Vyskúšali sme obrovský 49″ monitor Philips Brilliance s pomerom strán 32:9

Superširoký obraz suplujúci až dva 27-palcové monitory je veľkým lákadlom. Vyskúšať si na ňom prácu bolo príjemné. Avšak, beznádejné zamilovanie sa nekonalo. 

Naše hodnotenie

87%
0 100

Výhody

  • Zaujímave riešenie ak používate dva monitory
  • Vynikajúce prednastavené profily farieb
  • Príjemný zvuk

Nevýhody

  • Vyžaduje veľa miesta
  • Menej pohodlný prístup k portom
  • Nepohodlná práca so zasúvacou kamerou

Jednou vetou

Gigantický monitor pre špecifickú skupinu používateľov v biznis prostredí, ktorý nahradí dvojicu 27-palcových obrazoviek a umožní vám pripojiť dve zariadenia naraz.

Každý kto v redakcii videl monitorové monštrum Philips Brilliance 499P9H/00 ostal chvíľku civieť s pozdvihnutým obočím. Takmer vždy nasledovala otázka „To čo je?!“

Gigant má totiž pomer strán 32:9, rozlíšenie 5 120 x 1 440 pixlov a zaoblenie 1 800R. Uhlopriečka sa zastavila na 49-palcoch, čo je 124 centimetrov. Nečudo teda, že púta pozornosť hneď pri prvom pohľade.

Hneď na úvod treba povedať, že monitor nie je z kategórie hráčskych, aj keď pri jeho rozmeroch by ste ho takto chceli škatuľkovať. Philips týmto modelom mieri do biznisových vôd. To vysvetľuje voľbu uhlopriečky, respektíve pomeru strán. Displej zodpovedá dvom 27-palcovým monitorom postaveným vedľa seba. Takto vysvetlený rozmer už dáva zmysel, no stále zdvíha obočie.

Ak sme v biznise, tak potrebujeme eleganciu, možno strohosť, žiadne výstrelky. Dizajn philipsového monštra nároky biznis dizajnu spĺňa do bodky. Elegantné úzke pásiky po obvode monitoru dopĺňa spodná plastová lišta so štruktúrou, ktorá má zrejme vzbudiť pocit, že ide o kov. Okrem decentného loga výrobcu v strede dolnej lišty, nenápadného označenia modelu a piktogramov ovládania, na ľavej dolnej strane, čistý dizajn nič nenarúša. Palec hore.

Elegantne pôsobí aj stojan. Ten je kovový a dostatočne stabilný, ostatne musí udržať 11 kilogramov. Trochu prekvapilo, že farebne nie je zladený s monitorom. Stojan má odtieň približne vesmírna šedá, zatiaľ čo konštrukcia monitoru je kompletne čierna. Farebný rozdiel nebije do očí, no ak by som chcel byť detailista špekulant… Monitor je na stojan pripevnený štvoricou skrutiek.

Ak by ste sa rozhodli použiť nástenné rameno, nebudete mať žiaden problém. Prišli by ste však o možnosť príjemného manažmentu káblov, ktorý stojan ponúka,

Pribalený stojan umožňuje monitor predkloniť o 5 stupňov, zakloniť o 10. Do strán sa dá pohodlne vyklápať až do 20 stupňov na obe strany. Vertikálna pohyblivosť stojanu je 130 milimetrov.

Vrátim sa ešte k rozmerom. Ako už som povedal, je to monštrum. A monštrum pýta naozaj veľa miesta. Nespoliehajte sa na to, že „však sa zmestí“ alebo, že „ešte k nemu niečo natlačím“. Čistý, dostatočne priestranný stôl, to je to čo tento Philips vyžaduje. Potom vám možno dovolí si priložiť nejakú drobnosť.

Philips Brilliance 499P9H/00 ponúka dva HDMI 2.0 b porty, jeden DisplayPort 1.4, USB-C, USB UP, možnosť pripojiť Ethernetový kábel, 3 USB porty, z toho jeden s rýchlo nabíjaním a nechýba ani jack na slúchadlá. Prístup k portom je však menej pohodlný. 

Pripojil som MacBook Pro Mid 2014 pomocou HDMI a komunikácia medzi zariadeniami bola okamžitá, bez akýchkoľvek zaváhaní. Rovnako tomu bolo po pripojení Lenovo YogaBook 930 cez USB-C. USB som tiež používal na dobíjanie zariadení, primárne telefónov. Rovnako bez najmenšieho problému.

Príjemnou vlastnosťou Brilliance 499P9H/00 je PbP, teda možnosť súčastne zobrazovať dve pripojené zariadenia. Možností na využitie je celý rad. Budete však musieť zvládnuť nastavenie. 

