Rollei Powerflex 3D: 3D aj v nižšej triede vrátane fotorámika!

Nemecký výrobca Rollei nedávno predstavil dve novinky do sveta 3D. Nový jednoduchý fotoaparát s duálnym objektívom a 3D fotorámik s displejom, na ktorý nepotrebujete okuliare. To je dvojica, ktorá by mala boom okolo 3D priniesť širšiemu spektru používateľov. Či?

 Rollei Powerflex 3D

Dve novinky z dielne Rollei, ktoré sa objavia v predaji už o niekoľko týždňov by mali podľa výrobcu priniesť 3D technológiu aj do bežného používania. Prvou z dvojice je 3D fotoaparát s označením Powerflex 3D. Ten disponuje dvojicou 1/2.33″ CMOS čipov, na ktoré dopadá svetlo cez dvojicu objektívov. Senzory majú rozlíšenie 5 Mpx čo nie je v súčasnej dobe žiadny zázrak, no v tomto rozlíšení fotoaparát ukladá aj snímky v 3D. Zaujímavé sú a možnosti natáčania videa. S rýchlosťou 30 fps je možné natáčať v HD kvalite, teda v rozlíšení 1 280 x 720 b. Hľadáčikom je 2,8-palcový paralaxný displej, takže odfotený 3D obraz uvidíte priamo na ňom. Samozrejmosťou Powerflexu 3D je aj možnosť vytvárania klasických 2D fotografií a videa, no kvôli obmedzeniu čipu nebudú s vyšším rozlíšením ako 5 Mpx. Škoda, že novinka disponuje len 8-násobným digitálnym zoomom aj to len v 2D režime, optický absentuje úplne. Rovnako digitálny je aj stabilizátor obrazu. Zaujímavé je použitie microSD slotu namiesto klasického SD slotu na pamäťové karty. Rozmery novinky sú 110 x 70 x 20,5 mm a hmotnosť 127 gramov. Na trhu sa má objaviť začiatkom budúceho roka za cenu okolo 299 €.

 Rollei Powerflex 3D

Fotorámik Designline 3D

Druhou novinkou je 3D fotorámik, čím spoločne s 3D fotoaparátom spoločnosť Rollei je silným konkurentom pre Fujifilm a jeho 3D fotoaparát a fotorámik, ktorý má už niekoľko mesiacov, no Fujifilm ho neustále vylepšuje (Fujifilm FinePix REAL 3D W3: Už aj 3D HD video!). Fotorámik má taktiež paralaxný displej s uhlopriečkou 7 palcov, teda takmer 18 cm a rozlíšením 800 x 480 bodov. Vďaka paralaxnej vrstve nepotrebujete na prezeranie 3D foto alebo video obrazu žiadne 3D okuliare, no musíte sa pozerať pod určitými uhlami. Fotorámik by nemal mať problém prehrať ani hudbu na pozadí pre dokonalejší efekt. Vo fotorámiku je aj zabudovaná Li-Ion batéria, s ktorou rámik umožní prehrávať fotografie a video do 3 hodín. Fotorámik Rollei Designline 3D podporuje microSDHC karty a formáty JPEG, MP3, TXT, AVI a MPEG-4. Aj fotorámik bude k dispozícii v Európe od januára 2011 za cenu 299 €.

Rollei Designline 3D

Komentáre k článku