Robotické kocky od MIT zmenia náš pohľad na robotov

ZDROJ | Jason Dorfman/MIT CSAIL

Roboty, ktoré vyvinulo laboratórium počítačovej vedy a umelej inteligencie (CSAIL) v MIT, sa dokážu zoskupiť do väčších systémov, loziť po stenách a vo väčších štruktúrach budú môcť napríklad zachraňovať ľudí zo zasypaných budov.

Doteraz sme boli zvyknutí na roboty, ktoré sa viac-menej podobali na človeka. Predmety chytali do rúk konštrukcie podobnými ruke a prstom, v teréne sa pohybovali pomocou mechanických nôh, okolie snímali kamerami podobnými oku.

MIT prichádza s novým prístupom, ktorý nekopíruje ľudské telo. M-Block má tvar kocky s rozmermi 50 x 50 mm, ktorá má priestorovú výhodu a dokáže sa zoskupiť do komplexnejšej štruktúry.

Každý M-Block má vo vnútri zotrvačník, ten sa otáča rýchlosťou 20-tisíc otáčok za minútu. Na každej hrane a ploche sú umiestnené permanentné magnety, vďaka ním dokáže robot skákať, otáčať, posúvať sa, alebo sa pripnúť k ďalšiemu bloku.

Modul sa vie pohybovať 24 rôznymi smermi. Keďže nemá žiadne končatiny, vie sa ľahko vyhnúť prekážkam a nárazom. Bloky dokážu medzi sebou komunikovať pomocou upravenej technológie čiarových kódov (MFTags). Tá je spoľahlivejšia ako infračervené svetlo či rádiové vlny, najmä ak ide o veľké množstvo modulov sústredených na jednom mieste.

ZDROJ | Jason Dorfman/MIT CSAIL

„Iné robotické systémy majú oveľa komplikovanejšie mechanizmy pohybu, ktoré vyžadujú veľa krokov, no náš systém je škálovateľnejší a nákladovo efektívnejší,“ povedal hlavný autor myšlienky John Romanishin. „Na našom prístupe je jedinečná skutočnosť, že je lacný, robustný a podľa možnosti ľahšie prispôsobiteľný na milión modulov.“

Momentálne vie systém, zložený so 16-tich blokov, vykonávať len jednoduché veci. Napríklad ísť za svetlom, vytvoriť priamku alebo sledovať šípky. Ďalším cieľom je zvýšenie počtu koordinujúcich modulov a vytvorenie väčších rojov, ktoré sa dokážu zostaviť do zložitejších štruktúr s vylepšenými zručnosťami.

Vedci zdôraznili, že vybudovanie elektroniky bolo veľmi náročné, najmä keď museli umiestniť komplikovaný hardvér do miniatúrneho priestoru. Aby sa roje M-Block stali realitou, bude potrebné vyvinúť väčšie roje s lepšími schopnosťami pre štruktúry na rozdielne využitie, napríklad v prípade krízových udalosti spojenými s globálnym otepľovaním, teroristických útokov a podobne.

Novú štúdiu MIT CSAIL z časti podporila Národná vedecká nadácia a divízia robotiky Amazonu. Čiastočne nadväzuje na projekt, ktorý začal už pred šiestimi rokmi. Vtedy vedci predstavili samoskladacie kocky schopné preliezať okolo seba, skákať vzduchom či „gúľať“ sa po zemi.

ZdrojMIT

Komentáre k článku