Roto VR rieši problém sedenia pri hraní hier vo virtuálnej realite

ZDROJ | Roto VR

Keď pri pozeraní filmov, hraní hier a čítaní kníh sedíme, prečo by sme mali pri používaní VR headsetov stáť? To si povedali aj tvorcovia kresla Roto VR, z ktorého budú zrejme nadšení najmä fanúšikovia simulátorov.

Väčšina hier pre virtuálnu realitu samozrejme podporuje hru v sede, no zladiť ich herné mechaniky s klasickou stoličkou alebo kreslom a to navyše tak, aby ste sa pri tom nezamotali do káblov, je už trochu ťažší oriešok. Roto VR tieto problémy prekonáva niekoľkými šikovnými riešeniami.

ZDROJ | Roto VR

Kreslo v prvom rade stojí na mechanickom podstavci, ktorý priamo reaguje na dianie vo virtuálnej realite, resp. na smer, kam sa hráč práve pozerá. Ak sa teda hráč napríklad otočí s autom v zákrute, otočí sa do rovnakého smeru aj kreslo. Kreslo sa môže takýmto spôsobom otočiť slobodne o 360 stupňov aj bez toho, aby sa hráč zamotal do káblov.

Roto VR Control Box umiestnený pod sedadlomZDROJ | Roto VR

Káble z headsetu sú vedené do hubu v otočnej časti kresla, odkiaľ sú odvedené cez statické výstupy priamo až do počítača. Problém by nemal byť ani s kompatibilitou. V súčasnosti Roto VR podporuje väčšinu headsetov a výrobca počíta s možnosťou výmeny celého systému pre správu káblov, aby bolo kreslo kompatibilné aj s budúcimi verziami headsetov.

Tzv. „zásobníky“ pre pripojenie príslušenstva, ktoré je možné vymeniť podľa potrieb VR headsetu.ZDROJ | Roto VR

V hrách, ktoré počítajú s pohybom alebo skokmi do vzduchu, sa môžu hráči spoľahnúť na pedále umiestnené v podstavci. Pedále môžu byť namapované na ľubovoľný úkon v hre, no v tomto smere Roto VR vyžaduje snahu zo strany vývojárov, ktorí musia do svojich hier integrovať kompatibilitu pre kreslo.

ZDROJ | Roto VR

Zážitok vo virtuálnej realite má umocniť systém Double Rumble, resp. vibračný systém, ktorý môže imitovať vibrácie auta, nárazy, turbulencie alebo vibrácie na horskej dráhe. Vibrácie môžu byť tiež priamo naviazané na zvuk, vďaka čomu môže Double Rumble fungovať v akejkoľvek hre aj bez priamej podpory Roto VR zo strany hry.

ZDROJ | Roto VR

Základná verzia kresla, ktorej súčasťou sú aj ovládacie pedále a systém Double Rumble, je aktuálne zlacnená z 1 499 dolárov na 999 dolárov. Rozšírená verzia TOTAL, ktorá k tejto zostave pridáva držiaky pre volant, pedále či joysticky a odkladací kôš, je aktuálne zlacnená o 500 dolárov na 1 499 dolárov bez dane.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojRoto VR

Komentáre k článku