Renault EZ-GO – autonómny taxík budúcnosti

Francúzska automobilka odhalila na autosalóne Geneva Motor Show Renault EZ-GO. Ponúka mnoho zaujímavých riešení, ktoré z neho robia automobil na zdieľanie jázd budúcnosti.

https://youtu.be/-8wWwYhBGhE

Najprv je potrebné ujasniť, pre koho je Renault EZ-GO určený. Kúpiť si ho nebudú môcť bežní zákazníci. Výrobca chce automobil ponúkať mestám či spoločnostiam, ktoré by v nich prevážali svojich zamestnancov. Rovnako sa nejedná o vozidlo vhodné na dlhé trasy. To i z dôvodu, že maximálna rýchlosť EZ-GO bude len 50 km/h.

ZDROJ | Renault

Novinka má však stále čo ponúknuť. Renault EZ-GO je vyzbrojený hromadou senzorov, ktoré zahŕňajú radar, LiDAR, ultrazvukový snímač a kamery. Vďaka tomu disponuje elektromobil 4. levelom autonómneho riadenia.

To znamená, že vozidlo je plne samostatné šoférovať v premávke, otáčať sa a parkovať, v istých prípadoch ale automobil nemusí situáciu zvládnuť. Renault preto zvažuje aj zásah posádky vo výnimočných prípadoch.

ZDROJ | Renault

Komfortu bude ďalej prispievať aktívne tlmenie či zatáčanie všetkými štyrmi kolesami. Čerešničkou na torte sú bezdrôtové nabíjacie podložky a Wi-Fi pripojenie. Renault navyše vykonal aj niekoľko prieskumov, ktoré pomohli s navrhovaním interiéru.

V tom bude umiestnené sedadlo vo forme písmena U, čo má pomôcť s pocitom pohodlia. Celá kabína je tiež úplne priehľadná a pasažieri tak môžu sledovať scenériu počas celej cesty. Miesto si nájdu aj invalidní účastníci.

Pozrite siPorsche Mission E Cross Turismo – elektrický crossover oficiálne predstavený

ZDROJ | Renault

Výrobca si predstavuje budúcnosť zdieľaných jázd zavolaním vozidla cez aplikáciu podobnú Uberu. Tej nebude chýbať možnosť špecifikovať, o akú konkrétnu jazdu má zákazník záujem. Na konferencii spomenul Renault scenár mladej ženy, ktorá chce ísť večer v aute sama.

ZDROJ | Renault

Renault EZ-GO by sa do ostrej prevádzky mal dostať už v roku 2022.

ZdrojRenault

Komentáre k článku