Robotický pes od Boston Dynamics si dokáže otvoriť už aj dvere

ZDROJ | Boston Dynamics

Keď minulý rok predala spoločnosť Alphabet (matka spoločnosti Google) robotickú firmu Boston Dynamics, viseli nad jej budúcnosťou otázniky. Je ale zrejmé, že jej nový majiteľ, Japanbank Softbank, pokračuje ďalej vo výskume.

Pozrite siBoston Dynamics predstavil nového domáceho miláčika

https://youtu.be/fUyU3lKzoio

Ako vidno na videu, robot – pes SpotMini sa rozhodne ísť na prechádzku. Nevie si ale otvoriť dvere, tak mu príde pomôcť jeho kamoška, ktorá to bez problémov zvládne.

Je prinajmenšom zaujímavé vidieť spoluprácu robotov, aj keď sa očividne rozhodli pre absenciu, namiesto „otrokárskej“ práce pre majiteľa. A tiež sa určite nájde veľa skeptikov, ktorí budú kričať, že sme len kúsok odo dňa zúčtovania, ako sme to videli vo filme Terminátor. Ja si však nemyslím, že nás čaká nadvláda strojov. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje.

ZDROJ | Boston Dynamics

Potenciálne využitie takýchto strojov je už teraz veľmi zaujímavé. Napríklad mne idú onedlho operovať koleno. Sú veci, čo by za mňa žltý robopes neurobil, ako napríklad napísať článok do časopisu, ale otvoriť návšteve dvere celkom isto dokáže a môže.

Pozrite siBude mať Google po kúpení Boston Dynamics vlastné roboty?

Ponúknuť kávu a doniesť zákusok dokáže tiež. Celkom určite vie vyprevadiť a zamknúť za návštevou. Dnes, keď seniorov pribúda, ľudia sa dožívajú vyššieho veku, vidím osobne veľký potenciál v týchto robopsoch. Môžu sa stať výborným pomocníkom seniorov pri úkonoch, ktoré sú pre nich namáhavé, čo je aj obyčajné chodenie.

ZDROJ | Boston Dynamics

Cena týchto robotov je astronomická, ale drahé boli aj prvé počítače, či mobilné telefóny. Chce to ešte skrátka čas a hlavne záujem. Potom príde aj komerčné využitie.

Zatiaľ sa teda netreba báť, že vymeníme našich chlpatých miláčikov za robopsov, ale keď sa tak pozriem na môjho jorkšíra, neviem, neviem, kto by mi skôr doniesol pizzu z neďalekej reštaurácie.

ZDROJ | Boston Dynamics

ZdrojGizmodo,Mashable,Engadget

Komentáre k článku