Roboty za nás nebudú hrať, ale pracovať – NVIDIA spustila platformu Isaac

ZDROJ | NVIDIA

Nové úrovne automatizácie a zvýšená produktivita –  to si sľubujú šéfovia od svojej platformy NVIDIA Isaac, ktorú na Computexte 2018 predstavila známa technologická firma NVIDIA.

Computext je obrovská globálna technologická show, ktorá sa zameriava na výpočtové systémy. Predstavujú sa tu najnovšie notebooky, počítače, monitory, ale aj periférne zariadenia. Computex 2018 sa koná v týchto dňoch – 5.  až 9. júna a NVIDIA tu prirodzene nechýba.

https://youtu.be/z1LJOA8R0BE

Generálny riaditeľ NVIDIE, Jensen Huang, oznámil vznik novej platformy NVIDIA Isaac. Tá obsahuje nový hardvér, softvér a prináša funkcie robotizácie, ktoré posunú mnoho priemyselných odvetví na novú úroveň. Týka sa to hlavne výroby, logistiky, stavebníctva a poľnohospodárstva.

„Umelá inteligencia je technologickou silou našej doby,“ povedal Huang. „Jej prvá fáza umožní nové úrovne automatizácie softvéru, ktoré zvýšia produktivitu. Umelá inteligencia v kombinácii so snímačmi a pohonmi bude mozgom novej generácie autonómnych strojov. Jedného dňa budeme mať milióny inteligentných strojov vo výrobe, skladovej logistike a v iných odvetviach.”

V centre platformy NVIDIA Isaac je Jetson Xavier, prvý počítač od NVIDIE navrhnutý špeciálne pre robotiku. Má v sebe vyše 9 miliárd (!) tranzistorov, ktoré dávajú výkon 30 TOPS (30 biliónov operácií za sekundu).

ZDROJ | NVIDIA

Jetson Xavier má šesť druhov vysokovýkonných procesorov – grafickú jednotku Volta Tensor Core (GPU), osemjadrový procesor ARM64, dvojité NVDLA s hĺbkovými učiacimi sa akcelátormi, procesor obrazu a videoprocesor.

Pozrite siZNAČKY | NVIDIA – ako sa z malej spoločnosti stal líder na trhu

Tieto procesory umožnia spracovať paralelne desiatky rôznych algoritmov v reálnom čase a dokážu tak nielen prijímať podnety zo senzorov a lokalizáciou, ale aj plánovať, „vidieť“ a „vnímať“. Takáto obrovská úroveň výkonu je pritom nevyhnutná na to, aby robot vedel nielen vnímať svoje prostredie, ale aj predpovedať pohyb blízkych objektov a reagovať na ne pri dodržaní predpisov a všeobecného bezpečia.

NVIDIA poskytuje nástroj pre simuláciu, školenie, overenie a samotné nasadenie počítača Jetson Xavier. Tento softvér pozostáva z vývojovej sady softvéru Isaac (SDK) a nástrojov, ktoré umožnia používateľom vyvinúť algoritmus pre robotizáciu so zrýchleným načítavaním všetkých potrebných knižníc.

S touto úrovňou umelej inteligencie dostanú stroje schopnosti, ktorým sa ľudia ani nepribližujú. Autonómne stroje sa vďaka NVIDIE budú vedieť bezpečne zaradiť do pracovných procesov vedľa pracovníkov a dokážu oveľa rýchlejšie reagovať na zmeny, oproti tomu ako je to v dnešnej dobe.

Logistické roboty budú vedieť efektívnejšie presúvať a spracovať tovar, alebo dodávať výrobky do domácností namiesto kuriérov. Servisné roboty zase dokážu zlepšiť skúsenosti s predajom, alebo pomáhať chorým a starým ľuďom.

Vývojová sada NVIDIA Jetson Xavier, ktorá zahŕňa softvér Isaac, sa bude predávať za 1 300 dolárov.

ZdrojNVIDIA,VentureBeat

Komentáre k článku