Revolúcia? SCiO pridá smartfónom šiesty zmysel

Čoskoro sa stane realitou skenovanie látok, predmetov, ale aj potravín kdekoľvek a kedykoľvek. Hovoríme o analýze chemického zloženia, akú sme videli len v produkcii sci-fi. Mal by ju umožniť molekulárny senzor (skener) spoločnosti SCiO, ktorý firma po niekoľkoročnom vývoji aktuálne predstavila na KickStarteri.

scio

Geniálny projekt je postavený na takzvanej blízkej IR spektroskopii, pri ktorej senzor analyzuje spektrum odrazeného svetla od molekúl materiálu. Následné spracovanie a porovnanie údajov s databázou umožňuje zistiť chemické zloženie, ale aj fyzikálne vlastnosti skúmaného objektu.

Bežné senzory pre IR spektroskopiu sú veľké ako notebook a stoja tisíce eur, preto pre praktické použitie v personálnom zariadení bolo potrebné spektrometer miniaturizovať a znížiť jeho cenu.

Autori projektu zrejme potenciálnych investorov presvedčili, pretože čiastku požadovaných 200 000 USD už päťnásobne prekonali, pričom príspevky budú zbierať ešte mesiac.

Senzor, ktorý je v štádiu prototypu 2. generácie, sníma molekulárnu štruktúru látky, alebo predmetu pomocou blízkej IR spektroskopie a údaje cez Bluetooth prenáša do smartfónu, v ktorom sú nainštalované SCiO aplikácie.

Tých bude vyvinutých veľké množstvo, podľa účelu skenovania – pre potraviny, rastliny, lieky, odevy, predmety, pôdu atď. Skenovanie trvá 1-2 sekundy.

scio1

Samotný smartfón však bude len retranslačnou stanicou pre zber a výstup dát. Systém bude vyžadovať okrem Bluetooth aj internetovú konektivitu, pretože nasnímané a zrejme aj predspracované dáta poputujú do cloudovej databázy, kde sa porovnajú s obrovským množstvom informácií.

Keďže do centrálnych databáz budú prispievať priebežne všetci používatelia SCiO skenerov už tým, že ich budú používať a systém bude samoučiaci sa, jeho dokonalosť zo dňa na deň porastie.

scio2

K dispozícii je momentálne funkčný prototyp 2. generácie, finálna verzia (vpravo) má byť k dispozícii v novembri.

SCiO bude kompatibilný s iPhone 4S, 5, 5C, 5S ( iOS5 a novší), iPad (od 3. generácie) a so smartfónmi s Androidom s Bluetooth 4.0 LE ( Android 4.3 a novší).

Senzor s hmotnosťou len 20g sa bude nabíjať cez microUSB rozhranie, na batérie vydrží pracovať týždeň. Hoci zariadenie má prísť na trh až koncom roku, už dnes je kvóta senzorov za akciovú cenu vypredaná. Bežne má senzor SCiO stáť 299 USD.

Zdroj a foto: SCiO, KickStarter

Komentáre k článku