RTVS ukázala Ultra HD pri príležitosti Rio 2016

Rio 2016 je v plnom prúde. Prvú striebornú medajlu máme úspešne doma a Rozhlas a televízia Slovenska nám ukázala Ultra HD (4K) vysielanie, ktoré je už dostupné.

Už teraz môžete sledovať obraz v Ultra HD vysokom rozlíšení na obrazovkách podporovaných televízorov.

RTVS Ultra HD 14

Pozrite siČo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

RTVS tak ukazuje, že ide dopredu a reaguje na aktuálne trendy. Aj keď treba dodať, že sa najbližšie štyri roky pravdepodobne nedočkáme iného programu v Ultra HD než je Rio 2016.

Napriek tomu to však ukazuje, že RTVS už nie je dinosaurus medzi televíziami, ale stáva sa televíziou, ktorá ide s dobou. Okrem vysielania kvalitných a zaujímavých programov, prinášajú aj profesionálne pokrytie olympiády.

RTVS Ultra HD 13

Ako to vlastne RTVS dokázala? Celkom zaujímavo. V Rio de Janeiro umiestnili technici z RTVS encoder do štúdia, ktoré vysiela olympiádu v 8K Ultra HD rozlíšení do Japonska.

RTVS tak urobila z japonského 8K Ultra HD „iba“ 4K Ultra HD, čiže vlastne downscalovala signál 8K. Rozlíšenie je tak krásnych 3 840 x 2 160 px.

RTVS Ultra HD 12

Výrobu obrazu tak zabezpečuje japonská verejnoprávna televízia NHK. Na svete je len sedem televízií, ktoré vysielajú v tomto rozlíšení. Medzi nimi je aj RTVS.

RTVS Ultra HD 4

Čo sa týka štandardného vysielania, môžeme očakávať, že k výraznejším zmenám nedôjde, keďže minimálne najbližšie štyri roky bude určite dostupné len klasické HD (1 280 x 720 px).

RTVS Ultra HD 11

RTVS tak chcela ukázať, že vedia priniesť do domácností aj vzácne vysielanie Ultra HD a musíme uznať, že obraz stojí za to. Oproti HD je výraznejší, detailnejší a krajší.

RTVS Ultra HD 10

Pozrite siRio 2016 – Ako sledovať Olympiádu, nech ste kdekoľvek?

Čo však treba pripomenúť je, že živé vysielanie nie je pre toto rozlíšenie podporované. Materiál, ktorý ide z Ria do štúdií v Bratislave vysielajú s 12-hodinovým oneskorením a to z dôvodu veľkého objemu dát a následnej postprodukcie.

RTVS Ultra HD 7

RTVS Ultra HD je samostatným licencovaným programom, ktorý by mal vysielať do konca roka 2016.

Pozrite siOlympiádu budeme môcť na Slovensku pozerať v Ultra HD rozlíšení!

Vysielanie zatiaľ funguje dvoma spôsobmi – cez internet na 4K Ultra HD televízoroch Samsung a cez DVB-T2 s podporou kodeku HEVC v okolí Bratislavy.

RTVS Ultra HD 6

Čo sa týka obsahu, bude prevažovať plávanie, džudo, atletika, basketbal, futbal a RTVS prinesie aj záverečný ceremoniál v rozlíšení Ultra HD.

Pozrite siV sobotu začína Olympiáda, Japonci ju budú pozerať v 8K rozlíšení!

Cez internet však treba 4K Telekom aplikáciu, ktorú si stiahnete cez store vo vašom Samsung televízore s OS Tizen. Nutnou podmienkou je dostatočne rýchle a kvalitné pripojenie nad 10 Mbit/s.

Dnes bolo tiež oficiálne spustené testovacie Ultra HD vysielanie z vysielača Bratislava – Kamzík na 6. kanáli (pásmo VHF) s vyžiareným výkonom ERP = 5 kW. Predpokladaný dátový tok je na úrovni 20 Mbit/s v kompresnom formáte H.265 (HEVC).

Pre príjem Ultra HD vysielania postačuje televízor alebo prijímač schopný spracovať signál DVB-T2 H.265 a anténu s podporou VHF príjmu.

RTVS Ultra HD 9

Obraz vyzerá úžasne a uvidíme, možno do 10 rokov sa dočkáme aj 8K Ultra HD vysielania tak, ako to majú Japonci. Aj keď televízorov, ktoré takéto vysielanie podporujú je veľmi málo.

Zaujímavé by bolo tiež sledovanie iných veľkých športových podujatí v tomto rozlíšení, napríklad Majstrovstvá sveta v hokeji, alebo futbal.

RTVS Ultra HD 2

Pozrite siV Anglicku začína vysielanie v Ultra HD

Veríme, že RTVS prinesie ďalší exkluzívny obsah v tomto nádhernom rozlíšení.

RTVS Ultra HD 1

ZdrojRTVS

Komentáre k článku