Rozkážeme vetru, dažďu… a vyrobíme energiu

Stavať na úrodnej ornej pôde solárne farmy je síce proti zdravému rozumu, ale možno o nič viac, ako poberanie eurodotácií za to, že nezasejeme nič. Tomu sa hovorí absurdný trojpoľný systém. Ale nechajme polia farmárom (a úradníkom) a pozrime sa na zaujímavý nápad, ako ušetriť vzácnu pôdu a zároveň zlepšiť efektívnosť výroby elektriny z vetra.

 Altaeros

Spoločnosť Altaeros Energies z amerického Massachusetts, mimochodom prepojená s tamojšou slávnou technickou univerzitou MIT, demonštrovala prototyp vznášajúcej sa veternej turbíny. Na konštrukcii sa podieľala tiež firma Loring Commerce Center z Limestone v Maine, USA.

Altaeros

Ide o dutý, héliom naplnený balón v tvare valca, opatrený troma stabilizačnými krídlami. V jeho vnútri sa nachádza veterná turbína, ktorá poháňa generátor nešpecifikovaného výkonu – nakoniec ide o prototyp. Načo je takýto nápad dobrý, okrem toho, že pre turbínu nie je potrebné stavať stožiar a vybavovať stavebné povolenie? Dôvodom je vietor. Vo výške jednoducho fúka omnoho silnejší a stabilnejší vietor, ako pri povrchu zeme, tým skôr, ak hovoríme o zvlnenom teréne.

Prototyp s priemerom cca 10 m bol testovaný vo výške 350 stôp (zhruba 100 m), pričom pomocou najpredávanejšej turbíny Southwest Skystream vyrábal dvojnásobok elektrickej energie oproti turbínam upevneným na stožiari. Vzdušná turbína (Airborne Wind Turbine, AWT) je pritom konštruovaná tak, aby sa mohla vznášať vo výške okolo 300 metrov.

Altaeros

„Chceli sme demonštrovať, že elektrina z vetra sa dá vo vzduchu vyrábať efektívnejšie ako na mohutných stožiaroch, a že moderné nafukovacie materiály sú schopné vyniesť do vzduchu bežne vyrábané turbíny,“ povedal Ben Glass, výkonný riaditeľ Altaeros Energies a vynálezca AWT. Firma teraz hľadá investora na prvú komerčnú lietajúcu elektráreň. Bez spojenia so zemou to samozrejme nepôjde, aj keď sa elektrina bude vyrábať vo výškach. Treba ju totiž nejako dopraviť do elektrickej rozvodnej siete a bezdrôtovo to zatiaľ nedokážeme, určite nie na 300 metrov. Okolnosti sa však vyvíjajú priaznivo, pretože úradníci z amerického leteckého úradu (FAA) už v decembri 2011 vydali usmernenie na zapracovanie príslušných predpisov na prevádzku „lietajúcich elektrární“ do legislatívy.

Foto: Altaeros

Komentáre k článku