Reklama

Robotický pes Artaban zo Slovenska má pomáhať celému svetu

Zdroj | Panza Robotics
Števo Porubský
Zdroj | Panza Robotics
Zdroj | Panza Robotics

Slováci z firmy Panza Robotics vyvíjajú robotického psa, ktorý im môže závidieť celý svet. Psa Spot od americkej spoločnosti Boston Dynamics predbieha vo viacerých smeroch, vrátane dizajnu, ktorý mu vdýchli v slovenskom štúdiu Pergamen. V čom je výnimočný?

Zdroj | Panza Robotics

Panza Robotics a ich pes Artaban nenesie meno podľa 4. mudrca od Henryho van Dyka, ale podľa psa Artabana z filmu Fantomas kontra Scotland Yard. Práve psa má robot pripomínať najviac. Alebo akúkoľvek 4-nohú šelmu. Pes je zaužívaný hlavne kvôli Boston Dynamics, ktorý predstavil komerčného robota Spot už pred rokmi. Spot má ale od psa ďaleko, hlavne kvôli nohám či hlave.

Kým Spot má nohy s dvomi kĺbmi orientovanými do jedného smeru, Artaban má nohy ako reálny pes. Navyše má i načrtnutú hlavu, oči a dokonca aj ňufák. Dizajn sa Panza Robotics a dizajnovému tímu Pergamen podaril na jednotku. Inšpirovaný je vraj aj japonskými origami, čo jasne deklarujú pomerne ostré hrany na celom tele robota.

O chod robota sa má starať batéria s výdržou minimálne 90 minút, čo je podobná hodnota, akú udáva pre Spota aj Boston Dynamics. Dôvodom pomerne slabej výdrže je veľkosť a hmotnosť batérie. Čím väčšia by bola, tým by bol pes ťažší a tým by jeho spotreba energie rástla. Panza Robotics ale počíta s tým, že v budúcnosti batérie kapacitne narastú, pričom ich veľkosť či hmotnosť ostanú zachované. Artaban tak získa aj lepšiu výdrž na jedno nabitie.

Pre rýchlejšie operácie v teréne ale bude batéria vymeniteľná, takže robot sa po určitom čase vráti „na základňu“, kde sa vymenia batérie a môže pokračovať.

Zdroj | Panza Robotics

Robotický pes Artaban totiž nie je hračka (aj keď môže teoreticky byť). Robot je určený na náročné operácie, v ktorých je zbytočné riskovať ľudské zdravie či dokonca život. Tým, že robot má byť plne autonómny, nebude nutné, aby jedného robota ovládal jeden človek. „Armáda“ Artabanov tak môže byť napríklad vypustená na miesta zasiahnutého zemetrasením či inou prírodnou katastrofou, aby pomohli preživším.

Samozrejme, pes Artaban nemá byť len pre prírodné katastrofy, ale aj pre komerčné účely, napríklad môže vykonávať obhliadky potrubí v ich vnútri, sledovať úniky plynu a iných nebezpečných látok, dokázať má aj čistiť priestory zasiahnuté biologicky nebezpečnými látkami, sledovať stav nebezpečných stavov v prírode (zosuvy apod.), ale aj sledovať objekty a ľudí napríklad pre dodržiavanie bezpečného odstupu, ako to robí aj Spot v Singapure.

Spota napríklad dokážu využívať aj ako ovčiarskeho psa. Využití je tak nespočetné množstvo, a to sme nespomenuli ešte ozbrojené a bezpečnostné zložky štátu.

Zdroj | Panza Robotics

O chod robota sa stará 12 + 2 motory, ktoré si Panza Robotics nechala vyrobiť v švajčiarskej spoločnosti Maxon. Maxon je pritom tá firma, ktorej elektromotory poháňajú aj také lahôdky akými sú rovery na Marse, vrátane aktuálne Persyho.

Artaban má v každej nohe 3 elektromotory, pričom po jednom motore má pribudnúť na predné nohy, aby pes dokázal otvoriť napríklad dvere či posunúť prekážku. Tri motory v každej nohe má aj Spot, no má o jeden kĺb menej. Dva kĺby v každej nohe Artabana by mali byť lepším riešením, ktoré viac kopíruje prírodu, ako Spot.

Zdroj | Panza Robotics

Na orientáciu v priestore bude využívať množstvo senzorov a kamier, ale aj systém LIDAR, ktorý používajú autonómne automobily. Pes Artaban je odolný voči poveternostným vplyvom a má sa dokázať pohybovať aj v nespevnenom teréne, na šikmej ploche (do 20°) či po schodoch.

Slovenská firma Panza Robotics je síce extrémne mladá firma, no sebe a svojmu produktu verí. Verí muž natoľko, že prvé testy robotického psa má v pláne už tento rok. Podľa CEO spoločnosti, Radoslava Balajku, Panza Robotics rokuje už s viacerými spoločnosťami, ktoré by rady robota testovali. Testy nebudú síce s finálnym kusom, ako ho vidíte na počítačových renderoch, ale s jeho pracovnou verziou. Cieľom testov je hlavne overovať funkčnosť a využiteľnosť Artabana.

Zdroj | Panza Robotics

Testy mali byť už skôr, no všetko mala spomaliť koronakríza, ktorá obmedzuje výrobu i dodávky. V Panza Robotics napríklad stále čakajú na prevodovky. Firma spolupracuje aj s Fakultou elektrotechniky a informatiky (FEI) a Strojníckou fakultou (SjF) Slovenskej technickej univerzity (STU).

S malosériovou výrobou Radoslav Balajka počíta už na budúci rok. Robot Artaban by sa mal pritom vyrábať u nás, na Slovensku. Artabana budeme určite sledovať a o novinkách vás budeme informovať.

Zdroj | Panza Robotics
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.