Retro skúter v štýle Vespy ponúkne už aj Yamaha, bude navyše elektrický

ZDROJ | Yamaha

Legendárna Vespa dostane konkurenciu. Z Japonska, od Yamahy a navyše bude plne elektrická. Nový skúter Yamaha e-Vino na jedno nabitie zvládne takmer 60 km. Objaví sa aj na európskom trhu.

Pozrite siVespa Elettrica – legenda dostane elektropohon

ZDROJ | Yamaha

Na rozdiel o Vespy či iných mnohých skútrov je Yamaha e-Vino iba jednosedadlový skúter. Je zároveň aj veľmi malý, no zato ideálny do preplenných veľkomiest. Hmotnosť skútra výrobca udáva na necelých 70 kg, vďaka čomu by mal byť aj ľahko ovládateľný a bezproblémový na zdvihnutie aj pri možnom páde.

ZDROJ | Yamaha

Pod „kapotou“ je 500 Wh batéria, ktorá by mala zvládnuť iba 29 km, no je možné ju rozšíriť na dvojnásobnú kapacitu a tak i zdvojnásobiť dojazd na takmer 60 km. Yamaha ale ako japonská značka nepočítala dojazd pomocou WLTP či iných cyklov, ale pomocou vlastného. Dojazd je dosiahnuteľný pri rýchlosti 30 km/h a jazdcovi s hmotnosťou 55 kg.

ZDROJ | Yamaha

Nabitie má trvať vraj až 3 hodiny, čo je na tak malú batériu vcelku dlho. Naopak výhodou je, že batériu je možné zo skútru vybrať a nabiť v pohodlí domova či práce.

O chod sa stará 580 W elektromotor, ktorý vie dosiahnuť špičkový výkon 1,2 kW zapínateľný špeciálnym tlačidlom na riadidlách. To je zhruba výkon ako ponúkajú niektoré elektrobicykle na trhu. Maximálna rýchlosť novinky má byť 44 km/h, snáď ale nie iba s 55 kg vážiacim jazdcom, resp. jazdkyňou.

ZDROJ | Yamaha

Nový skúter Yamaha e-Vino má byť dostupný na domácom trhu už v týchto dňoch, no časom by sa mal objaviť aj na našom, európskom trhu. Cena na domácom trhu by mala byť okolo 2 000 €, koľko bude stáť u nás zatiaľ nie je známe.

Komentáre k článku