Rok 2019 bude patriť skladacím smartfónom, na čo sa môžeme tešiť?

ZDROJ | Royole

O skladacích alebo rolovateľných telefónoch sme snívali už časoch, keď tejto oblasti kraľovala Nokia. Zdá sa, že tento rok sa nám tento sen konečne splní. Na čo sa teda môžeme tešiť?

https://youtu.be/Aw2yiOhsFsc

Spomínate si ešte na toto video? Dnes už má tento koncept takmer 11 rokov

Už minulý rok sme mohli vidieť niekoľko prototypov a predražených sériových modelov, ktoré naznačovali, kam sa budú smartfóny v najbližších rokoch uberať. Už teraz sú s každým rokom uhlopriečky smartfónov čoraz väčšie a tie najväčšie smartfóny by sme mohli pokojne porovnávať menšími tabletmi. Prečo teda tieto zariadenia nespojiť do jedného?

Pozrite siBudúcnosť smartfónov je bez výrezov v displeji

Skladací smartfón by mal ponúknuť kompaktnosť smartfónu a pohodlie tabletu vďaka ohybnej obrazovke, ktorú bude možné zložiť minimálne na jednu polovicu. Keďže však ide o neprebádanú oblasť, každý výrobca k tejto filozofii pristúpi mierne odlišným spôsobom.

Samsung

Ako prvý sa so skladacím smartfónom podľa všetkého predvedie Samsung, ktorý v pondelok vypustil krátku pozvánku na svoju tlačovú konferenciu. Okrem smartfónov Samsung Galaxy S10 a hodiniek Galaxy Watch Active by sme vzhľadom na slogan „The Future Unfolds“ (Budúcnosť sa roztvára) mali vidieť aj finálnu podobu prototypu, ktorý Samsung prezentoval ešte minulý rok.

https://youtu.be/1KIKaS2221I

Xiaomi

V pokročilom štádiu vývoja je aj skladací smartfón od Xiaomi, ktorý predviedol v krátkom videu samotný generálny riaditeľ spoločnosti, Lin Bin. Xiaomi si svoju tlačovú konferenciu naplánovalo na 24. februára, kde by malo predstaviť model Mi Mix 3 s podporou 5G sietí. Vylúčené však nie je ani predstavenie, alebo minimálne bližšie priblíženie skladacieho modelu.

https://youtu.be/w3-aDOMI6Mk

Huawei

V rovnaký deň bude mať svoju tlačovú konferenciu aj Huawei, pričom v tomto je už pri pohľade na pozvánku jasné, na čo sa môžeme tešiť. Značka #ConnectingTheFuture okrem toho naznačuje aj podporu 5G sietí. Podarí sa Huawei vtesnať 5G modem do skladacej konštrukcie, alebo spoločnosť odkazuje na predstavenie dvoch samostatných modelov?

Motorola

Lenovo, ktoré má pod svojimi krídlami už nejakú dobu aj značku Motorola, priznalo možný návrat značky RAZR spolu s príchodom skladacích smartfónov. Telefóny RAZR boli známe svojou vyklápacou konštrukciou, tenkým telom a elegantným dizajnom. Ak teda má Motorola predstaviť skladací smartfón, séria RAZR je pre to ako stvorená.

https://youtu.be/EaS_pxjcuNA

OPPO

Podobné náznaky pochádzajú aj zo spoločnosti OPPO, ktorá pripustila možné predstavenie skladacieho modelu na MWC 2019 ešte koncom minulého roka. Spoločnosť si navyše nedávno zaregistrovala ochrannú známku „Limn“, ktorá by mohla patriť práve takémuto unikátnemu modelu.

ZDROJ | Mobielkopen

LG

V prípade LG sa správy o skladacom smartfóne rôznia. Niektoré zdroje hovoria o skladacom smartfóne, iné o smartfóne s dvomi displejmi a pevnou konštrukciou. Niet pochýb o tom, že aj LG má v rukách niekoľko prototypov s odlišným dizajnom, no pravý skladací smartfón zrejme ešte nie je pripravený zažiariť. Hoci teda LG zrejme skladací model na MWC 2019 nepredstaví, nie je vylúčené, že tak neurobí neskôr v tomto roku.

ZDROJ | LetsGoDigital

ZTE

Prácou na skladacom smartfóne sa netají ani čínske ZTE, ktoré dokázalo zaujať smartfónom Axon M s výklopným sekundárnym displejom ešte koncom roka 2017. Podľa vyjadrenia spoločnosti išlo iba o prvý pokus v tejto oblasti a v pláne je aj plnohodnotný skladací model. Ak si chce ZTE získať kúsok z tohto novovznikajúceho odvetvia, skladací model bude musieť predstaviť ešte tento rok.

ZDROJ | ZTE

ZdrojTechRadar,Digital Trends,NotebookCheck,CNET,NotebookCheck (2)

Komentáre k článku