RF-diár vás dokáže monitorovať aj cez steny

ZDROJ | MIT CSAIL

Vedci z Laboratória počítačovej vedy a umelej inteligencie v MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Lab /  CSAIL) vyvinuli technológiu neinvazívneho sledovania, ktorá nepoužíva odposluchy, ani kamery a napriek tomu je spoľahlivá a veľmi presná. Nazvali ju RF-diár.

Vidieť cez steny nie je žiadny problém, stačí otvoriť dvere, alebo nazrieť cez okno, povedal by humorista. Monitorovať dianie v miestnosti je však možné aj bez kamerového systému, ktorý významným spôsobom narúša súkromie dotknutých osôb. Práve kamery sa pritom často používajú na dohľad nad staršími, prípadne nemocnými osobami odkázanými na opatrovanie.

Pozrite siZdravotnícky „radar“ z MIT dokáže sledovať ľudí aj cez steny

Ide to ale aj inak. Vedci z MIT sa už dlhšie zaoberajú vývojom technológií, ktoré by pomocou umelej inteligencie dokázali interpretovať informácie o stave prostredia a na ich základe monitorovať dianie v danej miestnosti, alebo lokalite.

ZDROJ | MIT CSAIL

Teraz výskumníci z MIT CSAIL vyvinuli systém, ktorý využíva (odrazené) rádiové signály na sledovanie pohybu a aktivít osoby bez potreby jej vizuálneho snímania. Navrhnutý systém by mohol pomôcť opatrovateľom udržiavať si prehľad o zverených ľuďoch a zároveň zachovať ich súkromie.

RF-diár dokáže generovať popisy aktivít a interakcií osoby s objektmi vo forme textu. Tím CSAIL už použil tento systém v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti na monitorovanie ľudí s problémami vrátane Parkinsonovej choroby, demencie a ochorenia COVID-19.

ZDROJ | MIT CSAIL

Systém vedci vyškolili pomocou hĺbkového strojového učenia v kombinácii s mapou životného priestoru v monitorovaných miestnostiach. Strojové učenie prebiehalo na základe porovnávania dát z videoanalýzy a monitorovania rádiofrekvenčných signálov v tom istom čase. Systém pritom sám žiadne RF žiarenie negeneruje, len monitoruje odrazené elektromagnetické vlny, ktoré ovplyvňuje každý z nás, keď sa pohybuje (alebo nehýbe) v priestore.

Pozrite siAutonómne autá budú vidieť „cez oponu“ hmly a snehu

Vedci vyškolili systém na analýzu rádiových signálov odrazených ľuďmi, ktorí v sledovaných priestoroch vykonávali známe činnosti, a následne bol schopný kategorizovať aj činnosti iných ľudí na úplne nových miestach s využitím poznatkov, ktoré získal prostredníctvom učenia.

RF-diár môže identifikovať činnosti, ako je spánok, čítanie, varenie, či pozeranie televízie a predmety, ako sú notebooky. Podľa vedcov už systém dokáže presne klasifikovať viac ako 30 aktivít v domácnosti počas viac ako 90 percent času. Narozdiel od kamerových systémov (bez nočného videnia) nie je odkázaný na svetlo, takže funguje rovnako spoľahlivo aj v úplnej tme.

Vedci plánujú prispôsobiť systém pre domácnosti aj nemocnice a zariadenia pre seniorov s cieľom komercializácie.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku