Senzor na Apple Watch dokáže zistiť hyperkalémiu

Jednou z výhod zariadení od Apple je, že sa k ním dá dokúpiť neuveriteľné množstvo doplnkov a to nielen k iPhonu. AliveCor ukázala ako pomocou remienka KardiaBand zachytiť blížiace sa ochorenie.

Možno o tom neviete, ale draslík je jedným z najdôležitejších iónov nášho tela. Ak sú jeho hodnoty veľmi vysoké, alebo veľmi nízke, spôsobujú rôzne ochorenia, ktoré následne môžu zapríčiniť aj smrť. Je teda zrejmé, že mať prehľad o abnormálnych hodnotách draslíka môže byť veľmi prospešné.

ZDROJ | AliveCor

Spoločnosť AliveCor sa zviditeľnila, keď predstavila svoj remienok a aplikáciu na detekciu srdcovej arytmie. Teraz ukázala, ako sa dá bez použitia ihly zistiť hladina draslíku v krvi – pomocou senzoru zabudovaného do remienka KardiaBand pre Apple Watch.

AliveCor spolupracovala s klinikou Mayo na vývoji nového algoritmu. Ten dokáže analyzovať údaje EKG a zistiť, či má používateľ hyperkalémiu. Súbor údajov, z ktorých vypracovali algoritmus, mal 2 milióny údajov z EKG a 4 milióny hodnôt draslíka. Údaje sa nazbierali počas 23 rokov.

https://youtu.be/p7ZnT_ubEFY

Tím vedcov rozdelil nazbierané údaje na niekoľko častí. Potom naučili umelú inteligenciu (AI), ako z nich pochopiť, ktoré vzorky preukázali hyperkalémiu a nechali ju samú pracovať a učiť sa. AI nakoniec našla algoritmus ukazujúci na kolísanie draslíka v krvi.

Keď vedci testovali výsledky AI a porovnali ich so svojimi údajmi, zistili, že boli presné na 90 až 94 percent, napriek tomu, že údaje boli len z EKG a nie z krvných testov.

Pozrite siAko bije vaše srdce? Váš smartfón vám to povie

Hyperkalémia môže varovaním pred blížiacou sa cukrovkou, chronickým ochorením obličiek či zlyhaním srdca. Tento stav je asymptomatický, čo spôsobuje, že nameranie abnormálnych hodnôt draslíka bežnou metódou, teda krvným testom je náročné.

ZDROJ | AliveCor

Senzor zatiaľ nie je schválený FDA (Správa potravín a liečiv) ako zdravotnícka pomôcka, ale zdá sa, že je to len otázka času. Ceny preto zatiaľ nepoznáme. Za detektor srdcovej arytmie, ktorý je už schválený sa platí mesačne 9,99, alebo ročne 99,99 dolárov.

ZdrojAliveCor,9TO5Mac

Komentáre k článku