ZSE Smart Domov – dostupná inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť zaujala aj ZSE, jedného z najväčších dodávateľov elektriny a plynu na Slovensku, ktorý na náš trh priniesol riešenie ZEON Smart Domov. Novinku sme si vyskúšali v praxi.

Naše hodnotenie

86%
0 100

Výhody

  • prehľadná aplikácia
  • množstvo nastavení
  • jednoduchá inštalácia
  • dobrá cena

Nevýhody

  • nefunguje v 5 GHz Wi-Fi sieti
  • chýba pripojiteľná kamera
  • nízka hlasitosť alarmu

Jednou vetou

ZEON Smart Domov je vskutku prepracované riešenie inteligentnej domácnosti, ktorého najväčšou výhodou je dostupná cena, jednoduchosť inštalácie a ovládanie.

RECENZIATelekom SmartHome – domácnosť pod drobnohľadom cez mobil

V ZSE sa rozhodli, že na náš trh prinesú vlastné riešenie pre inteligentnú domácnosť. Na prvý pohľad možno vzdialený produkt dodávateľa elektriny a plynu, no keď sa nad tým zamyslíte, ZEON Smart Domov nemá od portfólia ZSE až tak ďaleko.

Cez nové riešenie totiž dokážete sledovať aj spotrebu energie vašej domácnosti, avšak nielen to, môžete vašu domácnosť aj na diaľku ovládať. Ak si myslíte, že to musí byť drahé, možno vás prekvapí cena, ktorá sa mi nezdá príliš vysoká.

Tak napríklad za úvodný balík ZSE Smart Domov zaplatíte v hotovosti „nebaťovských“ 257,50 €, ale môžete si ho kúpiť aj na splátky. Vtedy v úvode zaplatíte 19,90 € a ďalších 24 mesiacov po 9,90 €. Nič naviac platiť nemusíte, zariadenia totiž využívajú vašu domácu Wi-Fi sieť.

Balík ZSE Smart Domov pritom väčšine používateľov úplne postačí, obsahuje totiž dostatok reálne využiteľných zariadení a senzorov, konkrétne: riadiacu jednotku, pohybový senzor, dverový senzor, dymový senzor, smart tlačidlo a smart zásuvku.

Ak to však s inteligentnou domácnosťou myslíte vážne, pravdepodobne na úvodnej sume balíka neskončíte a dokúpite si viac dverových či pohybových senzorov, ale i smart zásuviek a určite odporúčam aj smart predlžovačku, ktorú som taktiež testoval.

Samotná inštalácia je rýchla a jednoduchá, ale iba v tom prípade, že vaša domáca sieť nefunguje na 5 GHz Wi-Fi sieti, ako tá moja. Vtedy jednoducho ZSE Smart Domov nespojazdníte, a tak som si zariadenia vzal na test do redakcie, kde fungujeme práve na 2,4 GHz Wi-Fi.

 

Ešte predtým, ako spustíte riadiacu jednotku, stiahnite si aplikáciu ZEON Smart Domov z Google Play alebo App Store. Počas párovania riadiaca jednotka efektne bliká na zeleno. K riadiacej jednotke potom následne pripojíte ďalšie senzory, no už sama o sebe vám v aplikácii ponúkne viacero údajov.

Vidíte tak aktuálnu teplotu v miestnosti, vlhkosť, ale i hluk či dokonca tlak a nechýba ani údaj o svetelnosti. Všetky údaje sa pritom zaznamenávajú do aplikácie priebežne a vy si tak môžete na prehľadných grafoch pozrieť ich stav v jednotlivých hodinách, dňoch či mesiacoch.

 

Praktická je aj možnosť použiť riadiacu jednotku ako nočné svetlo. Nastavení je však výrazne viac, k dispozícii je i tzv. varovný režim. Ten vám umožní nastaviť rôzne situácie, napríklad ak niekto otvorí dvere vo vami nastavenom čase a dni (pravdepodobne, keď nie ste doma), tak sa spustí alarm.

Alarmom je svetelný aj akustický signál riadiacej jednotky, ale aj informácia priamo v aplikácii, našťastie aj formou notifikácií.

 

Samozrejme ešte skôr, ako si varovný režim nastavíte, je potrebné spárovať senzory, s ktorými riadiaca jednotka komunikuje. Ako prvý som pridával dverový senzor. Pridanie nových senzorov je triviálne, stačí stlačiť tlačidlo na riadiacej jednotke a tlačidlo „reset“ na senzore.

Riadiacu jednotku môžete do párovacieho režimu aktivovať aj cez aplikáciu. Senzory sa pripájajú takmer okamžite, skvelé. Dverový senzor odporúčam použiť na hlavné vstupné dvere do domu. Za každý ďalší zaplatíte 14,90 €, ideálne je takýto senzor použiť aj na vybrané okná. Inštalácia je jednoduchá, po spárovaní stačí dvojicu častí senzora nalepiť na dvere či okno.

