Yakuza: Like a Dragon – japonský bratranec GTA patrí do TOP10 hier roka

ZDROJ | PlayStation

Séria Yakuza mení hrdinu, mesto i súboje, ale výrazne k lepšiemu - a prístupná je aj pre nováčikov. Nový diel série Yakuza má parádnu výhodu: nemusíte hrať ani jeden z predchádzajúcich a dokážete si ho užiť naplno. Čo je veľká devíza, maximálne sa cení, lebo s príchodom hry aj na novú generáciu si ju môžu vychutnať ďalší či noví hráči.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Vynikajúca séria nápadov a veľký posun v sérii
  • Nové postavy, ich motivácie a miesto v deji
  • Košatý mafiánsky epos s nečakanými zvratmi
  • Originálne lokality a ich spracovanie pre hru
  • Súbojový systém s netradičnými možnosťami
  • Desiatky hodín zábavy, menších misií a aktivít

Nevýhody

  • Občas pomalé tempo a nemožnosť uložiť hru

Jednou vetou

Vynikajúca akčná hra z Japonska, ktorá vám ukáže ako sa rozpráva košatý dej, bojuje s klanmi a udrží si aj štipku humoru.

Áno, po lopate povedané, je to japonská verzia GTA – aspoň pre západných hráčov, ktorí váhajú, či sa do takej hry pustiť. A je to veľmi japonská hra, má absolútne vlastné pravidlá, osobitné reálie, atmosféru. No ak chcete preniknúť do tajov yakuzy, je to skvost.

Nový hrdina a jeho miesto v Tojo klane

Je tu toľko japonských prvkov, že niektorým môžu vadiť. No otvorte myseľ a dočkáte sa veľkej porcie nápaditej hrateľnosti. Už úvodné intro zobrazujúce drámu z japonského divadla vás dokáže navnadiť a neskôr aj neslávna návšteva čínskej reštaurácie. Treba sledovať mená, postavy a ich osudy, lebo neskôr na ne hra nadviaže.

Keď sa presunieme na Silvester 1999, už spoznáme ďalšie, aj hrateľné postavy a musíte mať jasno, čo sa deje. Ichigan Kasuga je nový mladík, ktorého máte pod palcom a je náhoda, že vyrastal v ikonicky známej štvrti Kamurocho. Takže tu vyriešite pár drobných kšeftov, aj si užijete tutoriál a objavíte nové možnosti súbojov.

No v roku 2001 pocíti Ichiban na vlastnej koži, čo to znamená pracovať pre yakuzu – ide si odsedieť na 18 rokov (= pol života) trest za niekoho iného, aby mohol ukázať svoju lojalitu. Verí, že po návrate to klan ocení a odvďačí sa im. Za necelé dve dekády sa však zmení oveľa viac, nikto ho nepozná, jeho Tojo clan hrá druhé husle a nakoniec putuje niekam preč a skončí takmer mŕtvy v inom meste.

Príbeh pre Ichibana Kasugu je totiž zasadený nie do Tokia, ale Yokohamy, preto vás čakajú nové časti a reálie, ktoré môžete objavovať rovnako ako začiatočníci i veteráni. Dostanete nových pomocníkov (bývalého detektíva, bezdomovca, barmanku) a takto sa formuje nová skupina pre spletitý mafiánsky epos.

Funguje to výborne a scenár nie je zameraný iba na Ichibana, ale väčším dielom sa venuje triu ostatných postáv, ktoré vám pomáhajú alebo vás posúvajú vpred. A môžete sa ponoriť do ich príbehov a tým získajú väčšiu hĺbku. Skrátka ak máte radi hry pre postavy a dej, táto Yakuza je parádna.

ZDROJ | PlayStation

Yokohama, moja láska

Yokohama je miesto, kde sa stretnete s rôznymi časťami mafie – sú tu Číňania, Kórejci i Japonci, vy sa presúvate medzi nimi a dej je pekne zamotaný vo štvrti Ichinjo, podľa reálnej predlohy. Je to veľká časť mesta, ktorá má veľké ulice, aj menšie zákutia, kde sa dejú rôzne špinavosti.

Sú tu parky i bary, kde môžete skúšať šťastie, spievať karaoke s postavami alebo navštíviť rôzne bufety, kde si dobíjate zdravie či energiu. Vtipnými súčasťami sú aj Dragon Kart (motokáry, s ktorými jazdíte po meste) a ak ste zrelí na trošku ekonómie a manažmentu, môžete budovať obchody so sladkosťami a mať pobočky po meste. Aspoň jeden legálny zdroj príjmu popri rôznych komplotoch či buchnátoch na ulici, navyše dávate aj práci iným a investujete ďalej.

Yakuza má veľké mesto, ale iný prístup ako napríklad GTA. Tam jazdíte po meste, kradnete autá, no Japonci majú oveľa hustejšiu metropolu. Niežeby bolo v Yokohame všetko po ruke, ale častejšie chodí Ichiban pešo a misie majú iný strih. Je tu hlavná dejová línia, ktorá je parádne napísaná a najmä druhá polovica ju posúva k rozmanitým záverom či pointám.

Ale Yakuza má tradične parádne vedľajšie misie – nie je to iba skladbou úloh, ale aj postavami či snahou vysvetľovať niektoré udalosti či osoby. Navyše aj odmeny sú rozmanité: nedostanete iba dobrý predmet, ale napríklad šikovnú postavu pre spomínaný biznis. Vedľajších úloh je viac ako 40, oplatí sa ich robiť priebežne, lebo niekedy si pýtajú od vás adekvátny level pre súboje či aktivity.

