Roaming v EÚ podľa Telekomu – nič nemeníme, v EÚ ste ako doma

ZDROJ | Incipio

Slovak Telekom od 15. júna nezmení svoju ponuku služieb, aby obmedzil používateľov v roamingu. Všetky doterajšie programy ostávajú po starom až na to, že všetky služby budete môcť využívať v EÚ a Nórsku, Lichtenštajnsku a Islande ako na Slovensku. Telekom teda akceptuje nariadenia EÚ o roamingu v plnej miere.

Pozrite siOd 15. júna v EÚ nebudeme platiť žiadne roamingové poplatky

ZDROJ | Incipio

Ako to bude fungovať?

Jednoducho. Od 15. júna 2017 si nebudete v krajinách EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande musieť dávať pozor na to, koľko prevoláte či predátujete. Všetky hovory, SMS, MMS a dáta budete mať k dispozícii ako na Slovensku. To platí aj pre prijímanie hovorov, ktoré je bezplatné.

To sa ale logicky nevzťahuje na volania vo vlastnej sieti. Niektoré mesačné paušály ich totiž majú zahrnuté v poplatku, no v zahraničí nie ste vo vlastnej sieti, ale v sieti roamingového partnera. Hovory sú teda čerpané z voľných minút, resp. účtované podľa aktuálneho cenníka. Ten sa ale nemení.

Aktivácia je automatická. Nie je potrebné vykonať žiadny špeciálny úkon. Rovnako to platí aj pre zákazníkov predplatených kariet Easy a Juro. V prípade Easy Pecka, v ktorej máte denný strop 0,50 € na volania do jednej zo 4 slovenských sietí to platí aj v EÚ. Za nekonečné volania z EÚ na Slovensku tak zaplatíte maximálne 2 €.

Pozrite siO2 paušály v EÚ využijete rovnako ako doma. Poznáme detaily!

V ktorých krajinách platia nulové roamingové poplatky?

Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené Kráľovstvo, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

ZDROJ | Telekom

Ako je to s dátami?

S dátami je to komplikovanejšie, ale aj tu platí, že ich môžete čerpať koľko ich máte predplatených v mesačnom programe, resp. za ne platíte toľko, ako na Slovensku.

Dokonca Telekom neobmedzuje ani dáta označované v programoch Happy ako Extra dáta. Aktuálne budú všetky dáta (základné aj bonusové) platiť do konca septembra i v roamingu.

Tak napríklad v Happy L budete mať k dispozícii 2+1 GB dát nie len pre Slovensko, ale aj spomínané krajiny, kde platí nové nariadenia EÚ o roamingu.

Mesačný program Voľný objem dát v SR aj roamingu plnou rýchlosťou Maximálny objem dát v roamingu bez príplatku (v GB)*
Happy XS Mini 20 MB 1,30
Happy XS 200 MB 2,16
Happy S 400 MB 3,68
Happy XL Dáta pre mladých 5 GB 4,33
Happy M 1 GB 5,19
Happy L 3 GB 6,49
Happy XL Volania 1 GB 6,49
Happy XL 6 GB 8,66
Happy XXL 9 GB 11,90
Happy Profi 16 GB 15,15

* po prečerpaní voľných dát bez príplatku rýchlosťou 64/64 kbit/s si operátor účtuje 0,009 €/1 MB.

Po presurfovaní voľných dát klesne rýchlosť na 64/64 kbit/s, rovnako ako na Slovensku. Po prečerpaní dát, ktoré vám musí operátor dopriať (napr. v Happy L je to 6,49 GB), neplatíte žiadnu sumu navyše. Po prečerpaní týchto dát si operátor bude účtovať za 1 MB dát 0,009 €. 1 GB vás tak vyjde na 9 €. O začiatku spoplatnenia dátových prenosov bude Telekom informovať formou SMS správy.

ZDROJ | Incipio

Po presurfovaní dát ale máte stále možnosť navýšiť si dáta balíčkom s objemom 1 GB za 5,99 € tak, ako na Slovensku. Plnou rýchlosťou potom môžete surfovať aj naďalej.

V prípade dátových balíčkov Denné dáta 1 000 MB a Denné dáta neobmedzené, ktoré je možné aktivovať k Happy programom je už ale situácia iná. V prvom prípade budete mať k dispozícii 0,21 GB dát (1,00 €/9,24 x 2). Po prečerpaní 0,21 GB už budete platiť 0,009 €/1 MB.

Podobne to platí aj pre druhý balíček, ktorý vás stojí 4,99 €. S ním môžete v EÚ presurfovať 1,08 GB dát (4,99 €/9,24€ x 2).

