Renault KOLEOS prichádza konečne aj k nám

Nový Renault KOLEOS bol oficiálne uvedený na slovenský trh. Novinka ponúkne nielen veľkú karosériu SUV, ale aj pohodlie pre cesty na dlhé trasy a tiež moderné technológie. Ako sme sa mohli presvedčiť nezľakne sa ani mierne náročnejšieho terénu.

Renault KOLEOS je prémiovým SUV, ktoré bolo vyvíjané tak, aby splnil požiadavky vodičov nielen v Európe, ale na celom svete. Po prvýkrát sa verejnosti novinka predstavila ešte minulý rok na autosalóne v Pekingu.

Pozrite siNový Renault Scénic – auto, do ktorého sa zamiluje celá rodina

Postupne sa KOLEOS začal predávať v rôznych krajinách sveta a teraz prichádza čas pre jeho uvedenie aj na našom trhu. Od júna si tak budú môcť záujemcovia nový Renault KOLEOS nielen vyskúšať, ale aj kúpiť.

Aj napriek tomu, že sa KOLEOS bude radiť k prémiovým modelom automobilky, ako TALISMAN, TALISMAN GRANDTOUR a ESPACE, vďaka svojmu konceptu SUV doplní aj ponuku crossoverov automobilky.

Dizajn novinky jasne zapadá medzi ostatné modely značky Renault, ktoré sú už nejakú dobu na našom trhu dostupné. Prednej časti dominuje obrovská maska chladiča s výrazným logom automobilky.

Samozrejme nechýbajú ani Full-LED svetlomety s technológiou Pure Vision, ktoré sme mohli vidieť už aj v iných modeloch značky. Typický podpis v tvare písmena „C“, ktorý vyvára denné svietenie Renaultu KOLEOS je samozrejme tiež prítomný.

Podobne, ako v iných súčasných modeloch značky, aj KOLEOS ponúkne jasný svetelný podpis aj vzadu. Pretiahnuté LED svetlá navyše svietia aj počas dňa, takže bude novinka viditeľná za akýchkoľvek podmienok.

Nový KOLEOS bude dostupný v siedmych farbách, strieborná Ultra, biela Pearl, sivá  metalická, čierna metalická, béžová Mineral, modrá Meissen a biela Solid. Samozrejme ani v jeho prípade nebude chýbať luxusná výbava Initiale Paris, ktorá ponúkne prvky výbavy a exteriérové doplnky navyše.

Pozrite siRenault TREZOR – najpôsobivejší elektrický koncept z Paríža

V tejto výbave má KOLEOS k dispozícii špeciálnu farbu čierna Améthyste, kožené čalúnenie Nappa a 19“ disky s diamantovým dizajnom.

Samozrejme nový KOLEOS je aj o priestore a preto sa budete môcť tešiť na rázvor náprav s hodnotou 2 705 mm, vďaka čomu si aj cestujúci vzadu užijú poriadnu dávku miesta.

Batožinový priestor so základnou kapacitou 579 litrov je možné rozšíriť až takmer na 1 800 litrov sklopením zadných sedadiel.

KOLEOS prichádza na náš trh s dvojicou motorizácií, pričom všetky sú naftové. Podľa verzie máte k dispozícii motor dCi 130 s výkonom 96 kW (130 k), alebo dCi 175 s výkonom 128 kW (175 k). Najslabšia motorizácia je pritom určená pre KOLEOS s pohonom iba prednej nápravy. Výkonnejšie motorizácie sú určené pre model s pohonom oboch náprav.

Motorizácie môžu byť spojené a manuálnou 6 stupňovou prevodovkou, alebo CVT automatom X-Tronic. Osobne som sa práve tohto typu automatu po predchádzajúcich skúsenostiach obával, ale Renault si dal na ňom skutočne záležať.

Pri bežnej jazde sa totiž správa podobne ako dvojspojková automatická prevodovka EDC, ktorú Renault používa v iných modeloch.

Ani v prípade predbiehania, kedy je potrebné zrýchlenie však prevodovka zbytočne motor nevytáča, tak ako tomu pri podobných prevodovkách často býva.

Po stránke asistenčných systémov je KOLEOS pripravený. Nechýba totiž upozornenie na opustenie pruhu, ako ani upozornenie na vozidlo v mŕtvom uhle. Prvýkrát však Renault ponúkne v prípade modelu KOLEOS systém pre sledovanie únavy vodiča. Neskôr by mal do ponuky pribudnúť aj adaptívny tempomat a head-up displej.

Pozrite si2 000 kilometrov s novým Renaultom Espace

Multimediálny systém R-LINK 2 poznáme už z iných modelov značky a je založený na 8“ tablete, ktorý zobrazuje všetky potrebné informácie. Samozrejmosťou je audio systém BOSE, ktorý v tomto prípade ponúkne 13 samostatných reproduktorov.

Keďže je KOLEOS vozidlom triedy SUV ponúkne množstvo prvkov, ktoré majitelia podrobných vozidiel vyžadujú. Nechýba tak napríklad plné prekrytie prahov dverami, takže sa pri nastupovaní neušpiníte.

Svoj KOLEOS si budete tiež môcť vybaviť elektronicky ovládateľným ťažným zariadením, alebo rôznymi inými doplnkami výbavy.

Keďže Renault KOLEOS je vozidlom, ktoré môže bez obáv opustiť spevnený povrch ciest, počas prezentácie sme krátku časť trasy absolvovali aj v offroad areáli pri Slovakia Ringu.

Aj napriek svojim rozmerom si však KOLEOS hravo poradil s pripravenou trasou a najmä na vrcholoch stúpaní sme ocenili svetlú výšku na úrovni 210 mm.

Nový Renault KOLEOS je teda autom, ktoré vás bude reprezentovať na vašom pracovnom jednaní, alebo kultúrnej akcii, ale v prípade potreby zvládne aj cestu v miernom teréne.

My sa už teraz tešíme na test tejto novinky, v ktorom vám samozrejme prinesieme podrobnejšie informácie a zistenia o novom Renaulte KOLEOS.

Komentáre k článku