Ruský poslanec chce okresať zisky Applu a Googlu znížením provízie za aplikácie

ZDROJ | Apple

Pokiaľ chcete predávať aplikácie cez Google Play alebo Apple App Store, musíte platiť províziu za každý predaj týmto dvom spoločnostiam. Ruský zákonodarca chce tieto provízie osekať.

Fedot Tumusov, poslanec ruskej štátnej dumy (dolná komora parlamentu), navrhol zákon, ktorý zníži a zastabilizuje províziu za kúpenie aplikácie na 20 %. Momentálne berie Apple App Store za každú kúpenú aplikáciu 30 % z jej ceny. Zákon zároveň uvádza, že tretinu z poplatku by spoločnosti museli prispieť na štátny fond, ktorý by organizoval školenia a vzdelávanie pre IT špecialistov.

ZDROJ | SouthFront

Pozrite siRuský robot obsluhuje úradníkov, nosí im dokumenty a balíky

Spoločnosť Apple bola v Rusku minulý mesiac obvinená protimonopolným úradom zo zneužívania svojho dominantného postavenia na trhu. Konkrétne išlo o prípad, kedy bola blokovaná aplikácia od známej ruskej antivírusovej spoločnosti Kaspersky, ktorá slúžila na kontrolu času, ktorý deti trávia na smartfónoch.

Konflikt s App Storom však majú aj iné spoločnosti, nielen tie v Rusku. Asi najznámejším je súčasný spor Applu a herného štúdia Epic Games, ktorému Apple nechce povoliť vnútorné mikrotransakcie, ktoré by obchádzali oficiálne Apple poplatky.

Spomínaný zákon má v Rusku šancu na úspech, no otázne je, kam pôjdu spomínané peniaze na štátny fond. V prípade Ruska by možno bolo lepšie, keby miesto financovania štátneho fondu pre vzdelávanie, vzdelávali IT špecialistov samotné spoločnosti ako Google či Apple.

ZDROJ | Apple

Pozrite siČo je to Telegram a ako môže pomôcť v Bielorusku?

Posledné roky môžeme pozorovať fenomén, pri ktorom nadnárodné technologické spoločnosti ako Facebook, Google či Apple prichádzajú častokrát do sporu so štátmi, či už ide o bezpečnosť údajov, zneužívanie postavenia na trhu či rôzne poplatky. Uvidíme, ako to nakoniec s ruským návrhom zákona dopadne.

ZdrojReuters

Komentáre k článku