Ricoh vytvoril „gumený“ generátor energie

Japonská spoločnosť Ricoh v týchto dňoch oznámila, že vytvorila nový pružný materiál „Energy-Generating Rubber“, ktorý prevádza tlak a vibrácie na elektrickú energiu s vysokou účinnosťou. Táto energeticky aktívna „guma“ je zaujímavá, pretože spája vlastnosti dvoch hlavných skupín piezoelektrických materiálov používaných v súčasnosti.

ricoh-piezo

Týmito materiálmi sú keramika a polyméry, ale obidve skupiny majú svoje prednosti, aj nevýhody.  Piezoelectrická keramika sa používa len na obmedzený okruh aplikácií, pretože je krehká a má vysokú hmotnosť.

Na druhej strane jej výhodou je vysoký energetický výstup. Piezoelektrické polyméry sú síce pružné a dajú sa vyrobiť v tenkých vrstvách, ale produkujú len malé množstvo elektriny.

POZRITE SI: Tenké reproduktory Kyocera mieria do TV, tabletov aj ultrabookov

„Energetická guma“ vytvorená firmou Ricoh generuje podobne vysokú úroveň elektriny ako keramika, ale zároveň je mäkká a pružná. Vzhľadom k tomu sa očakáva, že nový materiál sa bude aplikovať vo viacerých oblastiach, kombinujúc výhody pružnosti a vysokého výkonu.

Zvlášť perspektívnym segmentom by sa mal stať internet vecí (IoT), kde sa piezoelektrické materiály uplatnia vo flexibilných senzoroch. Ricoh chce výrobu „piezoelektrickej gumy“ komercionalizovať, ďalšie detaily o vlastnostiach nového materiálu však zatiaľ nezverejnil.

Zdroj: Ricoh, Foto: Engadget

Komentáre k článku