Roaming je aj počas tohto leta v EÚ ešte dostupnejší

ZDROJ | Incipio

Slovo roaming je pre mnohých stále veľkým strašiakom, pritom ho možno používajú denno-denne vďaka nášmu národnému roamingu, ktorý medzi sebou zdieľajú slovenskí operátori. A pritom ani za ten neplatia nič navyše. V tomto roku je v Európskej únii roaming opäť ešte o čosi dostupnejší, hlavne ten dátový.

Pozrite siČo je to roaming a ako s ním žiť nielen počas dovolenky?

ZDROJ | Incipio

Teraz nehovoríme o hlasovom roamingu, ten je už rok bez akýchkoľvek príplatkov. To znamená, že v krajinách EÚ a niekoľkých ďalších neplatíte za hovory a SMS správy o nič viac, ako na Slovensku. Platí to pre krajiny Európskej únie, v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Niektorí operátori k nim pridali aj Monako a Androru.

Ak náhodou neviete, ktoré krajiny patria do EÚ, tak sú to tieto: Anglicko (do Brexitu), Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Dátum dnešného článku ale nie je náhoda. Práve 15. júna 2017, teda presne pred 2 rokmi, vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie o zmene roamingových poplatkov. Inak povedané, to čo som písal vyššie, že voláme a SMS-kujeme ako na Slovensku.

Pre pripomenutie: V roamingu je vždy len používateľ, ktorý je v zahraničí. Roamingové poplatky znáša zásadne len on, a nie tí, ktorí mu volajú alebo píšu SMS. Volanie na zahraničné čísla napríklad zo Slovenska nie je roaming a vzťahuje naň samostatný cenník operátora.

S dátami je to inak

Iný typ roamingu je dátový roaming. Ten sa od hlasového líši tým, že je bez príplatku obmedzený na určitý objem dát, ktorý ale taktiež vychádza z cien na Slovensku.

Navyše od 1.1.2019, teda už pol roka je maximálna cena prepojovacieho poplatku 4,50 €/1 GB (bez DPH). Prepojovací poplatok je pritom suma, ktorú si európski operátori účtujú medzi sebou za prenesené dáta. Ak teda v Rakúsku prenesiete 1 GB dát, svojmu operátorovi „spravíte” účet za 4,50 u toho rakúskeho.

ZDROJ | LG

Vďaka ale nižším prepojovacím poplatkom (v 2017 bol 7,7 €/1 GB) sa zvýšili aj maximálne objemy dát, ktoré môžme v EÚ preniesť v rámci svojho paušálu.

O čom vlastne hovorím? Na to, aký objem dát môžete využívať vo vyššie spomínaných krajinách platí rovnica:

(cena služby/5,35)*2= XY GB

Pričom číslo 5,35 je suma s DPH za prepojovací poplatok za 1 GB dát (4,50 € bez DPH), o ktorom som písali vyššie.

Napríklad ak máte paušál za 20 €, v ktorom máte 2 GB dát, po prečerpaní ktorých vám klesne rýchlosť, ale dátovať môžete i naďalej, operátor vám musí v zahraničí poskytnúť voľný objem dát na úrovni 7,47 GB (2*20/5,35). Z tohto objemu máte mať možnosť využívať 2 GB dát plnou rýchlosťou (akú dovoľuje aktuálny roamingový partner) a následne 5,47 GB môžete používať s obmedzenou rýchlosťou.

Problém je s paušálmi, ktoré nemajú po prečerpaní zníženú rýchlosť, teda dáta sa stopnú. V takom prípade môžete využívať 2 GB dát a za zvyšných 5,47 GB zaplatíte ako na Slovensku. Všetko nad, to platí aj pre dáta minuté so zníženou rýchlosťou, vám už môže operátor účtovať príplatok.

Každopádne, toto je len príklad. Presný objem dát, ktoré môžete využívať v EÚ a vybraných krajinách Európy získate u svojho operátora buď na webe, v predajni, alebo na infolinke.

ZDROJ | JBL

Ako si aktivovať roaming?

Roaming by mal každý operátor aktivovať už automaticky. Rovnako je automatický aj strop za roamingové dátovanie (hlavne mimo krajín EÚ), a to 50 € (bez DPH). Ak dosiahnete 80% z tohto stropu, príde vám SMS s informáciou o blížiacom sa dosiahnutí stropu.

Pozor práve na dátový roaming. V EÚ vás síce trápiť nemusí, no mimo únie sú poplatky poriadne vysoké. Ak máte smartfón, aplikácie bežiace na pozadí nerozlišujú, či ste v roamingu, alebo nie. Ak ich nemáte veľa, skontrolujte si ich nastavenia a príp. im zakážte prístup na internet. Ak ich máte nainštalovaných veľa, vypnite si pre istotu dátový roaming v nastaveniach siete a využívajte dostupné Wi-Fi siete.

V ďalších článkoch sa pozrieme na konkrétne ceny v najrôznejších dovolenkových destináciách a na to, ako ušetriť aj na dovolenke.

ZDROJ | Incipio

Komentáre k článku