Roaming v EÚ tento rok nezlacnie, od 2017 však nebude žiadny

Tento rok sa znižovania cien roamingu v Európskej únii nedočkáme. Hoci sa minulý rok hovorilo, že pred Vianocami 2015 už nebudeme platiť žiadne poplatky, plány sa nevydarili. Možno zabojovala operátorská lobby, možno sa len úradníkom nechce tak rýchlo pracovať a možno niečo celkom iné. Výsledkom je však fakt, že v roku 2015 sa zo strany Európskej Komisie nedočkáme žiadneho plošného zníženia cien, podobne, ako to bolo naposledy v roku 2014.

EU roaming

Tento rok tak ostáva v platnosti maximálna výška poplatkov za volania (odchádzajúci hovor 0,228 €/min, prichádzajúci hovor 0,06 €/min.), SMS/MMS (0,072 €) a dáta (0,24 €/1 MB), ako v roku 2014. Ceny sú s DPH.

Budúci rok, presnejšie od 30. apríla 2016 sa ale dočkáme ďalšieho zníženia poplatkov. Za hovor budeme platiť 0,05 €/min., za SMS a MMS správy 0,02 € a za 1 MB roamingových dát v EÚ si operátori budú môcť účtovať maximálne 0,05 €. Tieto ceny sú však bez DPH, ktovie aká bude u nás o rok.

V lete 2017 roaming bez poplatku

Zaujímavejšou informáciou je, že v lete 2017 je v pláne úplné zrušenie roamingových poplatkov v celej Európskej únii. Ak teda pôjdete do Chorvátska, Maďarska, Španielska či Talianska (alebo akéhokoľvek iného štátu EÚ) na dovolenku, za používanie mobilu budete platiť rovnaké poplatky, ako doma. Za všetko, vrátane dát. Či sa toho dočkáme je otázne, hoci EK tvrdí, že dohoda je už podpísaná.

Zdroj a foto: EK

Komentáre k článku