Robotický pes Sony Aibo je späť, má aj umelú inteligenciu

Japonské Sony sa pred rokmi preslávilo aj prvým robotickým psom s názvom Aibo. Po vyše 18 rokoch sa vracia späť „na scénu“. Je úplne nový a vybavený umelou inteligenciou.

ZDROJ | Sony

Nový Sony Aibo je úhľadnejší, ako predchodca, a je hlavne múdrejší. Sony ho vybavilo umelou inteligenciou, strojový učením, vďaka čomu sa dokáže učiť nové triky i postupne. Zároveň si dokáže pamätať majiteľov a komunikovať s nimi ako skutočný pes.

https://www.youtube.com/watch?v=sJciRIZQTg4

Samozrejmosťou je vrtenie chvostom, pohybovanie ušami, chodenie, behanie apod. Aibo dokáže vnímať okolie a interagovať s ním. V prípade záujmu vraj Aibo vie ukladať výrazne viac dát o rodine, v ktorej je a tak s ňou „komunikovať“ ešte viac. Oči Aiba tvoria OLED displeje, cez ktoré vie Aibo zobrazovať emócie.

ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony
ZDROJ | Sony

Vďaka zabudovanej kamere je možné nechať Aiba zaznamenávať udalosti počas dňa, pričom neskôr je ich možné prezerať cez cloud. Cez mobilnú appku bude zas možné (pravdepodobne) nakupovať nové funkcie. Batéria vo vnútri Aiba vraj vydrží 2 hodiny neustáleho hrania sa. Horšie je, že nabitie má trvať 3 hodiny.

ZDROJ | Sony

Sony Aibo je možné predobjednať v Japonsku už teraz. Cena je 198 000 JPY bez dane čo je takmer 1 500 €. Navyše sa platí poplatok 2 500 JPY (cca 19 €) mesačne za službu Aibo cloud, do ktorej si Aibo ukladá dáta. K dispozícii má byť aj interaktívna kosť Aibone s cenou 2 980 JPY (cca 22,50 €). Na trhu má byť od 11. januára. Japonské deti tak pod stromčekom vytúženú hračku ešte nenájdu.

ZDROJ | Sony

Sony ale vie čo robí. Hoci je Aibo pre našinca extrémne drahou hračkou, v Japonsku platia prísne pravidlá a vysoké poplatky, takže vlastniť psa môže byť pre Japoncov veľmi drahé. Robotický pes je tak ideálnou alternatívou. Navyše ho je možné kedykoľvek vypnúť.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ggY5WdwH_34

ZdrojSony

Komentáre k článku