Rusko tvrdí, že v minulom roku hackeri ukradli 14 miliónov eur z ich bánk

Zdá sa, že aj v Rusku môžu vyčíňať hackeri. Podľa najnovších správ, v roku 2017 ukradli hackeri z ruských bánk viac ako miliardu rubľov, čo je podľa aktuálneho kurzu okolo 14 miliónov eur.

ZDROJ | Zurnal Plas

Pozrite siRusko sa chystá vytvoriť svoju vlastnú kryptomenu kontrolovanú štátom

Hackerské útoky sú čoraz častejšie. Napriek tomu, že posledné dni sa skôr skloňujú hackerské útoky spojené s kryptomenovými burzami, najnovšie sa objavili správy o hackerských útokoch na ruské banky. Hackeri vraj používali bezpečnostný nástroj Cobalt Strike, informovala centrálna banka.

Rusko je obviňované zo štátom podporovaných hackerských útokov a kyber-zločinov, ktoré vraj pomocou útokov v USA a v Európe ovplyvňovali prezidentské a parlamentné voľby. Kremeľ obvinenia odmieta a ruské autority zároveň oznamujú, že Rusko je tiež náchylné na hackerské útoky.

Zástupca guvernéra Centrálnej banky, Dmitri Skobelkin sa na konferencii o informačnej bezpečnosti v ruskom meste Magnitogorsk vyjadril, že v roku 2017 došlo k 21 vlnám útokom pomocou nástroja Cobalt Strike. Zároveň dodal, že viac ako 240 úverových organizácií bolo zasiahnutých útokmi, z ktorých 11 bolo úspešných.

ZDROJ | RBK

Pozrite siHackeri napadli burzu Coincheck a ukradli kryptomeny za 500 miliónov dolárov

Spomínaný nástroj Cobalt Strike je bezpečnostný nástroj na testovanie sily kyberbezpečnosti v inštitúciách. Zároveň je to však nástroj používaný hackermi na bankové útoky po Rusku a v Európe. Hackeri si hovoria Cobalt podľa názvu nástroja, ktorý používajú.

V roku 2016 použili títo hackeri nástroj na hackovanie bankomatov. Medzi posledné prípady patrí aj krádež 90 miliónov rubľov z banky Globeks a Sevastopoľskej morskej banky v decembri 2017.

Ruská centrálna banka upozornila viac ako 400 organizácií, ktoré boli zasiahnuté skupinou Cobalt v minulom roku. Skupina používa rozosielanie správ, ktoré sú zamaskované ako služobný mail alebo osobná korešpondencia.

ZdrojReuters,tass.ru

Komentáre k článku