Revolučné SD karty budú ponúkať neskutočné rýchlosti a neuveriteľnú kapacitu

ZDROJ | SD Association

Pamäťové karty neodmysliteľne patria k prenosným elektronickým zariadeniam. Pršli s prvými digitálnymi fotoaparátmi, rozšírili sa do GPS navigácií, aby sa nakoniec pevne usadili v inteligentných a prenosných zariadeniach. Najrozšírenejší formát týchto pamäťových médií je SD. Teraz nám SD Association predstavila nový štandard, ktorý ich dokáže rovnocenne postaviť vedľa SSD diskov.

ZDROJ | SD Association

Nezisková organizácia SD Association oznámila tento týždeň nový štandard SD Express, ktorý podporuje rozhranie PCIe 3.0 s protokolom NVMe. Karty budu mať rovnaký tvar ako bežné SD karty. Na PCI Express zbernicu sa budú pripájať cez druhý rad pinov, ktorý je už aj v dnešných kartách a používa sa pre rýchlejšie rozhranie UHS-II a UHS-III.

Štandard PCIe NVMe je už v nových a moderných počítačoch. Pripojený SSD disk musí byť ale tiež kompatibilný so normou PCIe NVMe.

https://youtu.be/k5sBGLpbQsI

Predchádzajúca špecifikácia SD 6.0 dosahovala maximálnu rýchlosť 623 MB/s s maximálnou kapacitou 2 TB. Nový štandard SD Express  7.0 bude môcť dosahovať až 985 MB/s. Tento štandard však prináša okrem zrýchlenia aj veľké navýšenie maximálnej kapacity. Doterajšie karty podporovali maximálnu kapacitu 2 TB, po novom to bude maximálne 128 TB! Je to naozaj neskutočná kapacita, ktorá však prirodzene nebude k dispozícii hneď zajtra.

Pozrite siČo je to SD karta a ako presne funguje?

Táto norma umožní používateľom rýchlo prenášať obrovské množstvá dát, ale aj ich spracovávať v reálnom čase. Príjemným bonusom navyše je, že štandard PCIe potrebuje menej energie ako dnešné SD karty. Nové karty SD Express budú označené značkou „EX I“.

Nový štandard bude spätne kompatibilný, čo znamená, že takúto kartu bude možné zasunúť aj do staršieho zariadenia. Tam ale bude pracovať na rýchlosti UHS-I, čo je 104 MB/s.

ZDROJ | SD Association

Na čo je dobré mať obrovské dátové úložisko azda netreba vysvetľovať. Stačí spomenúť záznam a prehrávanie 8K videa, 360 stupňové kamery, načítanie súborov pre hry vo virtuálnej, alebo rozšírenej realite či filmové zábery z dronov.

Nový štandard SD Express je definovaný zatiaľ len pre klasické SD karty, ale určite prídu rad aj karty typu microSD. Maximálna kapacita sa tak zvýši z 2 TB s SDXC na 128 TB s novým SDUC štandardom. Treba však rátať aj s poriadne mastnou cenovkou, ktorú si bude môcť na začiatku dovoliť len málokto.

Aké veľkosti používate vy?

 

 

ZdrojSD Association,GSMArena

Komentáre k článku