Rodák zo Spišskej Novej Vsi bude vyrábať elektromobil pre Afriku

Elektromobilov je na cestách čoraz viac, ich cena postupne klesá a dojazd sa predlžuje. Žiaden z nich ale nie je vhodný na Africké cesty. To sa zmení s cenovo dostupným elektromobilom aCar, za ktorým stojí rodák zo Spišskej Novej Vsi.

https://youtu.be/kNOCePL8_jQ

Vozidlo aCar vytvoril Martin Šoltés počas svojho štúdia na Technickej univerzite v Mníchove. Aby spoločne s univerzitou dostali aCar na cesty, založil Martin Šoltés a Sascha Koberstaedt spoločnosť Evum Motors GmbH. Konštrukcia je prispôsobená na nespevnené, respektíve často neexistujúce cesty v Afrike. Vhodné je na nákladnú prepravu ale aj prepravu ľudí.

Pozrite siBMW i Vision Dynamics – nový konkurent pre Teslu?

Pomôcť má ľuďom v odľahlých častiach krajiny, ktorí nemajú priamy prístup k surovinám, liekom či vzdelaniu. Prvé vozidlá budú vyrábané v Európe, no pre zníženie nákladov sa časom výroba presunie priamo do Afriky. Automobil už otestovali v Ghane a všetky testy prebehli úspešne. Ďalším krokom je výroba, pričom cena aCar by sa mala držať pod hranicou 10 000 €.

Vďaka elektrickým motorom a pohonu 4×4 by malo byť cestovanie v komplikovaných podmienkach jednoduchšie. Elektrické motory nevyžadujú toľko údržby, ako klasické motory a poskytujú okamžité zrýchlenie. Batérie sa dajú využiť aj ako externé napájanie pre domácnosť, alebo iné zariadenia, napríklad navijak. Zadná časť aCar sa dá upravovať na rôzne účely, napríklad na poskytovanie zdravotného ošetrenia alebo na distribúciu pitnej vody.

ZDROJ | Technische Universität München

Batéria s kapacitou 20 kWh poskytuje dojazdy zhruba 80 kilometrov. Z klasickej domovej zásuvky sa dá nabiť za 7 hodín. Počas dňa môže aCar získavať elektrickú energiu zo solárnych panelov, ktoré sú umiestnené na streche. Tie sa dajú aj rozvinúť na väčšiu plochu, ak je potrebné získať čo najviac energie priamo zo slnka. Maximálne unesie aCar 1 000 kg a maximálne dosiahne rýchlosť 60 km/h.

ZdrojTechnische Universität München

Komentáre k článku