Robot Centauro je mýtické stvorenie, ktoré bude pomáhať v krízových situáciách

ZDROJ | IIT

Kentauros je v gréckej mýtologii stvorenie, ktoré je spolovice človek a spolovice kôň. V rannej antike sa zobrazoval s ľudským trupom, ktorým bol pripojený ku konskému telu. „Náš“ kentaur nebude divoký, ale skrotený a poslušný robot so štyrmi nohami, ktorého bude na diaľku ovládať operátor.

Drvivá väčšina robotov, ktorý sa vyvíjajú, sú založené na kopírovaní ľudského tela. Platformu, ktorú nám predstavil Taliansky technologický inštitút (IIT) ukazuje, že keď sa tieto návrhy vylepšia, môžu byť roboty ešte efektívnejšie a stabilnejšie. Inšpirovaný bájnym kentaurom, podáva tento sympatický robot Centauro lepšiu slobodu pohybu aj obratnejšiu manipuláciu, ktorú robot s dvoma nohami nikdy nebude mať. Jeho „ľudské telo“ pritom môže stále vykonávať jemné motorické funkcie, napríklad pripojiť hadicu, alebo otvoriť, či zatvoriť ventil.

https://youtu.be/L7JssknlCvw

Robot Centauro má výšku 1,5 metra a hmotnosť 93 kilogramov. Skelet je zložený z ľahkých kovov, navyše jeho telo je pokryté 3D-plastom. Batérie, ktoré ho poháňajú vydržia asi 2,5 hodiny. Centauro nie je autonómny, riadiť a ovládať ho bude operátor pomocou teleprezenčného obleku. Ten poskytuje dostatočnú vizuálnu, sluchovú a hmatovú spätnú väzbu v hornej časti tela. Množstvo senzorov sprostredkuje reálnu situáciu. Robotové vnemy a navrhované akcie sa zobrazia operátorovi v prostredí rozšírenej reality.

Pozrite siRobotický pes od Boston Dynamics si dokáže otvoriť už aj dvere

Robot sa bude môcť pohybovať v nerovnom teréne a ťažkých podmienkach, ktoré sú typické pre katastrofy a rôzne nešťastia. Bude sa tiež môcť pohybovať v interiéroch, vrátane vnútra budov, na schodiskách, ktoré môžu byť zasypané, či dokonca čiastočne zrútené.

ZDROJ | IIT

Projekt Centauro nie je len ukážkou vyspelosti technológií. Hlavným cieľom spoločnosti Momaro, ako aj samotná štruktúra konštrukcie, je praktická – pomáhať pri krízových situáciách. Napríklad pri havárii atómovej elektrárne vo Fukušime sa ukázalo, že doterajšie schopnosti robotov nestačia na to, aby poskytli potrebnú pomoc pri záchrane ľudských životov.

Pozrite siDARPA odhalila elektromobily pre armádu, aj hybridné kolesá

Centauro skonštruovala spoločnosť Momaro, ktorá bola založená na popud výzvy DARPA Robotics Challenge na univerzite v Bonne. Ich robot dostal najvyššie hodnotenie. Platformu postavil spomínaný Taliansky technologický inštitút, ktorý financuje EÚ. Konzorcium Centauro koordinuje tím inžinierov v Bonne, ktorý založila firma Momaro.

ZdrojCentauro Project,Engadget

Komentáre k článku