štvrtok, 30.11.2017

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab ešte v roku 2015(!) uskutočnili experiment, aby zistili, aké skutočné sú riziká ohrozujúce svet Internetu vecí. Výsledky boli už v tom čase alarmujúce. Z 8 náhodne vybraných IoT zariadení (od smart žehličky až po inteligentný baby monitor) bola až polovica ľahko hacknuteľných len kvôli slabým heslám. Nehovoriac o celkovej bezpečnosti. Bezpečnostné požiadavky spĺňalo totiž len jedno jediné z testovaných zariadení. S blížiacimi sa Vianocami vydala spoločnosť odporúčania ako postupovať, aby sme sa vyhli nákupu zraniteľných IoT zariadení.

ZDROJ | Kaspersky Lab

štvrtok, 2.11.2017

Výskumníci spoločnosti Kaspersky Lab objavili nový malvér, ktorý kradne úspory v kryptomenách z peňaženky používateľa tým, že v schránke zariadenia nahradí jeho adresu svojou vlastnou. Zločinci sa zameriavajú na populárne kryptomeny ako bitcoin, ethereum, zcash, dash, monero a ďalšie. A zdá sa, že sú pri love na bitcoinové peňaženky veľmi úspešní. Podľa zistení expertov sa kyberzločincom podarilo doteraz takto získať až 100-tisíc dolárov.

štvrtok, 26.10.2017

Výsledky vyšetrovania expertov spoločnosti Kaspersky Lab potvrdili prepojenie súčasnými medzi útokmi ransomvéru Bad Rabbit a útokmi ransomvéru ExPetr, ktorý vyčíňal v júni. Výsledky analýzy ukázali, že tzv. hashing algoritmus použitý kyberzločincami pri súčasnom útoku Bad Rabbit je podobný ako ten, ktorý bol použitý pri útokoch ExPetr. Expertom sa tiež podarilo zistiť, že pri obidvoch útokoch boli použité rovnaké domény.

štvrtok, 17.8.2017

Experti spoločnosti Kaspersky Lab odhalili jeden z najväčších kybernetických útokov zameraný na dodávateľský reťazec. Malvér ShadowPad sa skrýval ako backdoor v legitímnom softvéri, ktorí využívajú stovky firiem po celom svete. Z výsledkov vyšetrovaní analytického tímu Kaspersky Lab vyplynulo, že ide o nebezpečný škodlivý malvér, ktorý ticho čaká na príkazy kyberzločincov bez povšimnutia samotného používateľa. Spoločnosť NetSarang však už bola kontaktovaná a ihneď odstránila zo softvéru škodlivý kód a vydala nové – čisté aktualizácie.

štvrtok, 10.8.2017

Spoločnosť Kaspersky Lab práve zverejnila blogpost s informáciami o pokračujúcich aktivitách ransomvéru známeho ako Mamba, ktorý koncom minulého roku odstavil systémy mestských železníc v San Franciscu a spôsobil značné škody pre organizáciu. Mamba dokáže zašifrovať celý disk s využitím legitímneho nástroja DiskCryptor. Momentálne neexistuje žiadny spôsob, ako odblokovať dáta zašifrované DiskCryptorom, keďže používa veľmi silný šifrovací algoritmus.

utorok, 8.8.2017

V polovici júla objavili bezpečnostní experti zo spoločnosti Kaspersky Lab novú modifikáciu známeho trojana Svpeng, malvér, ktorý sa zameriava na služby mobilného bankingu. Tentoraz využíva novú funkcionalitu – tzv. keylogger. Ten je schopný zaznamenať stláčania jednotlivých kláves a odsledovať tak zadávané heslá či iné prihlasovacie údaje. Nová verzia Svpeng cieli na používateľov Android zariadení a na prienik využíva tzv. accessibility services – služby dostupnosti, ktoré umožňujú rozšírenia určené najmä používateľom so zdravotným hendikepom.

ZDROJ | Kaspersky

štvrtok, 27.7.2017

Ruská spoločnosť Kaspersky lab, ktorá stojí za vývojom jedného z najuznávanejších antivírusových programov na svete vydala nový program. Doteraz bolo možné za antivírus výlučne platiť, nová free verzia toho ponúkne menej, no bez potreby platenia. Dobrou správou je aj fakt, že na rozdiel od iných bezplatných alternatív Kaspersky nebude sledovať svojich používateľov za účelom predaja reklamy.

štvrtok, 20.7.2017

Analytici spoločnosti Kaspersky Lab varujú pred nebezpečným malvérom patriacim do novej rodiny trójskeho koňa NukeBot, ktorý je zameraný na nelegálne získanie klientskych prístupov prevažne do online bankingových služieb. Voľný výskyt takejto malvérovej rodiny, schopnej okamžite zaútočiť, nie je bežný. Preto sa analytici domnievajú, že ide o predzvesť rozsiahlej škodlivej kampane, ktorej cieľom je zaútočiť na čo najväčší počet používateľov. Článok na túto tematiku pripravujeme.

ZDROJ | Kaspersky Lab

utorok, 30.5.2017

Spoločnosť Kaspersky Lab zverejnila výsledky prieskumu, v rámci ktorého skúmala správanie sa ľudí v online priestore, najmä v súvislosti so zdieľaním informácií zo svojho súkromného života. Vyplýva z neho napríklad aj to, že až 90% informácií si odovzdávame digitálne, 70% z nás nemá problém so zdieľaním fotografií alebo videí vlastných detí, pričom 45% bez problémov zverejňuje súkromné dáta známych, priateľov či blízkych.

ZDROJ | Kaspersky Lab