Reklama

Robotický „pištoľník“ Fedor mieri na ISS

Zdroj | Russia Beyond
Juraj Procházka
Zdroj | Russia Beyond
Zdroj | Russia Beyond

Pôvodné plány hovorili až o roku 2021, ale ukázalo sa, že Rusko túto časť svojho vesmírneho programu zvládlo v predstihu. Humanoidného „terminátora“ s umelou inteligenciou postavila pre ruské Ministerstvo pre mimoriadne situácie spoločnosť Androidnaja technika.

Robot Фёдор, alebo Fedor (Final Experimental Demonstration Object Research) má prepracovanú jemnú motoriku a dokáže dokonca strieľať oboma rukami. Mohol by sa stať členom posádky ISS, akých poznáme z filmov sci-fi.

Zdroj | euuser

Fedor by mal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu letieť už o pár dní, teda dva roky pred pôvodne plánovaným termínom. Podľa medializovaných informácií bola na kozmodróme Bajkonur z montážnej haly na štartovú rampu číslo 31 prevezená nosná raketa Sojuz-2.1a s automatickou kozmickou loďou Sojuz MS-14.

Zdroj | euuser

Na jej palube je okrem zásob a materiálov pre fungovanie ISS aj robot Fedor (po rusky Фёдор / Fjodor) s pracovným označením Skybot F-850.

Pozrite si

NASA chystá pre ISS kozmického robota Astrobee

Sojuz MS-14 je kozmickou loďou rady Sojuz, ktorá bežne slúži na pilotované lety s posádkou. Súčasný let v automatickom režime bez kozmonautov na palube slúži na otestovanie novej nosnej rakety Sojuz-2.1a. Zároveň sa na jej palubu zmestí väčšie množstvo nákladu, keďže okrem posádky nemusí niesť ani materiály potrebné na zabezpečenie jej životných funkcií.

https://www.youtube.com/watch?v=hRt2VYjAy4c#action=share

Kozmická loď Sojuz MS-14 odštartuje 22. augusta a k ISS  by sa mala pripojiť o dva dni neskôr, 24. augusta. Robot bude na stanici ISS pracovať zhruba dva týždne pod kontrolou kozmonauta Alexandra Skvorcova. Skvorcov, ktorý vďaka už tretej misii na ISS patrí k veteránom kozmonautiky, s ním má realizovať niekoľko experimentov. Začiatkom septembra by sa mal Fedor vrátiť na Zem.

Potrební robonauti

Odhliadnuc od toho, že kozmické sondy určené na výskum vzdialených objektov slnečnej sústavy, vrátane marsovských roverov, majú značnú dávku autonómie a teda ide o roboty, robotickí členovia posádky sa uplatnia aj pri pilotovaných misiách.

Testovanie takýchto robotov na ISS je len začiatkom. Roboty v rôznej forme – nielen androidi – vykonajú mnoho užitočnej práce pri experimentoch, ale aj pri opravách na vonkajšom plášti kozmických lodí, alebo vesmírnych staníc.

Pozrite si

Raketa spoločnosti SpaceX Falcon 9 poslala na vesmírnu stanicu robota

Pri letoch na Mars, alebo aj na orbitálnej stanici Mesiaca, nebudú kozmonauti chránení magnetickým poľom Zeme, ako je tomu ešte v prípade ISS. Dlhodobý pobyt mimo lode preto môže znamenať veľké riziko ožiarenia.

Zdroj | Twitter

Roboty, vrátane diaľkovo ovládaných strojov, akým je aj ruský Fedor, môžu znamenať veľkú pomoc pri prácach v nebezpečnom prostredí.

Aj preto má testovanie robotov na ISS už pomerne dlhú tradíciu. Vo februári 2011 odštartoval na ISS Robonaut 2, ktorý sa v máji 2018 s misiou CRS-14 na palube nákladnej lode Dragon vrátil na Zem.

V auguste 2013 dopravila japonská nákladná loď H-II HTV-4 na ISS malého hovoriaceho robota Kirobo. Už v roku 2006 však NASA na ISS dopravila trojicu guľových vznášajúcich sa robotov SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites), ktorú tento rok nahradili podobné roboty Astrobee vo forme inteligentných kociek.

Zdroj | Russia Beyond

Prvé dve „lietajúce kocky“ Astrobee pomenované Bumble a Honey odštartovali na ISS 17. apríla 2019 v rámci misie Northrop Grumman CRS-11 (commercial resupply services mission 11) a tretiu (s názvom Queen) vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 počas misie SpaceX CRS-18 len nedávno – 25. júla tohto roku.

Zdroj | Airbus

Ešte predtým, v júni 2018 odštartoval na palube nákladnej lode SpaceX Dragon na ISS aj guľatý robotický asistent CIMON (Crew Interactive Mobile CompanioN), vyvinutý a skonštruovaný spoločnosťou Airbus pre nemeckú kozmickú agentúru DLR. Na ISS s CIMON-om pracoval nemecký kozmonaut Alexander Gerst.

Ruský Fedor je z hľadiska mechanických zručností podstatne zložitejším zariadením, ako gule, či kocky, pohybujúce sa v beztiažnom prostredí ISS pomocou ventilátorov. Z dlhodobého hľadiska je ďalším kamienkom v mozaike výskumu, ktorý nakoniec prinesie pokročilých robonautov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.