Rok 2020: Rekordný pokles predaja smartfónov?

ZDROJ | pixabay.com

Už dávnejšie sa očakávalo, že tento rok nebude rekordérom v predaji smartfónov. Potom prišiel nový koronavírus a situácia sa dramaticky zmenila. Stagnácia, či mierny pokles v počte predaných kusov by bolo ešte skvelým výsledkom. Realita je totiž oveľa horšia.

Analytická spoločnosť IDC zverejnila výsledky celosvetových predajov smartfónov za prvý štvrťrok 2020. Zaznamenala medziročný pokles o 11,7 %, počas prvých troch mesiacov sa predalo „len“ 275,8 miliónov týchto zariadení.

Koronavírus sa objavil v Číne hneď na začiatku roka a preto nie je prekvapujúce, že sa tam zaznamenal pokles v predaji až o 20,3 %. Čína je obrovský trh, ktorý predstavuje štvrtinu všetkých predajov. Ďalším dôležitým faktorom je, že v Číne sa vyrába množstvo komponentov, obmedzenie výroby tak spôsobilo ďalšie problémy v dodávateľskom reťazci.

Pozrite siSvetovým predajom v roku 2019 dominoval iPhone, v Európe však zabodoval Samsung

V marci sa v Číne zaznamenal lepší dopyt, ako sa pôvodne očakávalo, situácia v Európe a USA však nepriala lepším obchodom. Používatelia sú v týchto týždňoch opatrní pri investovaní do zariadení, o ktorých predpokladajú, že im ešte nejaký čas vydržia. Predajom rovnako neprospieva to, že väčšina maloobchodných predajní je zatvorená, zrušili sa veľtrhy a výrobcovia obmedzujú finančné objemy smerujúce do reklamy.

Top 5 výrobcov smartfónov za prvý štvrťrok 2020

Celosvetové predaje, podiel na trhu, predaje v 1Q 2019/1Q 2020 a medziročná zmena.ZDROJ | IDC

Na prvom mieste sa umiestnil Samsung s predajom 58,3 miliónov smartfónov a udržal si tak prvé miesto s 21,1 % podielom na trhu. Vďačí za to úspešnej sérii A. Vyššia cena modelu S20 zase pomohla Samsungu zvýšiť zisky. Napriek tomu mala spoločnosť až 18,9 % medziročný pokles predaja.

Aj Huawei si udržal svoje miesto, so 17,8 % podielom na svetovom trhu a predajom 49 miliónov kusov ostáva na druhej priečke. Aj Huawei však zaznamenal významný pokles, medziročne predal až o 17,1 % menej smartfónov.

Pozrite siHuawei P40 Pro – čínska vlajková loď ohromuje hlavne fotoaparátom

Na treťom mieste je Apple. Predal 36,7 miliónov iPhonov a zabezpečil si tak 13,3 % podiel na trhu. Medziročný pokles predaja bol len 0,4 %. Za svoj úspech môže vďačiť dobrým predajom iPhone 11, ku ktorým sa v druhom štvrťroku zrejme pridajú dobré čísla predajov novinky iPhone SE.

Štvrté miesto obsadilo Xiaomi, po prvý raz dosiahlo trhový podiel 10 %. Pochváliť sa tiež môže medziročným nárastom o 6,1 %.

Na piatom mieste sa umiestnilo vivo. Má 9-percentný trhový podiel a najlepší nárast predaja, až o 7 %. Za svoj úspech môže vďačiť hlavne jeho pozícii na indickom trhu a modelom série Y a S.

ZDROJ | IDC

Aj v ďalších mesiacoch bude o predajoch smartfónov určovať trend pandémia spôsobujúca COVID-19. Okrem obmedzenia výroby a voľného pohybu obyvateľstva môže o dobrých číslach rozhodnúť ekonomická kríza, ktorú koronavírus spustil. Milióny ľudí sa ocitlo, resp. ocitne bez práce a bude riešiť zrejme iné problémy, ako kúpu nového smartfónu. Zvlášť, keď im ten „starý“ ešte verne slúži.

ZdrojIDC

Komentáre k článku