Pozrite siPhilips hlási návrat do sveta audio. Uspeje v silnej konkurencii?

LED panel má hustotu 109 pixlov na palec, monitor sa chváli certifikáciou DisplayHDR 400 a jasom 450 cd/m2. Odozva je 5 ms, typický pomer kontrastu je 3 000:1 a displej má 16,7-milióna farieb.

Môj pocit z obrazu je, že Philips Brilliance 499P9H/00 nedostane prvú cenu za krištáľovo čistý obraz, no rozhodne ho nemôžem kritizovať. Áno, počas testovania som si občas všimol, že písmo na gigantickej pracovnej ploche nemalo dokonale hladké línie, no povedzme si pravdu, záleží aj od toho ako blízko pri monitore sedíte.

V prípade bežného pracovného stola to bude pri tomto rozmere skôr až priveľmi blízko. Stále však tiež nemusíte až nezmyselne naťahovať okná na pracovnej ploche. Ak budú v primeranej veľkosti, spomínané nedostatky si zrejme ani nevšimnete.

Dajte si však pozor, ak ste navyknutí pracovať v rozlíšení 4K. Monitor vás v takomto prípade sklame a boli by to vyhodené peniaze. 

Monitor ponúka nadmieru uspokojivo prednastavené režimy farebnosti, ku ktorým sa bleskurýchle dostane skrz fyzické tlačidlo na ľavej spodnej strane monitora. Je ich až osem a ponúkajú nastavenia na čítanie, monitor sa prepne do odtieňov sivej, ďalej tu nájdete režim kancelária, video, foto, ekonomický režim, režim s potlačením modrej farby, či akýsi univerzálny smart režim. Ak by ste mali predsa len potrebu si monitor kalibrovať, nie je problém. Mne však na bežnú prácu absolútne vyhovovali prednastavené režimy.

Monitor má vstavanú 2-megapixlovú Full HD kameru, ktorú dokážu používatelia Windows využiť ako bezpečnostný prvok pomocou Windows Hello. Kamera má dostatočne kvalitný obraz na videohovor. Rovnako je na tom vstavaný mikrofón.

Na kamere však najviac zaujme technické spracovanie. Ide totiž o zasúvaciu skrinku na vrchnej časti monitora, ktorú v zasunutej polohe nie je vidieť. Vysúva sa zatlačením. Tu vidím drobný nedostatok v riešení. Vždy, keď som s kamerou hýbal, posunul som aj monitorom vo vertikálnej rovine. 

Pozrite siPhilips ukázal nové OLED televízory s ešte lepším obrazom aj zvukom

Milo ma prekvapili dva vstavané 5 W reproduktory. Samozrejme, nejde o žiaden zážitok pre audiofilov, no pri pozeraní videí na YouTube či počúvaní hudby pri práci dokážu reproduktory vytvoriť príjemný stereozvuk, ktorý vám nevadí a neruší vás. Na hovorené slovo sú priam ideálne.

Workflow na takomto monitore? Záleží na druhu práce. Ak ste navyknutí na dve 27-palcové obrazovky máte svoje postupy. Ak prechod na takto veľkú pracovnú plochu zvažujete, buďte opatrní. Philips Brilliance 499P9H/00 s prehľadom zvládne aj viac ako štyri gigantické okná prehliadača. No zamyslite sa, či ich skutočne potrebujete. Cieľom je totiž obmedziť vyrušenie zo sústredenia sa na prácu, nie pridávať prvky, ktoré by vás rozptyľovali. 

Pozrite siPhilips chce zaujať s jedinou telkou the one. Bude to bestseller?

Monitor vás pri práci pohltí do otvorených okien, no pripravte sa na to, že budete očami pomerne často blúdiť po pracovnej ploche. Aby ste ju mali celú v zornom pozorovacom poli, potrebovali by ste sedieť od monitoru približne vo vzdialenosti 1,5 metra. Čo nie je úplne bežné. Na druhej strane, ak si na takýto gigantický monitor raz zvyknete, všetko ostatné vám bude jednoducho malé.

Philips Brilliance 499P9H/00 je príjemný zážitok. Do biznis prostredia sa hodí perfektne. Treba však myslieť na to, že ak si potrpíte na viac ako dokonalý obraz, nebudete nadšení. Gigantická pracovná plocha môže byť návyková, no prináša so sebou zopár zákerností. Takáto kategória monitorov rozhodne zmysel má, no pre pomerne špecifickú skupinu používateľov. Pre nich nebude privysoká ani cena 969€. 

Komentáre k článku