Reklama

Rozkážu drony počasiu? Tornádu sotva, dažďu áno

Zdroj | WSJ
Juraj Procházka
Zdroj | WSJ
Zdroj | WSJ

USA pracovali na metódach ovplyvňovania počasia už koncom prvej polovice 20. storočia a dnes sú známe, aj používané, viaceré metódy na vyvolanie dažďa. Väčšina z nich pracuje na princípe rozprášenia kondenzačných jadier do oblakov. Tým sa vytvoria väčšie kvapky vody, ktoré spadnú na zem v podobe dažďa.

Takto sa dá vyvolať nielen daždivé, ale aj pekné počasie. Ak sa zásah urobí dostatočne ďaleko pred „záujmovým“ územím, oblaky sa vypršia skôr a napríklad významné podujatie môžu diváci absolvovať bez dáždnikov. Čína takto údajne kontrolovala počasie počas olympiády v Pekingu v roku 2008.

Pozrite si

7 webstránok pre zubaté jarné počasie

Hygroskopické látky ako jodid strieborný, bentonit, ale najčastejšie čiastočky suchého ľadu, čiže tuhého oxidu uhličitého, sa do mrakov dopravujú prostredníctvom lietadiel, niekedy aj pomocou delostrelectva. Ide to však aj bez chémie, ako ukazuje príklad z Dubaja.

Zdroj | University of Reading

Vláda v Spojených arabských emirátoch (SAE) poskytla v roku 2017 15 miliónov dolárov na niekoľko projektov na získanie dažďových zrážok. Na jednom z nich pracovali vedci z britskej University of Reading, ktorí vyvinuli metódu vyvolávania dažďa pomocou elektrického náboja generovaného dronmi.

Univerzita získala na svoj výskum z vládneho programu SAE asi 1,5 milióna dolárov a práca vedcov už priniesla prvé ovocie. Meteorológovia Spojených arabských emirátov tento týždeň zverejnili video s autami, ktoré jazdili uprostred lejaku v Ras al Khaimah v severnej časti krajiny. Búrka bola výsledkom najnovších snáh SAE o zvýšenie zrážok v púštnom štáte a vyvolali ju práve drony.

Zdroj | The Independet

Alya Al-Mazroui, riaditeľka vedecko-výskumného programu pre posilnenie dažďov v Spojených arabských emirátoch, pre Arab News uviedla: „Tieto drony sú vybavené prístrojmi na emisie elektrického náboja a prispôsobenými senzormi, lietajú v nízkych výškach a dodávajú elektrický náboj molekulám vzduchu, čo podporí zrážanie vodných kvapiek.“

https://www.instagram.com/p/CRdVQ8eLN5J/?utm_source=ig_web_copy_link

Pri experimente použili vedci štyri drony s rozpätím krídel asi 6,5 stopy (198 cm). Drony, vypúšťané z katapultu, môžu lietať asi 40 minút, informovala stanica CNN. Počas letu senzory dronu merajú teplotu, vlhkosť a elektrický náboj v oblaku, čo dáva vedcom informácie, kedy a kde je potrebné zapnúť emitovanie náboja.

Pozrite si

Zvládneme klimatickú zmenu? Možno nám pomôžu aj stroje

V púštnej krajine s takmer desaťmiliónovou populáciou je veľký vlahový deficit a v lete tu prakticky vôbec neprší. Na oblohe sa síce oblaky vyskytujú, ale drobné kvapky vody sa pri vysokých teplotách (často nad 50 stupňov Celzia) stihnú odpariť skôr, než dopadnú na zem. Elektrizujúce drony v oblakoch môžu podľa vedcov fungovať ako hrebeň, ktorý elektrostatickým nábojom spojí suché vlasy. Namiesto vlasov sa však spoja kvapky vody, ktoré sa potom počas pádu na zem nestihnú odpariť.

Dnes pochádza väčšina pitnej vody v Spojených arabských emirátoch a 42 percent všetkej vody použitej v krajine z približne 70 odsoľovacích závodov. Vláda preto hľadá spôsoby, ako získať pre rastúcu populáciu ďalšie zdroje sladkej vody. V hre sú okrem ovplyvňovania počasia aj exotické projekty v podobe pritiahnutia ľadovcov z Arktídy, alebo výstavby umelej hory.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.