Objem voľných dát (FUP) pre európsky roaming sa počíta podľa nariadenia Únie veľmi komplikovaným spôsobom. V praxi vo väčšine prípadov ale stačí vedieť, že suma za mesačný poplatok sa vydelí sumou 7,7 € (suma bez DPH, ktorú si medzi sebou účtujú operátori) a vynásobí dvomi.

Napríklad pre Happy M ide o nasledovnú rovnicu, ktorá určí voľný objem dát, ktoré vám operátor musí v zahraničí dopriať: (29,99 € / 9,24 €) x 2 = 5,19 GB. Z toho budete mať 1 GB plnou rýchlosťou a 4,19 GB rýchlosťou 64 kbit/s.

Dáta na Easy a Juro kartách

Pri Easy kartách je cena za 1 MB dát 10 centov, teda ako doma. Využiť ale môžete dátové balíčky: Surf 100 za 1,99 € na 30 dní so 100 MB, Surf 500 za 4,99 € na 30 dní s 500 MB alebo Surf 1000 s 1 000 MB dátami vás vyjde na 5,99 € na 30 dní.

U všetkých troch platí, že operátor vám poskytne plnou rýchlosťou predplatený objem dát aj v roamingu.

ZDROJ | Coolpad

Iné to je ale v prípade stropov, ktoré má Easy Pecka, kedy môžete na Slovensku za 50 centov presurfovať 200 MB plnou rýchlosťou. V roamingu sa opäť uplatňuje prepočítavanie za sumu služby – 0,50 €/9,24 € x 2 = 110 MB (Telekom objem zaokrúhlil).

V roamingu tak máte na deň k dispozícii 110 MB plnou rýchlosťou za 0,50 €. Potom už budete platiť 0,009 €/1 MB. Po presurfovaní 200 MB (voľný objem dát v SR) sa rýchlosť zníži na 64/64 kbit/s.

Programy Mobilný Internet v roamingu

Kým sme už mohli kde-tu zaznamenať, že čisto dátové programy nebudú mať možnosť využívania v roamingu, Telekom ich necháva dostupné. Aj tu však platí prepočítanie voľného objemu dát na použitie v EÚ.

Mobilný Internet S bude mať k dispozícii celý 1 GB voľných dát.

Mobilný Internet M bude mať namiesto 5 GB dát v zahraničí dostupných 3,9 GB ((17,99 €/9,24 €) x 2 = 3,9 GB)

Mobilný Internet L bude disponovať namiesto 15 GB dát v zahraničí 6,5 GB ((29,99 €/9,24 €) x 2 = 6,5 GB)

Po prečerpaní týchto dát budete platiť príplatok 0,009 €/1 MB, teda 9 € za 1 GB. Viac sa však oplatí priplatiť 5,99 € za 1 GB extra dát. V takom prípade máte k dispozícii ešte o čosi dát navyše.

ZDROJ | Lenovo

Travel&Surf ostávajú v ponuke

Dátové balíčky Travel&Surf ostávajú aj po 15. júni v ponuke. Dôvod je jednoduchý – medzi krajinami v daných zónach sú i eruópske krajiny, ktoré nepatria do krajín EÚ a trojice extra krajín.

Takou je napríklad Švajčiarsko v Zóne 1, ale aj Albánsko, Andora, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Faerské ostrovy, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Kosovo, Macedónsko, Monako, San Maríno, Severný Cyprus, Srbsko či Turecko alebo Ukrajina.

Po aktivácii balíčka sa ale dáta míňajú najskôr z neho aj v prípade, že ste v krajine, kde platí nové nariadenie o európskom roamingu. Riešením je aktivovať si ho až pred vstupom do danej krajiny, príp. ak cez ňu len prechádzate (napríklad cestujete autom cez Švajčiarsko do Francúzska) roaming nevyužívať.

Telekom sa vie a bude sa chrániť

Telekom môže podľa vlastných slov sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu a vyhodnotiť prevádzku zákazníkov. To však až po prvých 4 mesiacoch.

15. októbra prezrie správanie sa zákazníkov v roamingu a prípadných špekulantov bude môcť legálne „pokutovať“ tým, že títo zákazníci budú musieť za služby v roamingu doplácať sumy, aké si medzi sebou účtujú za roamingové služby operátori.

Netýka sa to ale spravidla zákazníkov, ktorí idú napríklad na dovolenky či výlety do zahraničia aj keby ste tam minuli všetky voľné minúty, dáta či SMS.

ZDROJ | Incipio

 

ZdrojTelekom TS

Komentáre k článku