Robot Sophia má sestričku. Bude učiť naše deti programovať?

ZDROJ | Hanson Robotics

Hanson Robotics, ktorý stojí za humanoidným robotom Sophia, teraz prichádza s jeho zmenšenou verziou, Little Sophia. Vzhľadom na svoju veľkosť a cenu toho dokáže viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Spoločnosť Hanson Robotics založil David Hanson, ktorý je známy tvorbou humanoidných robotov s umelou inteligenciou. Okrem najznámejšieho robota Sophia má „v portfóliu“ ďalších, spomeňme robota Albert HUBO, ktorého predstavili v roku 2005. Robot Alica bol vyvinutý pre laboratória MIRA v Ženeve v roku 2008. Little Sophia je najnovším členom rodiny Hanson. Meria 35,6 centimetrov a je určená pre deti, hlavne dievčatá, od 7 do 13 rokov.

ZDROJ | Hanson Robotics

Malá Sofia, podobne ako jej väčšia sestra, dokáže chodiť, spievať, rozprávať a hrať hry. Jej pridaná hodnota spočíva v softvéri a výučbe v Hansonovej AI akadémii, ktorá z Little Sophia urobí unikátneho spoločníka na programovanie a vzdelávanie. Hanson Robotics predpokladá, že tento malý robot prevedie deti bezpečnou interakciou s robotmi.

https://youtu.be/18qaAE3SOQg

Tím, ktorý stojí za Little Sophia sa skladá z rôznorodej a uznávanej globálnej skupiny odborníkov vedcov, inžinierov, programátorov, robotikov a expertov na AI. Celá táto skupina sa stará o to, aby si deti, no aj dospelí, obľúbili „malú Sofiu“.

Pozrite siRoboty do roboty, pre zábavu, aj do hororu

Ako sme spomínali, Little Sophia má slúžiť nielen na zábavu, ale aj na vzdelávanie. Jedným z cieľov Hanson Robotics je pripravovať nových programátorov, vedcov, inžinierov či robotikov, ktorí budú v budúcnosti posúvať hranice nášho poznania.

ZDROJ | Hanson Robotics

Predpokladá sa tiež, že rast pracovných miest v oblastiach STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) bude naďalej rásť. Tieto obory trápi nedostatok žien, čo znamená menej ženských vzorov aj pre dnešné dievčatá. Podľa štatistík tvoria ženy len 15 až 25 % pracovníkov v segmente STEM, no neexistuje jediný dôkaz, že ženy sú v týchto oblastiach menej schopné.

ZDROJ | Hanson Robotics

Firma zdôrazňuje, že Little Sophia má rovnako príjemnú povahu ako jej veľká sestra – nevinná, veľmi zvedavá a roztomilo hravá. Je to údajne jediný spotrebiteľský robot s ľudskou tvárou, ktorý ovláda širokú škálu mimiky tváre. Reaguje na príkazy, ale vie sa aj aktívne zapojiť do rozhovorov.

ZDROJ | Hanson Robotics

Robot spolupracuje so smart zariadeniami bežiacimi na iOS a Andorid, komunikuje cez Wi-Fi aj Bluetooth, podporuje programovacie jazyky založené na platforme Python. Little Sophia sa vie prepojiť s miniatúrnym počítačom Raspberry Pi a výrazne tak rozšíriť svoje schopnosti.

Pozrite siRaspberry Pi 3 Model B+ pridáva na výkone a má i gigabitový Ethernet

Objednať sa dá na Kickstarteri od 149 dolárov s dodacou dobou v decembri 2019. Požadovaná suma potrebná na projekt (75 000 dolárov) sa pritom vyzbierala v priebehu niekoľkých hodín.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku