Robot Gita vám pomôže s batožinou bez najmenších problémov

ZDROJ | Gita

Taliansky výrobca skútrov Vespa – Piaggio pred pár rokmi prišiel s myšlienkou inteligentného nosiča batožiny Gita. Najnovšie je na trhu s vylepšenou verziou, ktorá je určená pre komerčný trh.

Gita potenciálneho majiteľa sprevádza všade kam sa pohne a nemá problém odniesť všetok možný cestovný náklad. Objem je slušných 38 litrov a nosnosť je približne 18 kilogramov. Hmotnosť robota je približne 22 kilogramov.

ZDROJ | Gita

Pozrite siTile vám nájde slúchadlá, inhalátor alebo kufor na letisku

Robot má dve kolesá a predné kamery, ktoré snímajú okolie a majiteľa, ktorého vie rozoznať na základe inteligentného senzoru. Rýchlosť robota Gita je 10 kilometrov za hodinu, čo je rýchlosť prispôsobená rýchlej chôdzi. Maximálne možné podporované stúpanie alebo klesanie pre robota je 16 %.

Autonómny pomocník má samozrejme obmedzené využitie, keďže nezvládne prekonávať prekážky v podobe schodov. Do bežných slovenských exteriérov sa pravdepodobne nehodí, no pri interiérových masívnych priestoroch v podobe letísk si viem pomocníka predstaviť na prepravu menšej batožiny. Výrobca dodáva, že Gita si neporadí s blatom, snehom či vysokou trávou.

Čo sa týka batérie, Gita sa nabíja 2 hodiny a na jedno nabitie by mal prístroj zvládnuť 4-hodinový dojazd. Gita sa ovláda cez smartfón aplikáciu. Cez túto aplikáciu viete pomocníka aj uzamknúť či dokonca streamovať hudbu cez Bluetooth reproduktor. Vo vnútri tiež nájdeme možnosť nabíjania smartfónu cez nabíjací port. Nevýhodou je absencia ovládania hlasom.

ZDROJ | Gita

Pozrite siRobot Stan zaparkuje za vás na letisku

Pokiaľ vás pomocník Gita zaujal, kúpiť sa bude dať už v novembri za cenu 3 250 dolárov. Uvidíme, či bude mať Gita úspech, no kvôli vysokej cene a obmedzenej využiteľnosti si skôr myslíme, že nie. Zároveň treba pripomenúť, že Gita nie je prvým podobným zariadením svojho druhu. Aj konkurenčné firmy majú asistentov na autonómnu prepravu batožiny.

ZdrojGita

Komentáre k článku