Výhodou je, že si môžete v aplikácii vytvoriť viacero scén správania sa celého riešenia ZEON Smart Domov. Možnosti sú maximálne podrobné a obrovské. Napríklad si môžete nastaviť situáciu: ak je teplota v dome vyššia ako 30 °C zapne sa smart zásuvka s ventilátorom.

Alebo ak sa otvoria dvere, zapne sa lampa pripojená na smart zásuvku vo vstupnej chodbe. Výhodou je, že každý z nás má v živote rôzne návyky a tak si vie scény maximálne prispôsobiť svojim potrebám, čo je veľmi dobre.

 

V základnom balíku nájdete aj dymový senzor, ktorý vás upozorní na pary alebo dym v miestnosti. Opäť aj pre dymový senzor môžete podrobne nastaviť, čo sa má stať, ak zaregistruje dym či paru.

Podobne si môžete spárovať aj pohybový senzor, ktorého využitie môže byť bezpečnostné, alebo s ním inteligentne spustíte rôzne zariadenia. V čase, kedy nebývate doma môže spustiť poplach, naopak v čase kedy ste doma môže po zaznamenaní pohybu rozsvietiť napríklad lampu, alebo zapnúť rádio, ktoré bude umiestnené v smart predlžovačke alebo smart zásuvke.

Veľmi praktické je aj smart tlačidlo, ktoré môže plniť viacero funkcií. Jednou z nich je aj zvonček. Ak si ho po spárovaní prilepíte na vstupné dvere, nielenže zazvoní prostredníctvom riadiacej jednotky vami nastavenou melódiou, ale viete o prichádzajúcej návšteve aj cez aplikáciu.

 

Cez smart tlačidlo však môžete ovládať aj ďalšie zariadenia prepojeného systému. Ak si ho umiestnite kdekoľvek v dome či byte, môžete mu cez scény nastaviť napríklad funkciu vypnutia osvetlenia v určitej časti domácnosti, alebo zapnutie vybraných zariadení pripojených na smart zásuvku a smart predlžovačku.

Nastavenia sú tak podrobné, že napríklad v smart predlžovačke si vyberiete len tie zásuvky, ktoré chcete, dokonca si môžete nastaviť aj čas vyžiadanej aktivity. Dobrou radou je, že si všetko v aplikácii zrozumiteľne pomenujte, inak sa v pripojených zariadeniach, nastaveniach a scénach stratíte.

Už spomínaná smart zásuvka je naozaj zaujímavým zariadením, nielenže ju môžete ovládať na diaľku (Hmm, vypol som ste rýchlovarnú kanvicu? Pozriem na smartfón a viem presne!), ale má integrovanú aj prepäťovú ochranu a najmä môžete si cez ňu sledovať aktuálnu aj historickú spotrebu elektrickej energie.

Pre smart zásuvku si môžete aj naplánovať zapnutie a vypnutie, a tak sa hodí aj pre ovládanie osvetlenia, ktoré sa zapne a vypne vo vami nastavenom čase.

 

Smart predlžovačka ide ešte ďalej, tá totiž obsahuje až 6 zásuviek, pričom každú jednu si môžete pomenovať samostatne a ovládať na diaľku samostatne. Rovnako tak môžete sledovať spotrebu spoločne pre všetky spotrebiče zapojené v predlžovačke, alebo si ju môžete pozrieť aj samostatne.

 

Zaujímavá je aj možnosť zapnutia či vypnutia jednotlivých zásuviek cez dotykové tlačidlo na predlžovačke, pričom podľa rozsvietenia „čísla“ zásuvky vidíte jej aktuálny stav. Predlžovačka obsahuje aj USB konektor pre nabíjanie zariadení a dokonca aj LAN konektor.

Najviac sa mi páčila obrazovka aplikácie, kde naraz vidíte všetkých 6 zásuviek so stavom či aktuálnou spotrebou. Navyše si môžete v aplikácii zadať cenu za kWh a okrem spotreby vidíte aj to, koľko ste za dané obdobie pri jednotlivých zariadeniach zaplatili za elektrinu.

 

ZEON Smart Domov je vskutku prepracované riešenie inteligentnej domácnosti, ktorého najväčšou výhodou je dostupná cena, jednoduchosť inštalácie a ovládania, ako i obrovské možnosti personalizácie. Novinka si jednoznačne zaslúži ocenenie TECHBOX DOBRÁ CENA.

Verím, že do ponuky v budúcnosti pribudnú i ďalšie zariadenia, ako napríklad vonkajšia či vnútorná kamera, alebo inteligentné žiarovky.

 

Komentáre k článku