Rivian sa nezdá, vybuduje vlastnú nabíjaciu sieť pre elektromobily, všetky

ZDROJ | Rivian

Americký Rivian síce zatiaľ chystá iba dva elektromobily, aj to veľké SUV a pick-up, no tam jeho plány nekončia. Okrem nich totiž maká na výrobe rozprávkovo vyzerajúcich dodávkach pre Amazon a najnovšie ohlásil chuť postaviť vlastnú sieť pre nabíjanie elektromobilov. A to nie len svojich. Nazývať sa má Rivian Adventure Network.

Pozrite siRivian – druhá Tesla? Má na to viac ako len predpoklady

ZDROJ | Rivian

Rivian ako jedna z tých zaujímavejších novovzniknutých značiek už čoskoro vypustí na trh svoje prvé dva elektromobily. Prvým bude masívny pick-up, neskôr na rovnakej platforme bude v predaji aj SUV. Aby mali ich majitelia kde nabíjať batérie v podlahe, Rivian prekvapil oznámením vybudovať vlastnú sieť rýchlonabíjacích staníc v USA. Celkovo ich má byť 600, no k nim bude patriť aj niekoľko stoviek ďalších AC nabíjačiek ako súčasť Rivian Waypoints, ktoré budú aj v Kanade.

Napríklad v každom národnom parku chce mať Rivian aspoň dve AC nabíjačky. Takéto nabíjačky majú byť aj na mnohých ďalších „adventure“ miestach v krajine. Rivian očakáva, že jeho zákazníci budú patriť práve do skupiny ľudí, ktorí trávia svoj čas aktívne, v prírode.

ZDROJ | Rivian

Vysokovýkonné DC nabíjacie stanice majú byť hlavne v okolí najfrekventovanejších ciest. Aj vám sa tento koncept čoraz viac podobá na sieť Supercharger od Tesly? Nie nadarmo som pred rokmi Rivian nazval druhou Teslou. Smeruje k nej čoraz viac a viac, hoci iným smerom – Tesla začala drahým športovým autom, Rivian drahým pick-upom.

Rivian je pre americké automobilky zároveň akýsi Rimac pre tie Európske. Už v roku 2019 do Rivianu investoval Ford.

Rivian Adventure Network má vyrásť na vyše 600 nabíjacích miest s vyše 3 500 nabíjačkami do roku 2023. DC nabíjačky majú ponúknuť výkon 200 kW, vyšší výkon (300 kW a viac) bude uvoľnený neskôr. 20 minút nabíjania má novým Rivianom dať dostatok energie na 225 km jazdy.

ZDROJ | Rivian

AC nabíjačky ale Rivianom dodajú iba 40 km za jednu hodinu nabíjania. Ich výkon je len 11,5 kW. Týchto nabíjačiek má byť do roku 2023 viac ako 10 000 v USA i Kanade. Všetky nabíjačky budú, samozrejme, zapísané v navigáciách všetkých elektromobiloch Rivian. Navigačný softvér bude zároveň počítať s reálnym dojazdom vozidla a tomu prispôsobí ja zastávky na dlhších cestách.

ZDROJ | Rivian

V oboch prípadoch stačí pripojiť nabíjačku k vozidlu a proces nabíjania začne automaticky sám, nie je potrebná žiadna karta či mobilná appka.

Rivian chystá aj vlastné wallchargre pre svojich zákazníkov. Tie budú mať rovnako 11,5 kW výkon. V každom jednom Riviane má byť ale v kufri aj 120/230 V nabíjačka.

ZDROJ | Rivian

Zároveň vďaka tomu, že Rivian využíva CCS, je celkom možné, že sieť Rivian Adventure Network bude dostupná aj pre ostatné značky na trhu. To napríklad Tesla odmieta, čo je ale aj celkom logické, keď už dnes bývajú niektoré Superchargre plné.

Prvé rýchlonabíjacie stanice majú vyrásť už tento rok. Má ísť o trasy medzi Los Angeles a Tahoe, Manhattanom a Adirondacks, San Franciscom a Seattleom, Kansas City a Rocky Mountains, ale aj popri cestách I-75 či California Hwy 395, ale aj cesta Shenandoah National Park cez Blue Ridge Parkway do Great Smoky Mountains National Park.

ZDROJ | Rivian

Čerešničkou na torte je vyhlásenie, podľa ktorého celá sieť Rivian Adventure Network (nosná sieť DC nabíjačiek) bude poháňaná výhradne elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

ZDROJ | Rivian

ZdrojRivian

Komentáre k článku