X vecí, ktoré som si všimol na Sony Xperia X

Štýlová Sony Xperia X po 2 mesiacoch používania odhalila svoje plusy aj mínusy. Aký je tento stále zaujímavý smartfón po pár mesiacoch používania?

Pozrite siSony Xperia X – fotí skôr, ako stlačíte spúšť

Sony Xperia X 10

I. Stále pekná

Do dizajnu Xperie X som sa zamiloval. Je síce strohý a na prvý pohľad obyčajný, no v jednoduchosti je krása. Navyše zadná strana z hliníku nie je nikdy upatlaná, vôbec nechytá odtlačky prstov, ako všetky doterajšie vlajkové lode. Predné jemne zaoblené krycie sklo pritom stačí občas len otrieť o nohavice a je ako nové.

Sony Xperia X 18

II. Odolná

Aj napriek tomu, že Xperia X nie je odolná voči vode a prachu, považujem ju za odolnú. Počas mesiacov testovania som sa s ňou nemaznal. Ochranné puzdro videla len vo výklade predajne, občas mi aj spadla, hoci drsnosť betónu ucítila iba raz. Napriek tomu na nej nie sú žiadne viditeľné stopy používania. Klobúk dole.

Sony Xperia X 30

III. Hybridná

Na novom fotoaparáte ma najviac potešilo nie rozlíšenie, ale rýchlosť ostrenia. To využíva hybridnú technológiu, ktorá ostrí fakt rýchlo. Tzv. prediktívne ostrenie je navyše návykové, pretože s ním odfotíte scénu skôr, ako si myslíte.

Počas slnečného dňa je to výborné. Prediktívne ostrenie sa hodí aj na fotenie detí či športov. Už len nájsť tú správnu polohu, v ktorej bude mať Xperia X dostatok svetla.

IV. Vydrží dlho

Len 2 620 mAh batéria dokáže Xperiu X udržať pri živote takmer dva dni pri bežnom aktívnom používaní. To ale nezahŕňa natáčanie videí či časté fotenie, v takom prípade sa dostanete ledva cez jednodňovú výdrž. K dispozícii sú ale režimy STAMINA a Ultra STAMINA, ktoré z batérie pri pár percentách vyžmýkajú maximum aspoň na pár hodín fungovania navyše.
Sony Xperia X scr 35 Sony Xperia X scr 36

V. Rýchla

Hoci vo vnútri nenájdete najvýkonnejší procesor od Qualcommu, Snapdragon 650 Xperii X vôbec neublížil. Naopak, aj tak je veľmi rýchla a pokiaľ neplánujete hrať najnovšie mobilné hry, o trochu slabší hardvér oceníte pri menej častom nabíjaní. Rýchla je aj duálna Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2, párovanie s NFC či dáta cez LTE. V tomto smere jej nič nechýba.

Sony Xperia X scr 100 Sony Xperia X scr 102

VI. S pomalým snímačom odtlačku prsta

Nech som robil, čo som robil, snímač odtlačku prsta som radšej časom prestal používať. Podľa mňa je Xperia X určená pre pravákov, prsty ľavej ruky vôbec nemá rada. Málokedy mi totiž zosnímala prst/prsty na prvý pokus a pri druhom je už rýchlejšie využívať obrazec alebo kód na odomknutie.

Sony Xperia X 16

VII. S otravným snímačom svetla

Predstavte si, že si večer čítate dlhší článok, no stále naň horšie a horšie vidíte. Potom si uvedomíte, že to nie je únavou, ale displejom. Ten totiž postupne znižuje svoj jas na totálne minimum z úplne neznámych príčin.

Svetlo okolo vás je konštantné, poloha telefónu sa nemení. Divné. Na vine je automatické podsvietenie, ktoré si robí, čo sa mu zachce. Nepomáha ani Inteligentné podsvietenie, úlohou ktorého je udržiavať displej zapnutý, ak ho máte v rukách.

Sony Xperia X 28

Sony Xperia X scr 14 Sony Xperia X scr 13

VIII. Chýba stabilizácia

Aj keď mnohí majú zafixované, že stabilizácia je len pre videá, opak je pravdou. Napríklad na dovolenke som si na večernú prechádzku zobral so sebou len Xperiu X. Výsledok?

Ani jedna použiteľná fotografia. Všetky boli rozmazané. Dôvodom je chýbajúca stabilizácia, ktorá by dosiahla to, aby som pri dlhších časoch uzávierky bol schopný udržať mobil čo najstabilnejšie.

Sony Xperia X 31

IX. Fotoaplikácia je brzda

Doteraz som sa ani po 4 updatoch systému nedočkal novej fotoaplikácie, ktorá by dokázala z 23 Mpx snímača vyťažiť maximum.

A nech mi nikto nehovorí, že to nejde, lebo rukami mi prešlo niekoľko čínskych konkurentov, ktorí využívajú čip Sony a dokážu s ním priam zázraky. Pritom by stačilo tak málo – kompletne vynoviť aplikáciu fotoaparátu a pridať manuálne režimy.

Sony Xperia X scr 72

X. Drahá hračka

Xperia X je síce z japonského vysokokvalitného rodu, no ani pôvodná cena 569 € (aktuálne 529 €) nepatrí medzi tie prívetivé. Vzhľadom na výbavu a konkurenciu z ďalekej Ázie by som očakával cenu hlbšie pod 500 €.

Sony Xperia X 25

Sony Xperia X je vydareným smartfónom, ktorému k dokonalosti chýba niekoľko softvérových vyladení. Kým sa však objavia, hrozí, že ju predbehne konkurencia. Snáď si to výrobca zoberie k srdcu a aspoň zníži cenu.

Komentáre k článku