Router Turris Omnia chce zvýšiť bezpečnosť používateľov na internete

Na crowdfundingovej platforme Indiegogo.com bol predstavený nový projekt Turris Omnia od združenia CZ.NIC, správcu národnej domény .CZ. Projekt si dal za cieľ vybrať na Indiegogo 100 000 dolárov na výrobu prvej série internetových routerov pre domácnosti aj kancelárie. To sa podarilo za prvých 24 hodín. Turris Omnia sa od bežných zariadení na trhu líši predovšetkým svojou open source filozofiou a aktívnym prístupom k ochrane používateľa.

Turris Omnia 02
ZDROJ | turris.cz

Bežné routery spoliehajú na inštaláciu aktualizácií zo strany používateľov, ktorí však spravidla nechávajú tento proces bez povšimnutia, pretože sa o nových verziách často ani nedozvedia. Turris Omnia sa o bezpečnostné aktualizácie postará celkom sám, čím bezpečnosť používateľa, čo je s postupným rozširovaním internetu vecí stále naliehavejšie.

Turris Omnia ponúkne viac aj z hľadiska funkcionality, a to vďaka výkonnému hardvéru a softvéru postavenému na OpenWrt. Môže slúžiť napríklad ako sieťové úložisko, DLNA alebo napríklad tlačový server. Turris Omnia je tak určený od bežných používateľov internetu až po pokročilých programátorov.

Turris Omnia 03
ZDROJ | turris.cz

Vysokú mieru zabezpečenia zabezpečuje operačným systém TurrisOS, postavený na otvorenej platforme OpenWrt a jeho špecifickou vlastnosťou je schopnosť rýchlo reagovať pomocou aktualizácie systému na hrozby, ktoré odhalia routery z pôvodného projektu Turris. Aktualizácie tak prichádzajú priamo od združenia CZ.NIC a používateľ sa nemusí o nič starať. Pre ešte vyššie zabezpečenie je router vybavený špeciálnym čipom, ktorý sa stará o šifrovanie a identifikáciu zariadení.

Cena samotnej základovej dosky je 99 $ (cca 91 €), kompletné zariadenie si môžete objednať za 189 $ (cca 175 €). Viac informácií nájdete na stránke projektu Omnia.Turris.cz.

https://www.youtube.com/watch?v=MkLI2sP1-lg

 

ZdrojTURRIS.cz

Komentáre k článku