Roboty sa učia chytať už aj predmety, ktoré predtým nevideli

ZDROJ | MIT

Ľuďom v zručnosti roboty nedokážu konkurovať a to nielen kvôli nedokonalej pohyblivosti robotických končatín. Naše majstrovstvo spočíva aj v inteligencii v kombinácii so zrakom.

V posledných rokoch sa však technológie strojového videnia zdokonaľujú a to môže robotom pomôcť aj v praktických situáciách.

Pozrite siRobot Misty II – bude ideálnym spoločníkom v domácnosti?

Desaťročia boli roboty využívané v kontrolovaných prostrediach, ako sú montážne linky, kde dokážu opakovane spoľahlivo manipulovať s rovnakými objektmi. Vývoj v počítačovom videní umožnil síce robotom vnímať základné rozdiely medzi objektmi, ale stále dobre nerozumejú tvaru a forme objektov. Spoľahlivá manipulácia s neznámymi predmetmi im preto príliš nejde.

Inteligentné videnie

Zmeniť by to mohol výskum, ktorému sa venujú vedci v oblasti robotiky. Laboratórium Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) pri MIT vyvinulo nový systém, ktorý dáva robotom schopnosť uchopiť a zdvihnúť akýkoľvek objekt, aj keď ho predtým nevideli.

ZDROJ | MIT

Systém CSAIL nazvaný Keypoint Affordance Manipulation (kPAM), čiže manipulácia s poskytnutými kľúčovými bodmi, funguje tak, že vytvára vizuálne mapy objektov ich zobrazením ako určitej množiny kľúčových bodov v 3D priestore.

Pozrite siVedci z MIT naučili roboty vidieť (takmer) ľudskými očami

CSAIL tvrdí, že kPAM je presnejšia ako iné podobné technológie. Tento prístup umožňuje robotu lepšie porozumieť a manipulovať s predmetmi.

ZDROJ | MIT

Potom, čo zistí všetky potrebné súradnice objektu, určí, čo s ním môže urobiť. Napríklad, ak vidí hrnček s uškom, môže ho uchopiť a zavesiť na vešiak za toto uško. Ak zistí, že sa pozerá na topánky, môže ich odložiť na regál s topánkami.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=JEJHNm3EQ_o

Umožňuje dokonca vybrať konkrétny objekt z kopy podobných, čo je cenná zručnosť. Uplatní sa v strojoch, aké používajú vo svojich skladoch zásielkové spoločnosti ako Amazon.

Približujú budúcnosť

Pochopenie len o niečo viac informácií o objekte – umiestnenia niekoľkých kľúčových bodov – stačí na vytvorenie širokej škály užitočných manipulačných úloh. A táto konkrétna reprezentácia výborne funguje s najmodernejšími metódami strojového učenia, vnímania a plánovacích algoritmov, uviedol senior autor štúdie, profesor MIT Russell Tedrake.

Pozrite siNeotvárajme Pandorinu skrinku! Experti chcú regulovať smrtiace roboty

Výskumníci dúfajú, že systém sa bude ďalej zdokonaľovať, až kým stroje vybavené technológiou kPAM nedokážu vykonávať zložitejšie úlohy. Napríklad budú schopné vyložiť nádoby a príbory z umývačky riadu a uložiť ich na svoje miesto.

Doktorand Lucas Manuelli s „vidiacim“ robotom KUKA.ZDROJ | MIT

Pozrite siRoboty do roboty, pre zábavu, aj do hororu

Výskumníci vidia potenciálne aplikácie nielen vo výrobných prevádzkach, hoci tu by podobné roboty dokázali ušetriť kopu času programátorov, ale aj v domácnostiach.

Inteligentné humanoidné roboty, aké poznáme zo sci-fi, sa takisto bez inteligentného videnia s rozpoznávaním nezaobídu. Výskum MIT CSAIL tak posúva samostatne konajúce roboty bližšie k realite.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku