným ransomvérom, pričom v predchádzajúcom období ich bolo iba 61 832. Buďte preto opatrný, čo si do mobilu sťahujete.

Trojan.AndroidOS.Ztorg.bp in the official Google Play StoreZDROJ | Kaspersky Lab

streda, 3.5.2017

Bezpečnostná firma Kaspersky Lab zverejnila správu s prehľadom vývoja APT hrozieb za prvé tri mesiace tohto roku. Bezpečnostní analytici z elitného tímu GReAT sledovali škodlivé aktivity najväčších aktérov v oblasti kybernetickej kriminality. Výsledkom je, že počas prvých troch mesiacov tohto roku sme mohli v kybernetickom priestore sledovať dramatický vývoj v oblasti cielených pokročilých hrozieb – APT, ktoré sa zameriavali predovšetkým na finančnú kriminalitu a deštruktívne aktivity.

ZDROJ | Kaspersky Lab

streda, 26.4.2017

Bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab zverejnila výsledky vyšetrovania škodlivých aktivít kybertnetickej hrozby, ktorá si podmaňuje zariadenia Internetu vecí – Hajime. Tento tajomný malvér vytvára botnet typu peer-to-peer, ktorý sa v poslednom období veľmi rýchlo rozširuje, pričom infikuje množstvo zariadení po celom svete. V súčasnosti sa pod jeho kontrolu dostalo už 300 tisíc zariadení, ktoré sú pripravené okamžite plniť rozkazy zločincov bez toho, aby o tom mala samotná obeť čo i len najmenšie tušenie. Napriek tomu, skutočné úmysly Hajime ostávajú zahalené tajomstvom.

ZDROJ | Kaspersky Lab

streda, 19.4.2017

Podľa jedného z najnovších prieskumov spoločnosti Kaspersky Lab patrí obava zo straty digitálnych spomienok (fotografií či videí) k našim najdesivejším nočným morám. Ak však ide o cenu, ktorú sme ochotní zaplatiť za ich obnovu, nemáme vysoké očakávania. Väčšina respondentov v prieskume uviedla, že by ich dokázala oželieť už za necelých 11 eur. Aký je teda náš skutočný vzťah k týmto dátam a prečo sme za ne ochotní zaplatiť len tak málo? Dozviete sa v pripravovanom víkendovom článku.

ZDROJ | Kaspersky Lab

pondelok, 20.3.2017

Výskumníci spoločnosti Kaspersky Lab objavili novú rodinu nebezpečného malvéru PetrWrap, ktorý má na svedomí cielené útoky na organizácie. Tento ransomvér je pozoruhodný najmä preto, že pri jeho vzniku bol použitý kód ukradnutý od iného ransomvéru známeho ako Petya. Ten patrí v súčasnosti k tým najhorším na trhu a je známy tým, že jeho tvorcovia ponúkajú jeho softvér iným skupinám na čiernom trhu. V tomto prípade tomu však bolo inak, čo svedčí o jednom – aj medzi kyberzločincami rastie konkurencia.

ZDROJ | Kaspersky Lab

štvrtok, 16.3.2017

Prieskum bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab odhalil nový fenomén – digitálny neporiadok, ktorý je dôsledkom neprehľadnosti v aplikáciách a slabej údržby našich zariadení. Používatelia Android zariadení z 12 inštalovaných aplikácií vymažú mesačne len 10. To znamená, že každý mesiac im v zariadeniach pribudnú navyše dve aplikácie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý nedávno realizovala spoločnosť medzi používateľmi z celého sveta.

ZDROJ | Kaspersky Lab

pondelok, 6.3.2017

Spoločnosť Kaspersky Lab vstúpila na trh kybernetickej bezpečnosti pred 20. rokmi. Odvtedy prešla cestu, na ktorej sa postupne vypracovala na jednu z popredných bezpečnostných firiem. Svet hrozieb v kybernetickom priestore sa za dve dekády ich pôsobenia vyvinul neuveriteľne sofistikovaným spôsobom. Rovnako dynamickým vývojom prešli aj riešenia a technológie Kaspersky Lab, ktoré dnes patria k tým najspoľahlivejším na svete. Svedčia o tom aj výsledky nezávislých testov, v ktorých sa aj v roku 2016 udržali na top priečkach.

štvrtok, 2.3.2017

Spoločnosť Kaspersky Lab pri príležitosti 20. výročia včera počas MWC 2017 predstavila unikátny projekt – Earth 2050 (Zem 2050). Ide o webstránku, ktorá vás zavedie do budúcnosti a ukáže, ako sa bude vyvíjať naša spoločnosť a technológie o 30 rokov. Interaktívny web ponúka viac ako 200 rôznych predpovedí, z ktorých si používateľ môže vytvoriť vlastný obraz budúcnosti. Dokonca môže prispieť aj svojou víziou.

ZDROJ | Kaspersky Lab

štvrtok, 8.9.2016

Začiatkom leta pomáhala spoločnosť Kaspersky Lab pri zatýkaní členov zločineckej skupiny Lurk, podozrivej z krádeže peňazí v objeme vyše 45 miliónov dolárov z účtov niekoľkých súkromných spoločností a bánk v Rusku. Išlo o najväčšiu kyberzločineckú skupinu zameranú na finančnú kriminalitu, ktorá bola zatknutá za posledné roky. Analýzou IT infraštruktúry malvéru využívaného skupinou Lurk sa podarilo zistiť, že svoj kľúčový nástroj tzv. exploit kit ponúkala na prenájom ďalším kyberzločincom.

kaspersky
ZDROJ | Kaspersky

streda, 20.7.2016

Podľa aktuálnych štatistík spoločnosti Kaspersky Lab počet útokov zameraných na korporátnych používateľov vzrástol za posledný rok až šesťnásobne (z 27,000 na 158,000). To znamená, že cieľom každého desiateho útoku crypto-ransomvéru je podnikateľský subjekt. Kyberzločinci si stále s väčšou obľubou vyberajú za ciele svojich škodlivých aktivít práve biznis komunitu, najmä malé a stredné podniky. Tento trend potvrdila aj správa IT Security Risk 2016 vydaná spoločnosťou Kaspersky Lab na základe prieskumu realizovaného v spolupráci s B2B Interational, podľa ktorej až 42% malých a stredných podnikov sa za posledný rok stalo obeťami jednej z najzávažnejších kybernetických hrozieb súčasnosti – crypto-ransomvéru.