ASUS: Vždy sme prví, ktorí prinášame nové technológie

Počas výstavy Computex 2019 v Taipei na Taiwane sme mali jedinečnú možnosť porozprávať sa o budúcnosti notebookov a zariadení ASUS. Na naše otázky odpovedal Eric Chen, Corporate Vice President spoločnosti ASUS GLOBAL PTE. LTD.

Aký je podľa vás hlavný rozdiel medzi počítačmi a notebookmi ASUS a konkurenčnými produktmi v našom regióne?
Vždy sme prví, ktorí prinášame nové technológie. V roku 2007 sme ako prví prišli s konceptom Eee PC. Tiež sme v roku 2011 prví priniesli ZenBook so špeciálnym brúseným hliníkovým šasi. Predstavili sme aj hybridný ASUS Transformer Book a teraz, počas Computex 2019, sme predstavili úplne nový koncept v notebookoch ZenBook Duo a ZenBook Pro Duo. A sľubujem vám, že v budúcom roku prídeme s novou myšlienkou, ako sa pozeráme na notebooky.

Pozrite siASUS ZenBook Duo a Pro Duo majú unikátny ScreenPad Plus

ScreenPad v poslednej generácii notebookov ZenBook Pro bol skvelý nápad. Ako ľudia prijali túto inováciu? Predpokladám, že zaujala, keď ste teraz uviedli aj novú generáciu ScreenPad 2.0 a dokonca ScreenPad Plus.
Áno, máte pravdu, minulý rok sme predstavili prvú generáciu ScreenPad 1.0, a dnes už tu máme ďalšiu ScreenPad 2.0. Ohlasy na ScreenPad boli doteraz len pozitívne. Teraz sme však vyriešili dve najdôležitejšie veci, o ktorých ľudia diskutovali. Prvou je vplyv ScreenPadu na spotrebu, ktorá je aktuálne zanedbateľná. Potom je tu rozhranie. Teraz sa viac podobá tomu v mobilných telefónoch. Tu vidíme výrazné vylepšenia.


Množstvo ľudí používa smartfóny namiesto notebookov. Čo môžeme očakávať v blízkej budúcnosti? ASUS mal napríklad hybridné zariadenie PadFone, ktoré kombinovalo smartfón s tabletom. Môžeme niečo podobné očakávať v segmente notebookov?
Určite ste si všimli, že ASUS zmenil svoju stratégiu. Síce sa stále držíme hlavného biznisu, ale výraznejšie sa orientujeme na náročných používateľov a hráčov. To znamená, že smartfóny berieme veľmi vážne. Nejde len o samotné zariadenia, venujeme sa aj oblasti 5G, AI či cloud computing. Budúcnosť rozhodne patrí prepojeniu všetkých zariadení, pričom je jedno či ste doma alebo práve cestujete. Ide o vaše pohodlie.

Myslíme tak na všetko. V roku 2014 sme vyvinuli originálny koncept spojenia laptopu a tabletu, sériu Transformer. Sme otvorení každej príležitosti, pretože vždy chceme predčiť očakávania používateľov. Takže ako sa vyvíjajú technológie, strojové učenie, umelá inteligencia, my tu nevidíme žiadne hranice. Pripravujeme nové koncepty, ale zatiaľ ich držíme v tajnosti.


Herné zariadenia ROG sú veľmi obľúbené, nielen v našej krajine. Prečo zákazníci viac a viac milujú hráčske počítače a notebooky?
Keď sa pozriete na počítače, sú tu s nami už desiatky rokov. Stále sa však prispôsobovali požiadavkám trhu a ľuďom, preto sa stali tak obľúbené a záujem o počítače neustále rástol. Myslím si, že počítače prežijú, ľudia ich stále potrebujú. Musíme ich však prispôsobiť novým spôsobom používania. Musíme vedieť, na čo ich používajú a čo potrebujú.

Napríklad notebooky pre študentov. Iste súhlasíte, že by mali byť tenké a ľahké. Preto máme v portfóliu modely série ASUS Chromebook. Síce ich nepredávame v Európe, ale v Amerike sú obľúbené. Myslíme aj na tvorcov rôzneho obsahu, ktorí potrebujú počítač na rôzne účely. Segment herných počítačov je v súčasnosti veľmi silný. Tu sme trafili presne to, čo hráči potrebujú a chcú, vysoký výkon či špičkový zážitok z hrania, preto sú zariadenia ROG tak obľúbené.

Silné procesory, výkonnejšia grafika, kvalitné displeje… čo sa dá ešte vylepšiť v herných a klasických notebookoch v blízkej budúcnosti?
Videli ste naše novinky s dvoma displejmi, ScreenPad Plus. Toto je napríklad náš pohľad na budúcnosť, kde si myslíme, že uspejeme. Vecí na vylepšenie je však množstvo. Napríklad zvuk. Budúcnosť patrí aj konektivite, tú sme teraz tiež výrazne vylepšili, a to podporou Wi-Fi 6 v našich najnovších zariadeniach.


A čo biometria? ASUS na niektorých produktoch podporuje odtlačok prsta, dokonca už aj rozpoznávanie tváre. Môžeme očakávať ešte výraznejšiu podporu biometrie, ako pri smartfónoch?
Rozvoj biometrie a záujem o ňu vnímame. Našou filozofiou je dostať funkcie, ktoré sú bežne v smartfónoch aj do notebookov. Aktuálne už niektoré naše modely, dokonca dostupné aj na Slovensku, podporujú funkciu rozpoznávania tváre. Odtlačok prsta je už dnes bežný, pravdepodobne však dôjde postupne k tomu, že odtlačok prsta bude čoraz častejšie nahradený práve rozpoznaním tváre. Vnímame reakcie našich zákazníkov a sme na ne plne pripravení.

Komentáre k článku