Regulácia cien hovorov v EU nám zas ušetrí zbytočne vyhodené peniaze

Nech už nadávate na Európsku úniu akokoľvek, musíte jej uznať, že regulácie cien v mobilnom roamingu konečne priniesli pohodlné, zmysluplné a lacné používanie mobilných zariadení aj v cudzine. Tým sa to však nekončí.

V noci na dnes sa dohodli zástupcovia Európskeho parlamentu a Rady EÚ na regulácii cien a podmienok – po mobilnom roamingu bude regulovaná a limitovaná aj maximálna cena volania z jednej krajiny do druhej (v rámci EÚ).

Treba si uvedomiť, že roaming a volanie do zahraničia sú dve rozličné veci. Kým pri roamingu voláte zo zahraničia domov, pri hovore do zahraničia voláte z domova cez svojho operátora na zahraničné číslo (a zahraničného operátora). Kým po zásahu Európskej únie zmizli vysoké účty za telefón v rámci roamingu, volania do zahraničia ostali pomerne drahé, ak ste nemali v balíčku od operátora započítané aj tieto hovory.

Maximálna cena volania z jednej krajiny do druhej v rámci EÚ bude 19 centov za minútu. Cena odoslanej SMS 6 centov.

Európska únia začala už pred rokmi s reguláciou cien mobilného roamnigu. Najväčší výsledok zaznamenali spotrebitelia pred rokom v júni. Odvtedy sa za roamingové služby neplatí nič navyše a platia ceny aké majú zákazníci u domácich operátorov, nevynímajúc predplatené karty. Výnimku má dátový roaming, kde môžu operátori za presne stanovených podmienok obmedziť objem dát.

Európsky parlament a Rada EÚ dohodli aj niekoľko ďalších pravidiel. Členské krajiny budú musieť uvoľniť frekvencie pre 5G siete do konca roka 2020 a potom udeľovať licencie najmenej na 20 rokov. Medzi ďalšie opatrenia pribudla podpora rozširovania moderných optických sietí a lepšia ochrana spotrebiteľov.

Aj keď už prebehla dohoda v rámci parlamentu, členské krajiny musia tieto regulácie ratifikovať a následne zapracovať do vlastnej legislatívy, na čo majú dva roky. Už teraz je však jasné, že ceny hovorov do zahraničia budú ešte lacnejšie. Možno však v tej dobe už bude na programe dňa lacný a neobmedzený mobilný internet.

ZdrojEuropean Commission

Komentáre k článku