Robotický chrobák BladeBUG opraví lopatky veterných turbín

ZDROJ | BladeBUG

Zatiaľ sa nenaplnili obavy z humanoidných robotov s umelou inteligenciou, ktoré fyzicky nahradia ľudí v širokej škále profesií, ani určité „nádeje“ spájané so sexuálnymi robotmi. Roboty však už dlho pomáhajú vo výrobe a pri rôznych rizikových činnostiach. Takýmto prínosom môže byť aj hexapod BladeBUG.

Pozrite siŠkótsko je majstrom veternej elektriny. Pokryje ňou všetky domácnosti

Rovnomenný britský startup vyvinul šesťnohého robota s prísavkami pripomínajúceho chrobáka na kontrolu, údržbu a menšie opravy lopatiek veterných turbín na mori, bez potreby istenia lanom.

ZDROJ | BladeBUG

Veterné elektrárne v pobrežných vodách pracujú väčšinou v lepších poveternostných podmienkach a nezaberajú pôdu, ale ich výstavba a údržba je náročná. Zakladateľ a šéf spoločnosti BladeBUG, Chris Cieslak, má skúsenosti s dizajnom lopatiek veterných turbín a všimol si medzeru na trhu.

Je ňou jednoduchšia, bezpečnejšia a pritom lacnejšia údržba lopatiek turbín veterných elektrární. Robot BladeBUG zvýši bezpečnosť servisných úkonov, ale ušetrí tiež peniaze firmám zabezpečujúcich takúto údržbu, pretože horolezecké práce sú náročné a drahé.

BladeBUG je šesťnohý robot s prísavkami na nohách, ktorý dokáže meniť tvar, keď sa plazí po lopatkách veterných turbín. Robot je vybavený kamerami a operátor ho riadi na diaľku z hornej časti turbíny pomocou ovládača podobného hernej konzole.

Robot pomocou senzorov zisťuje poškodenia a problémy, ktoré znižujú účinnosť veterných turbín a môže údajne robiť aj malé opravy. Uvažuje sa, že servisné roboty by bolo možné dopravovať na turbíny pomocou dronov.

ZDROJ | BladeBUG

Startup BladeBUG  bol financovaný z britského vládneho programu na podporu priemyselných inovácií Industrial Strategy Challenge Fund. Spoločnosti sa už podarilo nadviazať spoluprácu s Offshore Renewable Energy Catapult, popredným britským centrom technologických inovácií pre námorné veterné, vlnové a prílivové elektrárne.

Pozrite siVeterné elektrárne po životnosti sú nepríjemnou záťažou

Vývoj technológie  je súčasťou výskumného projektu, s cieľom demonštrovať plne automatizovanú kontrolu a opravy veterných turbín na mori, ktoré by zahŕňali autonómne člny, drony a robotické ramená na čistenie a renováciu povrchu lopatiek.

V októbri 2020 bol robot BladeBUG úspešne testovaný na pobrežnej veternej turbíne v Škótsku. Komerčné skúšky podstúpi v roku 2021 a na trhu sa má objaviť v budúcom roku.

ZdrojBladeBUG

Komentáre k článku