Samotná postava Ichibana sa vyvíja v šiestich oblastiach a má vplyv na vaše činy i svet. Presvedčenie, vášeň, vľúdnosť, intelekt, charizma či štýl sú trošku inak poňaté ako klasická sila-vitalita-obratnosť, no ich výhodou je, že posúvajú postavu do uveriteľnej roviny. Ak má vysoký intelekt, má iné šance pri istých dialógoch a podobne aj charizma umožňuje vplývať na niektoré postavy inak. Časť dialógov sa vetví do rôznych smerov podľa vašich odpovedí a vplyv postavy cítiť aj pri súbojoch.

ZDROJ | Xbox

Keď pri súbojoch treba aj myslieť

Najnovší diel série Like a Dragon má nielen nového hrdinu a mesto, ale najväčšiu zmenu pocítite v hrateľnosti pri súbojoch. Na rozdiel od iných hier a minulých častí sa zmenil ich princíp: hrajú sa na ťahy, čo v praxi znamená, že ak narazíte na skupinu nepriateľov, nie je kľúčové to, ako rýchlo útočíte , ale aké ťahy si vyberáte.

Zadávate totiž príkazy ako v RPG a takto si volíte rôzne útoky (základné, aj lepšie), obranu, využiť môžete predmety a aj špeciálne schopnosti, ktoré však pýtajú body a tie treba dobíjať. Útoky vás i nepriateľov môžu zanechať rôzne efekty a na tie treba sledovať – ak ste omráčení či ospalí, nedá sa hýbať. Popálenie či podchladenie vám berie zdravie na začiatku každého ťahu. Pri tzv. „silence“ nemôžete používať schopnosti, iba základné ťahy. Ak vás očaruje strach, vynecháte ťah. A vymytý mozog spôsobí vaše útoky na partiu, nie nepriateľov!

Na súboje nie ste sami, prichádzate v partii a každý má iné povolanie vrátane bláznivých kreácií ako kuchár či bodyguard. Práve tie však odlíšia postavy a možnosti – bodyguard je silný, ale speváčka má lepší štýl či charizmu. Podobne ako v RPG hrách útočíte v skupine, ktorej členovia sa dopĺňajú, majú iné schopnosti.

A keďže hrdina miluje RPG sériu Dragon Quest, občas tu nájdete kúzla či špeciálne efekty a vtedy hra s ním trošku uletí – prídu aj QTE sekvencie, kde ťukáte tlačidlá po sebe, no ak sa vám podarí zložiť kombo, získate obrovskú výhodu.

ZDROJ | PlayStation

Možnosti hry sa odomknú postupne a pomôžu vám aj rôzne predmety ako bicykel či škatule, to je taká ikonická súčasť série. A samozrejme, s bossmi bojujete 10 či viac minút, treba na nich hľadať správnu stratégiu. Ťahové možnosti sa najprv zdajú obyčajné, no hra ich postupne prepracuje a tento systém má patričnú hĺbku.

Xbox Series X núka parádne možnosti

Aktuálne je Yakuza: Like a Dragon k dispozícii na viacerých systémoch – ak chcete next-gen, zatiaľ sa najlepšie javí Xbox Series X (PS5 verzia sa chystá až na marec 2021). Tu sa sľubujú veľké veci ako 4K rozlíšenie, 60 fps framerate a rýchlejšie časy nahrávania. Čo sa týka rýchleho SSD disku, ten sa prejaví vždy a oproti starším konzolám sa načítajú lokality jednoznačne rýchlejšie.

A potom nájdete tri voľby grafiky. Ak chcete výlučne 4K, môžete zvoliť vysoké rozlíšenie, ale dostanete iba 30 fps, čo je rýchlosť ako na PS4 Pro (kde je hra akurát vo FullHD, ale ak máte staršiu TV, stačí to). Ak pasiete po lepšej stabilite, je tu vysoký framerate – hra si udrží 60 fps , ale bude vyzerať ako na PS4 Pro, t.j. v tej FullHD kvalite. A ako kompromis sa tu núka Normálny mód – 1440p a 60 fps, vždy keď to ide.

Osobne sa mi toto rozdelenie pozdáva a cieli na skúsených hráčov, ktorí si môžu dopriať preferenciu podľa seba i kvalitnej TV. Na staršej TV by som bez problémov volil framerate mód, lebo 60 fps stojí za to. Ale ak by som mal najnovší model, váhal by som medzi 4K a 1440p60fps, Yokohama totiž vyzerá výborne. To neznamená, že na PS4 Pro sa nedá hra bez problémov užívať – veľkú časť som hral práve tam a je to určite dobrý zážitok. Ale Xbox Series X dáva nové možnosti a treba ich využiť, ak konzolu máte.

ZDROJ | PlayStation

Napokon je tu ešte jedna dôležitá vec. Yakuza: Like a Dragon je parádne pripravená hra. Nemá žiadne chyby, má parádne tempo, dĺžku a uvádza kopu nových vecí pre veteránov i nováčikov: postavy, dej, lokalitu i súbojový systém. A preto by ste ho rozhodne nemali minúť, ak máte chuť na iný štýl akcie a nebojíte sa japonského rukopisu.

Distribútor: SEGA
Cena: 45-60 EUR (podľa platformy a aktuálnej akcie)

Yakuza: Like a Dragon vyšla na Xbox Series X, Xbox One, PS4 a PC. Napokon 2. marca 2021 príde aj na PlayStation 5.

Komentáre k článku